Japonsko vytvára trhy s plynom v Ázii, podporí obchod s LNG kvôli energetickej bezpečnosti

TOKIOJaponské spoločnosti vytvárajú trhy s plynom, aby pomohli predať prebytočný skvapalnený zemný plyn LNG.

Skvapalnený zemný plyn alebo kvapalný zemný plyn (liquefied natural gasLNG) je druh paliva. Zemný plyn sa v skvapalnenej forme v prírode prakticky nevyskytuje. Je skvapalňovaný po vyťažení, aby mohol byť dopravovaný na odbytisko, väčšinou pomocou tankerov. Lodnou dopravou môže byť zemný plyn prepravovaný iba vo forme LNG. Lodná flotila na transport LNG je ale obmedzená a súčasne náročná na bezpečnosť a údržbu. Lodné terminály pre LNG sú nákladné a je ich málo.

LNG sa počas prechodu na obnoviteľné zdroje energie považuje za dočasné palivo.

Japonské spoločnosti, ktoré očakávajú rastúci prebytok dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG), keďže dopyt po palive v nadchádzajúcich rokoch klesá, sa ponáhľajú investovať na regionálne trhy, aby poskytli potenciálne trhy na predaj plynu.

Keďže sa viac jadrových elektrární reštartuje a energia z obnoviteľných zdrojov naberá na sile, japonský dovoz LNG je na najnižšej úrovni za viac ako desaťročie, čo núti spoločnosti, aby sa pozreli do Ázie, aby vyložili zásoby zazmluvnené počas minulých trhových turbulencií, ako napríklad konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou v roku 2022.

Energetická flexibilita a obavy o bezpečnosť zaručujú, že Japonsko chce zostať hlavným hráčom na trhu s LNG, ale hľadá trhy, kde by predali svoj prebytok v rámci vládnej stratégie udržať objemy na úrovni 100 miliónov ton zvýšením dopytu po plyne v Ázii.

Tento rok spoločnosť Tokyo Gas oznámila štúdiu 1,5-gigawattového energetického projektu spaľujúceho LNG vo Vietname a kúpila podiel v termináli na spätné splyňovanie LNG na Filipínach, zatiaľ čo obchodné domy Marubeni a Sojitz spustili 1,8-gigawattovú elektráreň na LNG v r. Indonézia.

Pod vedením JERA, Tokyo Gas, Osaka Gas a Kansai Electric Power je Japonsko zainteresovaným subjektom, dodávateľom surovín alebo účastníkom štúdie vo viac ako 30 projektoch súvisiacich s plynom, uvádzajú údaje Inštitútu pre energetickú ekonomickú a finančnú analýzu (IEEFA) a Reuters. .

Aktívne alebo ešte nefunkčné, nachádzajú sa v Bangladéši, Indii, Indonézii, Malajzii, Mjanmarsku, Filipínach, Singapure, Taiwane, Thajsku a Vietname.

„Dopyt po LNG v Japonsku je neistý, ale vláda chce zabezpečiť stabilné dodávky z dlhodobého hľadiska,“ povedala Yoko Nobuoka, senior analytička japonského energetického výskumu v LSEG.

„Rozvoj našich vlastných obchodných kapacít a vytvorenie panázijského trhu s plynom pomôže zlepšiť energetickú bezpečnosť a zabezpečiť riziká prebytku LNG,“ povedala.

Japonsko zvýšilo dovoz LNG po jadrovej katastrofe vo Fukušime v roku 2011, ktorá si vynútila zatvorenie všetkých svojich jadrových reaktorov, a Tokio zvýšilo účasť na projektoch LNG po celom svete, aby zaistilo bezpečnosť dodávok.

Návrat jadrovej energie a zavedenie obnoviteľných zdrojov však prinútili Japonsko s obmedzenými zdrojmi obmedziť dovoz LNG pre svoje vlastné potreby, pričom dodávky klesli minulý rok o 8 % na najnižšiu úroveň od roku 2009.

V roku 2020 prijalo ministerstvo priemyslu plán na udržanie kapacity prekládky LNG vrátane obchodovania na úrovni 100 miliónov ton ročne do roku 2030, ktorého kľúčovým prvkom je vytvorenie ázijských trhov s plynom.

“Existujú rôzne cesty k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality alebo čistých nulových emisií v Ázii,” uviedol METI v e-mailovom komentári. “Plyn a LNG spolu s obnoviteľnými zdrojmi energie a úsporou energie môžu hrať úlohu v týchto cestách.”

V roku končiacom sa v marci 2023 Japonsko dodalo 102 miliónov ton LNG na domáce použitie aj na prepravu do iných krajín.

Tokyo Gas, hlavný dodávateľ plynu do miest v krajine, si stanovil za cieľ predávať do roku 2030 5 miliónov ton LNG ročne, oproti súčasným približne 3 miliónom.

“Máme schopnosť predávať LNG pre tieto projekty a to pomôže zvýšiť objem obchodovania s LNG,” uviedli predstavitelia Tokyo Gas pre agentúru Reuters v e-mailových komentároch.

Podľa výpočtov agentúry Reuters na základe údajov Medzinárodnej plynárenskej únie japonské spoločnosti od roku 2019 investovali do nových terminálov na dovoz LNG s celkovou kapacitou 16,2 milióna ton v Bangladéši, Indonézii a na Filipínach.

Ďalších 13 miliónov ton ročne japonskej dovoznej kapacity LNG je splatných vo Vietname a Indii do roku 2030, čím sa celkový dovoz zvýši na 29,2 milióna ton – takmer toľko, koľko Japonsko predalo v roku končiacom sa v marci 2023.

Podľa Japonskej organizácie pre metalurgiu a energetickú bezpečnosť (JOGMEC) sa predaj LNG do tretích krajín vo fiškálnom roku 2022 v porovnaní s fiškálnym rokom 2018 zdvojnásobil na 31,6 milióna ton vďaka účasti na prieskumných a výrobných projektoch po celom svete a uzatváraniu zmlúv o dodávkach.

Zo 102 miliónov ton dovozu LNG vo fiškálnom roku 2022 bolo 71 miliónov ton určených na domácu spotrebu.

Keďže japonský dopyt po LNG má do konca desaťročia klesnúť o ďalší štvrťrok na približne 50 miliónov ton, IEEFA odhaduje, že veľké energetické spoločnosti JERA, Tokyo Gas, Osaka Gas a Kansai Electric by mohli mať prebytok LNG vo výške 12 miliónov ton.

Destinácie

Rastúce ambície Tokia v oblasti LNG menia jeho stratégiu obstarávania. Podľa JOGMEC bolo vo fiškálnom roku 2021 53 % plynu nakúpeného japonskými spoločnosťami, teda 45 miliónov ton, zakúpených na základe zmlúv, ktoré zakazujú ďalší predaj, čo je podmienka uložená producentmi ako Katar.

Tento podiel v minulom fiškálnom roku klesol na 42 %, zistila štúdia, čiastočne preto, že Tokio uzavrelo viac obchodov s flexibilnejšími výrobcami, ako sú Spojené štáty a Austrália.

„Do roku 2030 však 60 % zmlúv nebude mať obmedzenia určenia, čo znamená, že kapacita obchodovania s LNG v Japonsku sa pravdepodobne v tomto desaťročí zvýši,“ hovorí Christopher Doleman, špecialista na LNG v IEEFA.Svoju úlohu zohráva aj obchodná konkurencia s Čínou, ktorá minulý rok predbehla Japonsko ako najväčšieho odberateľa LNG a rozširuje svoju globálnu obchodnú stopu.Predpokladá sa, že čínsky dovoz LNG v tomto roku vzrastie o 12 % na 80 miliónov ton, uviedla PetroChina a Peking časť LNG ďalej predáva do tretích krajín.

“V strednodobom horizonte do roku 2030 by sa obchodná konkurencia mohla stať tvrdšou, keďže sa začne ďalší medvedí cyklus s vlnou nových dodávok,” hovorí Nobuoka z LSEG s odkazom na nové projekty LNG, ktoré budú online v najbližších rokoch a budú potrebovať kupcov.

Prechodné obdobie

Klimatickí aktivisti čoraz častejšie tvrdia, že Japonsko, ktoré vyrába štvrtinu svojej energie z nejadrových obnoviteľných zdrojov, by sa malo zbaviť plynu, ktorý priemysel považuje za „mostové“ palivo, a pomôcť iným krajinám dekarbonizovať priamym prechodom od uhlia k obnoviteľným zdrojom.

Austrálska aktivistická skupina Market Forces, ktorá vlastní podiely v Chubu Electric Power a Tokyo Electric Power, spolumajiteľoch poprednej spoločnosti JERA, vyzvala spoločnosť, aby prehodnotila svoje plány pre Áziu a zamerala sa na obnoviteľnú energiu.

„Jednou z najväčších hrozieb pre klimatické opatrenia na celom svete je navrhovaná výstavba infraštruktúry LNG na výrobu energie v rozvojových krajinách v Ázii,“ povedal Will van de Pol, generálny riaditeľ Market Forces.

Ako prechodné palivo je LNG „nepostrádateľný na dosiahnutie dekarbonizácie“, uviedla spoločnosť JERA, ktorá má v Ázii projekty v oblasti plynu a obnoviteľnej energie, v e-maile pre agentúru Reuters.

(Na základe materiálov od Thomson Reuters)

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.