Pokles čínskej ekonomiky, cesta tŕnistá a kamenistá

Čínske hospodárstvo sa spomalilo a celý svet stuhol v alarmujúcich armujúcich  očakávania. Ak jeden a pol miliardy obyvateľov Číny si utiahne opasky, krajina sa zmení z motora svetového hospodárstva na železnú guľu na nohe svetovej ekonomiky. Podrobné analýzu priniesol portál BBC.

Nehovoríme o kríze ani recesii. Čína je ešte stále bohatšia, pokiaľ ide o bezkonkurenčné podmienky pre vyspelé ekonomiky, ale rast je z roka na rok skromnejší: minulý rok sa spomalil na 6,6% z 6,8% pred rokom. Dôvody tohto spomalenia nenechávajú dôvod na optimizmus a prognóza na tento rok sľubuje ešte výraznejší pokles- až na 6,2%.

Hlavný vonkajší dôvod – obchodná vojna so Spojenými štátmi. Zďaleka nie je vyriešený, ale škody z toho ešte nie sú veľmi významné. Oveľa hlbšia a vážnejšia choroba leží vo vnútri, nie mimo.

Čínska ekonomika vo výške 13,5 bilióna dolárov – druhá na svete po Spojených štátoch. V popise Číny si musíme uvedomiť jej hlavnú definíciu “najväčšia”. Najväčší vývozca na svete, najväčší dovozca surovín, najväčší automobilový trh. Tento zoznam môže pokračovať donekonečna.

Čínske problémy sú preto pre všetky krajiny ťažké: pre bohatých, pre rozvojových a chudobných. Ruská služba BBC zdôraznila tri kľúčové črty čínskych ekonomických bluesov, ich dôsledky a potenciálne obete.

A toto sú sú tri hlavné faktory, ktoré spomaľujú ekonomický rast Čínskej ľudovej republiky.

1. Spomalenie spotreby. Číňania majú menej pravdepodobné, že si kúpia “telefóny iPhone”, autá a luxusné tovary, ktoré zasiahli západných výrobcov, ako napríklad Apple, BMW alebo Tiffany. Cena otázky je astronomická – súkromná spotreba v Číne prevyšuje 5 biliónov dolárov ročne.

2. Spomalenie vo výrobe a stavebníctve. Z tohto dôvodu Čína potrebuje menej ropy a ocele, čo je spôsobené poklesom svetových cien a strát pre veľkých vývozcov surovín, ako je Rusko alebo Austrália.

3. Obozretnosť pri investovaní do zahraničia. Číňania investujú miliardy dolárov do desiatok krajín, stavia cesty a elektrárne, kupujú prístavy a rôzne podiely. Problémy vlastnej ekonomiky však spôsobia, že si budú myslieť, kto potrebuje peniaze. Budú opatrnejší v dlhoch, ktoré sú financované zahraničnou expanziou, vrátane vlajkového projektu novej hodvábnej cesty. Prvými obeťami môžu byť jej hlavní účastníci – tranzitné krajiny ako Ukrajina, Rusko a Kazachstan, ako aj bohaté krajiny v Ázii a Afrike – z Pakistanu do Bangladéša, z Malajzie do Etiópie.

Keď Čína kýchne, celý rozvojový svet chytí nádchu a dokonca aj bohaté krajiny sa necítia dobre.

“Spomalenie rastu čínskeho hospodárstva sa môže ukázať ako výraznejšie, ako sa očakávalo, najmä ak pretrváva trenie v obchode a toto je plné prudkého poklesu finančných a komoditných trhov, ako to bolo v rokoch 2015-2016,” varoval hlavný ekonóm MMF Gita Gopinat.

SKÚPOSŤ

Ekonómovia už dlho diskutovali o skúposti Číňanov.  Hlava Apple Tim Cook o tom informoval širokú verejnosť v novom liste akcionárom. Varoval, že kvôli spomaleniu dopytu v Číne sa zhoršujú vyhliadky americkej firmy.

Ako sa ukázalo, Číňania už nemilujú  nielen “iPhone”. Predaj automobilov na najväčšom čínskom trhu na svete sa po prvýkrát od roku 1990 znížil. A maloobchodné odvetvie rastie v najhoršom tempe od prelomu storočia – tesne nad 8% ročne.

Číňania si zvykli na rýchly rast blahobytu a hneď ako sa začalo spomaľovať, tradične reagovali: začali utrácať menej, vyhýbajú sa predovšetkým nákladnému dovezenému tovaru. Navyše v podmienkach obchodnej vojny so Spojenými štátmi stále vzrástli ceny kvôli clám a poklesu jüanu. Priateľské vlastenectvo zohralo svoju úlohu: všetko americké – od iPhonov po hollywoodske filmy – náhle vyšlo z módy. Zároveň čínske orgány obmedzili dovoz luxusného tovaru súkromným osobám zo zahraničia.

Dôsledky tohto všetkého ovplyvnili predovšetkým Západ. Číňania kupujú tretinu všetkých luxusných tovarov na svete a minú ako 120 miliárd dolárov ročne. Číňania sú hlavným zdrojom rastu cestovného ruchu na svete. A nie je nič, čo by nahradilo celú túto spotrebiteľskú silu, varuje Jim O’Neill, vedúci Ústavu medzinárodných vzťahov v Chatham House, ktorý pracoval v manažmente spoločnosti Goldman Sachs a britského ministertstva financií.

Pripisuje čínskej strednej triede kľúčovú úlohu pri obnove globálnej ekonomiky po veľkej kríze pred desiatimi rokmi. Bohatí Číňania rozšírili svetový dopyt o 3 bilióny dolárov: v roku 2010 strávili o niečo viac ako 2 bilióny a v roku 2017 päť. “Je veľmi nepravdepodobné, že iná krajina nahradí Čínu ako lídra spotreby, prinajmenšom v nasledujúcom desaťročí,” napísal. India, Indonézia a Nigéria majú šancu – ale za 20 rokov, nie skôr.

Súčasne má spotreba v Číne priestor na rast – nepredstavuje viac ako 40% ekonomiky, zatiaľ čo vo vyspelých krajinách dosahuje tento počet 70%.

DOVOZ

Číňania kupujú nielen tovary. Hlavným dovozom krajiny sú suroviny: ropa, meď, železná ruda. A spomalenie produkcie a stavebníctva už ovplyvňuje dopyt, a čo je ešte horšie, a naznačuje to riziko zhoršenia situácie.

Po prvýkrát od roku 2010 Čína znížila štvrťročný dovoz železnej rudy. To znamená, že výroba ocele klesá, pretože dopyt stavebných firiem je oslabený. Tempo výstavby bytov a železníc sa spomaľuje – a to je už plné problémov finančného sektora, keďže rast bol doteraz podporovaný úvermi.

Nemohlo to tak dlho pokračovať a komunistická strana sa rozhodla postupne odpojiť stavebný priemysel z úverovej ihly, aby sa zabránilo akumulácii zlých dlhov a zrúteniu podobnému svetovej finančnej kríze pred desiatimi rokmi.

Čínske spoločnosti, z väčšej časti kontrolované alebo úzko spojené so štátom, nahromadili dlhy, ktoré sú dvojnásobne vyššie ako ročný HDP krajiny. Vďaka tomuto bremenu sa Čína zmenila: napríklad za desaťročie vybudovala najväčšiu svetovú vysoko rýchlostnú železničná sieť.

Je pravda, že železničná štátna spoločnosť má v súčasnosti dlhy v hodnote 740 miliárd dolárov a míňa viac na splácanie dlhovo, než si zarobí na svojich službách . To znamená, že si musí neustále  viac požičiavať. Predchádzajúci model rýchleho rastu sa vyčerpal a spomaľovanie je nevyhnutné.

Zníženie domácich investícií mohlo byť kompenzované nárastom zahraničných investícií – ale ani to nebolo hladké: aj keď ich celkový objem prevýšil minulý rok 130 miliárd dolárov, nárast nedosiahol 1% po zvýšení o 8% v predchádzajúcom roku.

Ak zvyšujete investície v domácom prostredí rovnakým tempom, nefunguje, potom je spomalenie zahraničnej expanzie ešte spornejšie. A Čína práve začala rozsiahly projekt “Pás a cesta”, alebo novej hodvábnej cesty. To je v podstate plán expanzie čínskej ekonomiky. Cieľom je spojiť krajinu s obchodnými cestami zo stoviek ďalších krajín sveta. Odhady investícií sú veľmi nejasné, ale podľa niektorých zdrojov Čína v prvých piatich rokoch súhlasila s investovaním viac ako 1 bilióna dolárov.

Je to nielen hospodársky, ale aj geopolitický projekt. Čínske štátne podniky kupujú a berú do prenájmu železnice, prístavy, mosty, elektrárne a telekomunikačné siete v desiatkach krajín po celom svete.

Ich hlavným cieľom je splniť úlohu stanovenú Komunistickou stranou a konajú podľa princípu “nebudeme hľadieť na cenu”. Teraz každý desiaty dolár čínskych zahraničných investícií pochádza z tohto projektu.

Ukrajina, Rusko a Kazachstan sú kľúčovými segmentmi tejto cesty. Cesta je však tŕnistá a kamenistá.

KOMUNISTICKÝ KAPITALIZMUS

Problémy Číny sa zhoršujú vďaka obchodnej vojne so Spojenými štátmi, ktorú spustil minulý rok Donald Trump. Situácia visí na vlásku – ak sa strany nedohodnú do 2. marca 2019, Trump hrozí, že zavedie diskriminujúce clá na čínsky tovar. Pozorovatelia však dúfajú, že dôjde k postupnému vyblednutiu konfliktu, pretože tým trpí nielen Čína, ale aj samotné Spojené štáty a jej spojenci.

Štrukturálnych problémov Číny, ako sú gigantické dlhy a pokles investícií, sa Peking obáva veľa viac. A nesedí so zloženými rukami. Od minulého leta orgány podporili ekonomiku prostredníctvom finančných injekcií a daňových úľav. Napriek tomu, že tieto opatrenia nepriniesli požadovaný výsledok, spomalenie sa nezastavilo.

Komunistická strana zostáva pokojná a tvrdí, že všetko ide podľa plánu. V minulosti bol rast podporovaný veľkými investičnými výdavkami, ktoré umožnili modernizáciu krajiny a znižovanie chudoby. Je čas prejsť na ďalší vývojový model založený na spotrebe, takže spomalenie rýchleho rastu investícií je nevyhnutné, hovoria súdruhovia so straníckeho aparátu.

Západní experti však pochybujú o pripravenosti komunistickej Číny na takýto vývoj a jednomyseľne nazývajú hlavnou príčinou jej problémov stranícky štátny systém. A skutočnosť, že Xi Jinping posilnil čínsku vertikálnu moc a získal právo vládnuť doživotne, iba živí ich pochybnosti.

Podľa plánovacieho komunistického systému sú výdavky na projekty obrovských infraštruktúr jednoduchšie, ako vytváranie triedy spotrebiteľov, uviedol bývalý hlavný ekonóm MMF a Harvardský profesor Kenneth Rogoff.

 

Osud sveta závisí od toho, ako Čína rieši problém spomalenia ekonomickej aktivity, napísal vedúci ekonomický denník planéty Financial Times.

“Obchodná vojna je len spúšť, ktorá odhalila oveľa vážnejšiu chorobu čínskej ekonomiky, najlepšia liečba je rozhodujúca a rýchla reforma,” píše denník v redakčnom článku. V ekonomickej histórii Číny prišiel rozhodujúci moment, úspech či zlyhanie nemali nikdy v posledných storočiach taký význam pre celý svet.

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.