USA žiadajú spojencov, aby znížili vývoz čipov do Číny v súvislosti so spoločnosťou Huawei

WASHINGTON – nPodľa piatich osôb oboznámených s rokovaniami Washington chce, aby Japonsko, Južná Kórea a Holandsko viac využívali existujúce kontroly vývozu vrátane zabránenia inžinierom z týchto krajín udržiavať nástroje na výrobu čipov v moderných továrňach na výrobu polovodičov v Číne.

V roku 2022 Bidenova administratíva zaviedla rozsiahle kontroly vývozu, ktoré zahŕňali zákaz „osobám z USA“ – občanom a spoločnostiam z USA – poskytovať priamu alebo nepriamu podporu niektorým továrňam na výrobu moderných čipov v Číne. Existuje však oveľa menej obmedzení, ktoré bránia čínskym skupinám zamestnávať inžinierov zo spojeneckých krajín.

„Aby boli kontroly voči Číne účinnejšie a aby sa zjednotili podmienky pre americký priemysel, musia spojenci zakázať svojim spoločnostiam poskytovať služby, ktoré podporujú výrobu moderných uzlových integrovaných obvodov v Číne,“ hovorí Kevin Wolf, odborník na kontrolu vývozu z právnickej firmy Akin Gump.

USA sú čoraz viac znepokojené rýchlosťou, akou čínske skupiny vyvíjajú pokročilé čipy, a to aj napriek prísnejším kontrolám zo strany USA.

Minulý rok, keď ministerka obchodu Gina Raimondo navštívila Čínu, spoločnosť Huawei vydala telefón Mate 60 Pro, ktorý obsahoval pokročilý čip, ktorý prekvapil expertov na kontrolu vývozu v americkej vláde.

Washington tiež chce, aby spojenci sťažili Číne obchádzanie amerických obmedzení. Chcú najmä sťažiť spoločnostiam z tretích krajín dodávať do Číny tovar, ktorý využíva technológie vyrobené v Japonsku, Južnej Kórei alebo Holandsku.

Na boj proti spoločnosti Huawei používajú USA rozšírený nástroj s názvom Pravidlo o priamych zahraničných výrobkoch (Foreign Direct Product Rule – FDPR). Umožňuje ministerstvu obchodu zablokovať neamerickým spoločnostiam dodávanie tovaru obsahujúceho americké technológie neamerickým spoločnostiam, aj keď sú vyrobené mimo USA. Spojenci však neprijali opatrenia, ktoré by mali podobný účinok.
Jedna osoba oboznámená so situáciou uviedla, že USA nežiadajú spojencov, aby vytvorili nové mechanizmy podobné FDPR, ale chcú, aby na riešenie tohto problému jednoducho použili existujúce režimy kontroly vývozu.


Biely dom a ministerstvo obchodu sa odmietli vyjadriť. Japonské ministerstvo hospodárstva, obchodu a priemyslu a holandská vláda sa tiež odmietli vyjadriť.

Juhokórejské ministerstvo priemyslu, obchodu a energetiky uviedlo, že „nevie“ o žiadnych požiadavkách USA na sprísnenie kontroly vývozu.

Zatiaľ nie je jasné, ako budú reagovať spojenci.Od zavedenia amerických kontrol v roku 2022 sprísnili kontroly vývozu technológií súvisiacich s čipmi.
Niektoré ázijské spoločnosti sú nespokojné s tým, že USA naďalej umožňujú niektorým svojim spoločnostiam, ako napríklad Qualcomm, dodávať čipy Huawei práve v čase, keď Washington vyvíja tlak na spojencov.

Podľa jedného z účastníkov diskusií niektorí predstavitelia spojeneckých krajín tiež tvrdia, že prítomnosť inžinierov v čínskych tímoch je potrebná na to, aby im pomohla kontrolovať miestne operácie.

Japonsko minulý rok zaviedlo obmedzenia na 23 druhov nástrojov na výrobu čipov. Japonskí predstavitelia vtedy uviedli, že obmedzenia idú ďalej ako tie, ktoré zaviedli Spojené štáty, pretože vývozcovia budú potrebovať licencie pre všetky regióny, čím ministerstvo obchodu získa ďalekosiahly dohľad. Niektorí úradníci však uviedli, že chýba transparentnosť, pokiaľ ide o to, aké prísne sú v skutočnosti japonské kontroly vývozu.

Mnohé japonské spoločnosti výrazne obmedzili svoje vzťahy so spoločnosťou Huawei, ale čínska spoločnosť je stále členom Keidanren, najmocnejšej lobistickej skupiny v krajine.

Komisár EÚ pre obchod Valdis Dombrovskis pre denník Financial Times uviedol, že blok by nechcel obmedzovať prácu európskych občanov v Číne.„Téma talentov je základnejšou otázkou individuálnej slobody. Je to oblasť, v ktorej musíme postupovať veľmi opatrne,“ povedal Dombrovskis.

Vo štvrtok Marco Rubio, podpredseda senátneho výboru pre spravodajské služby, a Elise Stefaniková, štvrtá najvyššie postavená republikánka v Snemovni reprezentantov, vyzvali Raimonda, aby zrušil vývozné licencie týkajúce sa spoločnosti Huawei po správach, že táto spoločnosť vyvinula notebook s čipom Intel.

„Z týchto trendov je zrejmé, že spoločnosť Huawei, ktorá sa ešte pred niekoľkými rokmi nachádzala na čiernej listine a bola na pokraji krachu, sa vracia späť,“ napísali v liste. „Deje sa to preto, lebo Bidenova administratíva na čele s vaším ministerstvom zlyháva pri ochrane americkej vynaliezavosti.“

Spoločnosť Intel uviedla, že „prísne dodržiava všetky zákony a predpisy v krajinách, v ktorých podnikáme“.