Čo týždeň dal: Úrokové sadzby v USA zostanú na rovnakej úrovni aj počas nasledujúceho obdobia

Prvá polovica minulého týždňa sa niesla v nervóznom duchu s výraznejšími prepadmi na amerických indexoch, keďže stred týždňa priniesol vystúpenie predstaviteľa Fedu, Jeromeho Powela. Ten predniesol rozhodnutie o ponechaní úrokových sadzieb na rovnakej úrovni.

Koniec týždňa bol naopak pozitívnejší, kvôli miernejším údajom o zamestnanosti. Apple priniesol pozitívne hospodárske výsledky a predstavil najväčší spätný odkup akcií v histórií.

V pondelok sa akciovému trhu darilo vďaka dobrej výsledkovej sezóne, a to aj napriek možnosti ponechania vyšších sadzieb. V priebehu apríla akcie zaznamenali pokles, čo sa však koncom mesiaca zmenilo a odrazili sa od dna. Aktuálna výsledková sezóna so sebou prináša výsledky, ktoré prekonávajú očakávania, čo potvrdzujú aj údaje agentúry Bloomberg Intelligence, pričom sa zisky medziročne zvýšili o 4,7% s predsezónnym odhadom iba 3,8%. Svoje údaje za 1. štvrťrok tento týždeň zverejnia aj ďalší členova Veľkolepej Sedmičky. Amazon s predpokladaným výrazným nárastom tržieb a Apple s predpokladaným poklesom ziskov z dôvodu poklesu predaja Iphonov. Pozitívne správy priniesol Domino’s Pizza, ktorých tržby prekonali očakávania, čo je náznakom pokračujúceho obratu spoločnosti. Čínskej spoločnosti BYD sa z dôvodu znižovania cien jej vozidiel, nepodarilo dosiahnuť odhady tržieb. Firma WeWork, ktorá poskytuje pracovné priestory, sa dohodla s jej finančnými partnermi na reštrukturalizácií a pomohli jej tak z bankrotu. Akcie amerického výrobcu automobilov Tesly v pondelok vzrástli o 15% potom, čo čínske úrady predbežne súhlasili so zavedením systémov asistencie vodiča do vozidiel na čínskom trhu. V rámci indexov sa hlavným americkým indexom darilo nasledovne: S&P 500 na úrovni 5 116 bodov, technologický Nasdaq na 15 983 a Dow Jones na 39 386 bodov, všetky 3 indexy si pripísali v tento deň približne 0,3% nárast. Výnosy 10-ročných dlhopisov klesli o 5 bázických bodov. Ministerstvo financií zvýšilo odhady federálnych pôžičiek na tento štvrťrok na 243 miliárd USD, čím prekonali očakávania obchodníkov. Nárast zaznamenal aj japonský jen a to kvôli špekuláciám o intervencií japonskej vlády. Futures na zlato dosiahlo 2 357 USD za uncu a meď dosiahla svoje 2-ročné maximum a na londýnskej burze dosiahla 10 040 USD za tonu. Mierové rozhovory na Blízkom východe, spôsobili viac ako 1% pokles cien ropy, pričom futures na ropu Brent stáli 88,40 USD a futures na WTI zas 82,63 USD za barel.

Utorňajšie obchodovanie bolo nervózne, akciový trh sa prepadol a výnosy dlhopisov vzrástli a to v očakávaní stredajšieho vyhlásenia Jeromeho Powela ohľadne úrokových sadzieb. Jeden z údajov, ktorý tvorcovia politiky sledujú je aj ukazovateľ nákladov práce, ktorý vyskočil najviac za posledný rok, čo iba potvrdzuje možné udržanie sadzieb na rovnakej úrovni. Toto v kombinácií s poklesom spotrebiteľskej dôvery spôsobilo, že akcie zaznamenali najhorší mesiac od septembra. Svoje oficiálne hospodárske údaje zverejnila spoločnosť Amazon, ktorá potvrdila vysoké tržby vďaka dopytu po umelej inteligencií. Spoločnosť AMD, ktorá vyrába počítačové procesory, poskytla neutrálnu prognózu na súčasné obdobie. Fast foodový reťazec McDonald’s so svojim hospodárením nedosiahol odhady, čo bolo spôsobené nielen ekonomickým spomalením USA, ale aj napätím na Blízkom východe. Spoločnosť Coca-Cola naopak prekonala očakávania a zároveň vydala optimistickú prognózu na tento rok. Farmaceutická spoločnosť Eli Lilly & Co. tiež poskytla pozitívny tohtoročný výhľad, čo im zabezpečí podporu ich liekov na chudnutie. Firma 3M sa rozhodla po viac ako 60 rokoch ukončiť zvyšovanie dividend. Toto rozhodnutie prichádza po tom, čo sa jej zdravotnícka divízia odčlenila. Nervozita pred rozhodnutím Fedu spôsobila pokles na všetkých troch amerických indexoch. S&P 500 zaznamenal 1,57% pokles na 5 035 bodov, čo je najviac od januára, s podobným poklesom bol na tom aj Dow Jones a to 1,49% na 37 815. Najväčší pokles zaznamenal Nasdaq a to viac ako 2% na úroveň 15 657. Dolár zaznamenal nárast už 4 mesiac za sebou, čo je najdlhšie rastové obdobie od jesene 2022. Výnosy 2-ročných dlhopisov prekročili 5% a 10-ročné si polepšili o 7 bázických bodov na 4,68%. Spotové zlato kleslo o 1,8% a futures na zlato o viac ako 2,3%. Striebro sa pohybovalo na hodnote 26,65 USD, čo bol prepad o viac ako 3,6%. Futures na ropu aj Brent aj WTI boli v poklese, Brent na hodnotu 87,86 USD a WTI na 81,93 USD za barel.

Stredajšie obchodovanie sa nieslo v znamení vystúpenia Jeromeho Powella, ktorý predniesol rozhodnutie Fedu o ponechaní úrokových sadzieb na úrovni 5,25% až 5,5%, na ktorej sa nachádzajú od júla. Zároveň poznamenal, že pred znížením budú musieť tvorcovia politiky vidieť jasné dôkazy o znižujúcej sa inflácii. Okrem toho Fed oznámil zníženie mesačného limitu zo 60 miliárd USD na 25 miliárd USD na štátne dlhopisy, s ponechaným limitom na cenné papiere kryté hypotékami na úrovni 35 miliárd USD. Od polovice roku 2022 Centrálna banka kvantitatívne sprísňuje, pričom postupne zvyšovala  kombinovaný objem štátnych a hypotekárnych dlhopisov bez reinvestovania na celkovú sumu 95 miliárd mesačne. Tieto rozhodnutia Centrálnej banky spôsobili rast dlhopisov, pričom výnosy poklesli. V prípade 2-ročných to bol pokles pod 5% a v prípade 10-ročných zas pokles na úroveň 4,63%. Trhy boli v tento deň volatilné, dokonca sa pohybovali pri najväčšom náraste v deň zasadnutia banky v tomto roku, ale pohyby sa na konci obchodného dňa zmiernili, index S&P 500 poklesol a rozšíril straty. Pripísal si ďalších 0,34% smerom nadol a to najmä z dôvodu poklesu akcií výrobcov čipov. To ovplyvnilo aj Nasdaq, ktorý poklesol o tiež približne 0,33%. Naopak Dow Jones si pripísal 0,23%. Na konci riadneho obchodovania, výrobca procesorov do mobilov Qualcomm, poskytol pozitívny výhľad. Neuspokojivé prognózy poskytli spoločnosti EBay a DoorDash. V prípade EBayu, sa investori obávajú, že spoločnosť v silnom konkurenčnom prostredí stráca význam, čo posunulo ich akcie smerom nadol. Poskytovateľ donáškovej služby neuspokojil investorov kvôli ich investíciám do partnerov mimo reštauračného prostredia a do efektívnosti. Zníženie prognóz rastu oznámil aj MasterCard a to z dôvodu kurzových vplyvov, keďže výdavky zaostali za odhadmi. Japonský jen vzrástol,  čím podporil možnú intervenciu vlády. V rámci komoditného trhu, streda priniesla výrazný prepad na futures na rope. Najväčší prepad zaznamenala ropa Brent s viac ako 5% poklesom na hodnotu 83,44 USD za barel. O niečo nižší pokles bol na americkom náprotivku, rope WTI, ktorá sa posunula smerom nadol o viac ako 3,5% na cenu 79 USD. Naopak drahé kovy boli v zelených číslach. Futures na zlato aj striebro si pripísali 0,35% nárast. Bitcoin znížil svoju hodnotu o 4,7% na úroveň 57 030 USD.

V predposledný obchodný deň svoje hospodárske údaje zverejnil aj Apple, ktorý prekonal očakávania, čim podporil pokračujúcu rally na trhoch. Spoločnosť oznámila aj zvýšenie dividend a plán spätného odkúpenia akcií v hodnote 110 miliárd USD. Vydala pozitívne prognózy na aktuálne obdobie, čím si zabezpečila aj nárast ceny svojich akcií. Zmiešane trhy reagovali aj na piatkové údaje o zamestnanosti v USA. Akcie a dlhopisy vzrástli, ale naopak dolár zaznamenal najväčší pokles v aktuálnom roku. Analytici predpokladajú prírastok miezd vo výške 240 tisíc, čo by znamenalo najpomalšie tempo od jesene minulého roka. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov klesli o 5 bázických bodov na 4,58%. Všetky 3 hlavné americké indexy sa v tento deň pohybovali v zelených číslach. Nasdaq s najväčším prírastkom o 1,51%, S&P 500 si tiež pripísal o niečo menej ako 1% a Dow Jones 0,85% smerom nahor. Futures na zlato aj ropu WTI poklesli o 0,06%, na hodnotu 2 309 USD za uncu v prípade zlata a ropa WTI na hodnotu 78,95 USD za barel. Plus 0,28% si pripísala ropa Brent, konrétne  na úroveň 83,67 USD. Farmaceutickej spoločnosti Moderna sa v 1. štvrťroku tohto roka podarilo znížiť svoju stratu a to vďaka zníženiu nákladov ako kompenzáciu v oblasti Covid.

Piatok sa niesol v znamení očakávaní dát o zamestnanosti v USA, ktoré boli miernejšie než boli pôvodné očakávania, čo podporilo investorov a trh v nádeji o znížení úrokových sadzieb a zmiernili obavy o recesií či stagflácii. Spomalenie zamestnanosti spôsobilo pokles na výnosoch štátnych dlhopisov, ale podporilo akcie, keď zaznamenali najväčší nárast od februára. Citlivejšie 2-ročné štátne dlhopisy poklesli o 7 bázických bodov a 10-ročné o 8 bázických bodov. Index S&P 500 vzrástol o 1,3% nad úroveň 5 127 bodov, ktorý bol podporený aj výsledkami a silnou prognózou spoločnosti Apple. Najväčší nárast v rámci hlavných amerických indexov zaznamenal technologický index Nasdaq a pripísal si 2% s hodnotou 16 156 bodov. Dow Jones rovnako v zelených číslach na úrovni 38 675 bodov, čo predstavuje 1,18% nahor. Biofarmaceutická spoločnosť Amgen zaznamenala nárast akcií, keď sa výkonný riaditeľ povzbudivo vyjadril o prvých výsledkoch experimentálneho lieku na obezitu. Francúzska banka Societe Generale prekonala očakávania ziskov za 1. štvrťrok tohto roka. Geopolitické napätie na Blízkom východe obmedzuje regionálny cestovný ruch, kvôli ktorému spoločnosť Booking očakáva zníženie počtu rezervácií. Americký dolár zaznamenal najhorší týždeň od marca. Komoditný trh bol na konci pracovného týždňa v poklese, keď futures na zlato aj striebro nižšie o 0,04% v prípade zlata a o 0,15% v prípade striebra. Futures na ropu zaznamenali o niečo väčší zostup. Ropa Brent poklesla o 1% a WTI o viac ako 1,2%. Bitcoinu sa opäť podarilo prekonať hranicu 62 100 USD, keď vzrástol o 5,7%.

 

Ázia Oficiálne PMI pre výrobu Národného štatistického úradu v Číne klesol v apríli na 50,4 z marcového 12-mesačného maxima 50,8, čím prekonal prognózy. Bol to druhý mesiac expanzie továrenskej aktivity za sebou uprostred pokračujúceho úsilia Pekingu podnietiť ekonomický vzostup. Nezamestnanosť v Japonsku bola v marci neočakávane na úrovni 2,6%, teda rovnako ako predchádzajúci mesiac, ale vyššia ako odhady. Japonský index spotrebiteľskej dôvery klesol v apríli na 38,3 z 39,5 v predchádzajúcom mesiaci a nachádzal sa pod prognózami. Marcové maloobchodné tržby vzrástli medziročne o 1,2%, pričom sa výrazne spomalili z nahor revidovaného nárastu o 4,7% vo februári a boli výrazne pod očakávaniami trhu. Vývoz z Južnej Kórey v apríli vzrástol medziročne o 13,8% a zároveň prekonal prognózy na úrovni 13,7 %. Bol to siedmy mesiac rastu po sebe s najrýchlejším tempom za tri mesiace, najmä vďaka silnému dopytu po čipoch. Dovoz v apríli vzrástol medziročne o 5,4% na 13-mesačné maximum v porovnaní s odhadmi rastu o 6,2 %, pričom sa prudko odrazil z 12,3% prepadu pred mesiacom. Ročná miera inflácie v Južnej Kórei sa v apríli spomalila na 2,9 % z 3,1 % v marci a mierne pod odhadmi, pričom ide o najnižšiu hodnotu od januára.

Európa – Indikátor ekonomického sentimentu v eurozóne v apríli klesol o 0,6 bodu na 95,6, pričom nedosiahol očakávania trhu na úrovni 96,9, čo bolo spôsobené prudkým poklesom dôvery medzi výrobcami. Index spotrebiteľských inflačných očakávaní sa znížil o 0,7 bodu na 11,6. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v eurozóne v apríli vzrástol o 0,2 bodu na -14,7, čo je najviac od februára 2022 a je v súlade s predbežnými odhadmi. V celej Európskej únii sa nálada spotrebiteľov zvýšila o 0,1 bodu na -13,7 vďaka postupne sa zlepšujúcim názorom spotrebiteľov na minulosť a očakávanú finančnú situáciu a tiež sa zlepšili zámery spotrebiteľov uskutočniť veľké nákupy. HDP eurozóny vzrástlo o 0,4 % v porovnaní so rovnakým štvrťrokom predchádzajúceho roka, čo je výrazne nad trhovými odhadmi expanzie o 0,2 % a po dvoch štvrťrokoch s 0,1% rastom naberá na sile. Predbežná ročná miera inflácie v eurozóne zostala v apríli na úrovni 2,4%, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Miera jadrovej inflácie, bez cien potravín a energií, sa ochladila na 2,7% z marcových 2,9%.

USA – Federálny rezervný systém na svojom májovom zasadnutí ponechal cieľový rozsah pre sadzbu federálnych fondov nezmenený na úrovni 5,25% až 5,50% už šiesty raz za sebou, keďže pretrvávajúce inflačné tlaky a napätý trh práce naznačujú, že inflácia sa zastavila pri poklese k 2% cieľu v tomto roku. Náklady na kompenzáciu civilných pracovníkov vzrástli v 1. štvrťroku 2024 o 1,2%, čím sa zrýchlili z 0,9% nárastu v predchádzajúcom štvrťroku a prekonali trhový konsenzus o 1 % raste. Miera nezamestnanosti v apríli mierne vzrástla na úroveň 3,9% z 3,8% v marci a prekonala očakávania, ktoré hovorili o nezmenenom stave. Americká ekonomika vytvorila v apríli 175 000 pracovných miest, čo je spomalenie v porovnaní s nahor revidovanými 315 000 pracovnými miestami pridanými v marci a zaostáva za očakávaniami trhu, ktoré hovorili o náraste o 243 000. Najnovšie údaje podčiarkujú výrazné spomalenie rýchleho tempa zaznamenaného v 1. štvrťroku a zaostávajú za priemerným mesačným prírastkom 242 000 pracovných miest za predchádzajúcich 12 mesiacov.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:             +0,55 %

DOW JONES:      +1,14 %

NASDAQ:             +1,43 %

DAX:                      -0,54 %

Euro Stoxx 50:   -0,97 %

NIKKEI:                 -0,58 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:             +7,50 %

DOW JONES:      +2,62 %

NASDAQ:             +7,63 %

DAX:                      +7,84 %

Euro Stoxx 50:   +9,11 %

NIKKEI:                 +14,26 %