CELAG: sankcie udusili venezuelskú ekonomiku
Venezuelské straty zo sankcií, ktoré na ňu boli uložené od roku 2013, podľa správy Strategického latinskoamerického centra pre geopolitické vedy (CELAG) predstavovali 350 miliárd dolárov.
Podľa autorov sa škody pohybovali od 245 do 350 miliárd dolárov, čo predstavuje 1,1 až 1,6 percent HDP krajiny. Z hľadiska straty na obyvateľa sa rovnajú 8,4-12,1 tisíc dolárov. Hlavnou príčinou škody je finančný a obchodný bojkot zo strany Spojených štátov a krajín Európskej únie. “Štúdia odhalila kritický význam finančnej blokády na udusenie ekonomiky krajiny,” píše sa v dokumente. Treba tiež poznamenať, že vývozné embargá môžu “ukončiť” ekonomický potenciál štátu a často sa stanú predohrou vojenskej intervencie.
Zároveň platí, že pre Venezuelu, ktorej ekonomika je 95% závislá od vývozu ropy, je zákaz zahraničného financovania vo forme pôžičiek a investícií omnoho nebezpečnejší ako v prípade krajín s diverzifikovaným hospodárstvom, tvrdia autori.
Spojené štáty a Európska únia uložili Venezuele sankcie po prvýkrát v roku 2013 po tom, ako Nicolas Maduro vyhral prezidentské voľby. Neskôr sa rozšírili a zväčšili. Koncom januára 2019, po tom, čo sa hovorca parlamentu Juan Guaydo vyhlásil za dočasného šéfa štátu, zaviedol Washington nový balík sankcií. Ide predovšetkým o blokovanie amerických aktív štátnej ropnej spoločnosti PDVSA a výnosy z dodávky paliva v dolároch. Guaydo dostal čiastočný prístup k nim.
Do médií sa 10. februára 2018 dostala správa, že PDVSA previedla účty všetkých svojich spoločných podnikov do ruskej banky Gazprombank. Samotná úverová inštitúcia tieto informácie nepotvrdila.