Rusko a Čína našli riešenie pre platby uprostred rozšírených finančných amerických sankcií
PEKING / MOSKVA – Obchodné príležitosti medzi Ruskom a Čínou sa zúžili po tom, čo USA minulý týždeň uvalili sankcie na jedinú pobočku ruskej banky v Číne, ale návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Číne minulý mesiac pomohla zabezpečiť, že tieto dve krajiny majú teraz platobné alternatívy.
Po návšteve ruského lídra boli v prihraničných regiónoch vytvorené špeciálne autorizované banky, ktoré umožňujú ruským firmám otvárať nerezidentské účty (NRA) v čínskych bankách. Tento krok nadobudol ešte väčší význam po tom, čo sa na pobočku VTB Bank v Šanghaji dostali sankcie.
Obchod medzi Ruskom a Čínou vzrástol v roku 2023 na rekordných 240 miliárd dolárov. Udržanie toku príjmov a tovarov, ktoré sú pre Ruskú federáciu kľúčové, závisí od zabezpečenia plynulých platieb.
Riešenie, ktoré zahŕňa menšie regionálne banky, ktoré zatiaľ môžu zostať mimo dosahu amerických sankcií, ukazuje, že Moskva a Peking musia podniknúť čoraz zložitejšie kroky, aby zabezpečili pokračovanie bilaterálnych platieb, no zároveň ich potenciálne ohrozujú. Čínske finančné spoločnosti, ktoré sa snažia obchádzať obmedzenia, riskujú, že budú vystavené sekundárnym sankciám.
Využívanie bánk v pohraničných regiónoch uľahčuje pohyb sprostredkovateľov pracujúcich v mene ruských spoločností medzi nimi. Schéma, ktorá zahŕňa menšie banky, ktoré málo alebo vôbec neobchodujú s krajinami, ktoré Rusko považuje za nepriateľské, tiež znižuje potenciálny vplyv na Čínu.
Možnosti platieb v prospech ruských spoločností sa však môžu zužovať. Vysoký predstaviteľ ministerstva financií USA tento mesiac uviedol, že sa pracuje na identifikácii menších bánk so slabšími oddeleniami dodržiavania predpisov, ktoré stále pomáhajú Rusku so spracovaním transakcií.
Potom, čo sa viacero čínskych firiem ocitlo pod sankciami USA, mnohé sa možno rozhodli prestať obchodovať s Ruskom a dovoz z Číny by mohol klesnúť, hovorí Evgeny Kogan, investičný bankár a profesor na ruskej Vysokej škole ekonomickej.
Na VTB už boli uvalené sankcie, ale americké ministerstvo financií zmenilo obmedzenia tak, aby zahŕňali zahraničné spoločnosti vrátane pobočky VTB v Šanghaji, čo by podľa zdrojov skomplikovalo platobné toky.
„Pobočka ruskej banky, ktorú všetci radi používame v Číne, bola zahrnutá do sankčného balíka,“ povedal zdroj pre agentúru Reuters.
V dôsledku toho dokonca aj čínske banky ukončia všetky operácie s pobočkou.
Pred najnovšími sankciami generálny riaditeľ VTB Andrei Kostin povedal, že VTB strojnásobila zamestnancov v Šanghaji, aby sa pokúsila znížiť fronty zákazníkov, ktorí sa pokúšali otvoriť si účty.
Keď ruská spoločnosť nakupuje alebo predáva tovar alebo služby čínskemu obchodnému partnerovi, musí byť schopná prijímať alebo platiť hotovosť prostredníctvom platobných systémov prevádzkovaných bankami.
Najväčší ruský súkromný veriteľ Alfa Bank už mesiace pracuje na otvorení dvoch čínskych pobočiek v Šanghaji a Pekingu, no neúspešne.
Hrozba sekundárnych sankcií, ktoré by im mohli prerušiť prístup k doláru, vystrašila čínske banky, ktoré nechcú stratiť prístup na globálne trhy, aj keď je obchod s Ruskom veľmi ziskový, uviedol jeden zo zdrojov.
Iný zdroj uviedol, že nepovolené ruské banky sú pre čínskych partnerov stále prijateľné, ale americké obmedzenia boli smrteľnou ranou, keďže dokonca aj označené čínske banky zastavovali osídľovanie.
Ruské spoločnosti si teraz môžu otvoriť účet NRA v čínskej banke alebo vytvoriť čínsku dcérsku spoločnosť a otvoriť si účty v krajine.