Kto sa nebojí veľkého bieleho otca vo Washingtone
Vznikla spoločnosť INSTEX, ktorá poskytovanie vysporiadanie platieb medzi európskymi firmami a Iránom. Jej centrála sa nachádza v Paríži, informuje o tom televízia a rozhlas NDR. Podľa DW platobné kanály budú používať iba firmy, ktoré sa neboja amerických sankcií.
Nemecko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo vytvorili mechanizmus, ktorý umožňuje európskym spoločnostiam obchodovať s Iránom v prostredí amerických sankcií, informuje NDR. Cieľová spoločnosť so sídlom v Paríži je už zaregistrovaná, získala názov INSTEX ( Instrument In Support Of Trade Exchange – Nástroj pre podporu obchodných výmien).
Úlohou spoločnosti je vytvoriť platobný kanál pre dohody s Iránom po obnovení amerického režimu sankcií. Spoločnosť bude riadiť nemecký výkonný riaditeľ, Spojené kráľovstvo bude predsedať dozornej rade, ktorému každá krajina zašle jedného zástupcu ministerstva zahraničných vecí. Mechanizmus sa bude môcť stať členom iných krajín EÚ, povedal NDR.
Úlohou spoločnosti je oživiť obchod s Teheránom. Zároveň publikácia uvádza, že to bude ťažké urobiť, pretože mnohé spoločnosti už odišli z Iránu a prerušili s ňou vzťahy.
Podľa DW frima nebude schopná ochrániť európske spoločnosti pred sankciami v USA, takže iba tie firmy, ktoré sa neboja uzavretia prístupu na americký trh a iné obmedzujúce opatrenia Washingtonu, budú mať záujem o svoje služby.
Mechanizmus bude fungovať takto: Irán dodáva ropu a iný tovar do Európy, avšak výnosy nebudú zaslané iránskym bankám, ale európskym spoločnostiam, ktoré dodávajú Iránu priemyselné tovary, lieky a potraviny.
Európske krajiny oznámili svoj zámer vytvoriť mechanizmus špeciálneho účelu (Special Purpose Vehicle) pre obchod s Iránom po tom, ako Spojené štáty oznámili, že odstúpili od jadrovej dohody s Teheránom a obnovili sankcie. Prezident Donald Trump vždy kritizoval spoločný komplexný akčný plán (IPAF) podpísaný administratívou svojho predchodcu Baracka Obamu a prisľúbil ukončenie tejto zmluvy, ak príde k moci.
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Federica Mogherini v septembri 2018 uviedla, že praktická implementácia tejto iniciatívy zahŕňa vytvorenie právneho subjektu v krajinách EÚ, prostredníctvom ktorého sa uskutočnia finančné transakcie s Iránom.
Ako odpoveď, poradca pre národnú bezpečnosť prezidenta Donalda Trumpa, Johna Boltona, povedal, že Spojené štáty neumožnia Európskej únii ani iným krajinám obchádzať antiiránske sankcie. Vyhrážal sa, že Islamská republika zaplatí “prekliato vysokú cenu”, ak sa pokúsi čeliť Spojeným štátom.