Čínsky hospodársky rušeň ide plnou parou vpred

Čínska ekonomika sa v roku 2019 bude neustále posúvať dopredu, existujú všetky dôvody, podmienky, dôvera a schopnosť udržiavať ekonomiku v rozumných medziach, uskutočňovať dlhú a zdravú rozvoj. Povedal to predseda Štatistického úradu Čínskej ľudovej republiky vedúci Nin Czečže. Jeho slová publikuje denník  Žen-min ž’-pao (人民日报 – Rénmín Rìbào) alebo Ľudový denník.

Rast svetovej ekonomiky klesá, príspevok Číny k svetovému hospodárstvu je najväčší. V ukazovateľoch za mesiac a dokonca za štvrťrok sa môžu zaznamenať fluktuácie, čo je dosť normálne, kľúčová pozornosť by sa mala venovať každoročným údajom, berúc do úvahy smerovanie a trendy vývoja.

Zároveň Nin Czečže zdôraznil, že z globálneho hľadiska sú hlavnými trendmi hospodárska globalizácia, sociálne informačné siete, politická multipolarita, kultúrna diverzifikácia, všeobecný konsenzus – multilateralizmus, mier, rozvoj a spolupráca sú stále globálnymi trendmi.

 

Predseda verí, že existuje celkom veľa priaznivých podmienok, ktoré spočívajú predovšetkým v nasledujúcich faktoroch:

Po prvé, zmeny vo svete a Číne prinášajú veľké príležitosti. Čína spolu s ďalšími krajinami podporuje otvorenosť a spoluprácu, usiluje sa o vzájomný prospech a víťazstvo, priestor pre účasť na riadení globálnej ekonomiky je mimoriadne rozsiahly. Zároveň je potrebné zrýchliť optimalizáciu a modernizáciu hospodárskej štruktúry, zlepšiť technologické a inovačné schopnosti, prehĺbiť politiku reformy a otvorenosti, urýchliť rozvoj životného prostredia a poskytnúť nový obsah rozvojovým príležitostiam.

Po druhé, Čína má spotrebiteľský trh s najväčším potenciálom na svete. Počet obyvateľov Číny sa blíži k 1,4 miliardám ľudí, v Číne je najväčšia skupina ľudí s priemernými mzdami na svete. Podľa výpočtov Štátneho štatistického úradu v roku 2017 ich počet už prevýšil 400 miliónov.Jednoduchá čínska rodina strednej triedy zarába 100 až 500 tisíc ročne, medzi 400 miliónmi ľudí asi 140 miliónov si môže dovoliť kúpiť vozidlá, nehnuteľnosti a turistické výlety , Z tohto dôvodu je spotreba podporou pre pokračujúci rast čínskeho hospodárstva a má veľký potenciál.

Po tretie, Čína má bohatú materiálnu základňu a základ talentu. Vďaka rozvoju politík reforiem a otvorenosti sa čínsky priemyselný systém viac ako 40 rokov stal relatívne komplexným a integrálnym vo svete, neustále sa zlepšuje infraštruktúra krajiny a Čína má silnú materiálnu a technickú základňu. V Číne je približne 900 miliónov pracovných zdrojov, viac ako 700 miliónov pracovníkov. Počet ľudí, ktorí ukončili vyššie odborné vzdelávanie a odborné vzdelávanie, dosahuje 170 miliónov ľudí. Čína stále má veľké množstvo obyvateľstva a pracovnej sily, demografické dividendy stále existujú a úroveň účasti na pracovnej sile sa neustále zvyšuje. Zároveň sa v ČĽR vytvára talentová základňa, ktorá podporuje vysokokvalitný rozvoj, stimuluje nové body hospodárskeho rastu a poskytuje intelektuálnu podporu a podporu.

Po štvrté, sú identifikované “dividendy” reformy. V uplynulom roku sa oslavovalo 40. výročie politiky reforiem a otvorenosti, tento rok je 70 rokov od založenia novej Číny, reforma bola, je a bude hybnou silou hospodárskeho rozvoja Číny.

Po piate, existuje veľký priestor pre makro-politické akcie a dostatočné skúsenosti. V súčasnosti je miera inflácie na medzinárodnej scéne a pomer čínskeho finančného deficitu relatívne nízky, devízové ​​rezervy sú bohaté, makro-politický operačný priestor je obrovský. V makroekonomickej politike v Číne sa v tomto roku posilní proticyklická regulácia, ČĽR bude presadzovať aktívnu finančnú politiku a stabilnú menovú a úverovú politiku.