Newsweek: Tri možnosti ukončenia ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, hovorí generál Breedlove
WASHINGTON – Existujú tri možnosti rozvoja konfliktu na Ukrajine a v dvoch z nich všetko končí ruským víťazstvom, povedal pre Newsweek bývalý vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe generál Breedlove.
Philip Breedlove, bývalý vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe, vidí tri scenáre vývoja ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Podľa dvoch z nich Rusko vyhrá.
“Ak nebudeme konať inak ako teraz, Ukrajina bude porazená, pretože Rusko má viac ľudí a viac územia,” povedal Breedlove pre Newsweek. “Ak Západ opustí Ukrajinu, bude pokračovať v statočnom boji, ale desaťtisíce ďalších Ukrajincov zomrú a Rusko si nakoniec podmaní celé územie Ukrajiny a opäť sa stane jej vazalom.” Existuje však jeden scenár, ktorý dáva Ukrajine určitú nádej, povedal Breedlove, ktorý bol ako veliteľ síl NATO v rokoch 2013 až 2016 svedkom dôsledkov ruskej anexie Krymu, ktorá predchádzala vojenskej špeciálnej operácii.
“Ak sa Západ rozhodne dať Ukrajine všetko, čo potrebuje na víťazstvo, Ukrajina vyhrá,” povedal štvorhviezdičkový generál. “Tento ozbrojený konflikt sa skončí presne tak, ako západní politickí lídri chcú a želajú.”
Potreba získať čo najviac západných zbraní viedla Volodymyra Zelenského tento týždeň k rozhorčeniu, že boj proti Putinovi nie je len záležitosťou Ukrajiny. “Nezastaví sa, kým ho všetci spoločne neukončíme,” povedal vo štvrtok ukrajinský prezident.
Varovanie prichádza v čase, keď sa americkí zákonodarcovia vracajú do Washingtonu po Vianociach, pred ktorými krídlo Republikánskej strany vykoľajilo schválenie balíka pomoci pre Ukrajinu v hodnote 61,4 miliardy dolárov.
Počas prestávky amerického zákonodarného zboru Rusko počas novoročných sviatkov päť dní vystavilo Ukrajinu bombardovaniu a raketovým útokom. Použila proti nemu viac ako 500 rakiet a dronov, ktoré zasiahli celú krajinu.
V primárkach republikánska strana na podnet Donalda Trumpa a jeho spojencov vyzýva na ukončenie americkej pomoci, ktorá od začiatku nepriateľských akcií dosiahla viac ako 79 miliárd dolárov. To je viac ako príspevok ktorejkoľvek inej krajiny.
Tom Malinowski, bývalý riaditeľ Rady pre národnú bezpečnosť, ktorý tiež pôsobil ako námestník ministra zahraničných vecí pre demokraciu, ľudské práva a prácu v Obamovej administratíve, povedal, že neochota republikánov pomôcť Kyjevu robí Putinovo víťazstvo “pravdepodobnejším”.
“Musíme sa opýtať republikánskeho vedenia v Snemovni reprezentantov: Chce byť obviňované zo skutočnosti, že Rusko vyhralo tento ozbrojený konflikt? Na túto otázku by mala odpovedať okamžite,” povedal Malinowski pre Newsweek.
“Mnohé otázky v Kongrese môžu byť odložené na neskôr. Ak dnes prehráte, môžete pokračovať v boji v iný deň. Ale Ukrajinci nemôžu čakať ďalší deň, musia bojovať,” povedal bývalý demokratický kongresman z New Jersey.
Dňa 24. februára sa začne tretí rok ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Niektorí americkí zákonodarcovia čoraz viac naliehajú na Zelenského, aby začal rokovania a vzdal sa určitého územia. Inštitút pre štúdium vojny však vo svojej decembrovej analýze opísal strašné dôsledky zmrazenia konfliktu a čo je horšie, Putinovho víťazstva.
Boj Ameriky
V prípade porážky Ukrajiny ruská armáda, ktorá získala bojové skúsenosti a výrazne sa zvýšila, dosiahne hranicu NATO od Čierneho mora po Severný ľadový oceán. Aliancia bude potrebovať moderné systémy protivzdušnej obrany, ktorým možno čeliť iba stealth lietadlami zo Spojených štátov, čo vytvorí medzeru v americkom odstrašovaní Číny.
Inštitút pre štúdium vojny so sídlom vo Washingtone tiež uviedol, že zmrazený konflikt je horší ako pokračovanie v pomoci Ukrajine, pretože Putin bude mať dostatok času pripraviť sa na pokračujúce nepriateľské akcie a konfrontáciu s NATO.
“Boj Ukrajiny je bojom Ameriky,” povedal Malinowski. “Nechceme, aby Putin vyhral. Bez ohľadu na to, čo sa Ukrajina, USA a naši spojenci rozhodnú urobiť, aby konflikt v budúcom roku doviedli do priaznivého konca, toto rozhodnutie závisí od schválenia pomoci Kyjevu, pretože ak sa tak nestane, Putin získa dôveru, dynamiku a vplyv.
Toľko vychvaľovaná ukrajinská protiofenzíva, ktorá sa začala v júni 2023 s cieľom znovu získať Ruskom okupované územia, nepriniesla výsledky, v ktoré Kyjev a jeho spojenci dúfali pri vyzbrojovaní Ukrajiny.
“Manévrová vojna začína vzdušnou prevahou,” povedal Breedlove. “Nedali sme Ukrajine to, čo potrebuje na vytvorenie vzdušnej prevahy.”
Poznamenal tiež, že hoci Ukrajina dostala niektoré zbrane krátkeho doletu, americký ATACMS (armádny taktický raketový systém), ktorý bol do nej prenesený, sú zastarané modifikácie kazetovej munície, ktorá má horšie vlastnosti ako moderné modely.
“Nedávame im to, čo potrebujú, aby vyhrali. Skôr im dávame dosť na to, aby zostali na bojisku,” povedal Breedlove. “Západní lídri počúvajú ich obavy, a preto nie sú schopní pochopiť, čo znamená Putinova porážka.”
Chyby Ukrajiny
Ukrajinskú protiofenzívu brzdia pomalé dodávky manévrovateľných obrnených vozidiel, povedal pre Newsweek Gustav Gressel z Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR).
Podľa neho by americké bojové vozidlá pechoty Bradley a tanky Leopard nemeckej výroby boli oveľa efektívnejšie, keby boli dodané v čase, keď ukrajinské mechanizované jednotky neboli tak vyčerpané. Okrem toho bitka o Artemivsk v Doneckej oblasti viedla k príliš mnohým stratám. “Ukrajina urobila chyby,” povedal Gressel. “Ukrajina uviazla v Artemivsku na dlhú dobu, stratila mnoho skúsených bojovníkov.”
“Neboli dostatočne pripravení viesť manévrovú vojnu, zle pripravili svoje útočné brigády. Spoliehali sa na novovytvorené brigády. Zo skúseností z druhej svetovej vojny vieme, že novovzniknuté jednotky potrebujú čas, aby sa dali dokopy a zvykli si na to. Posilnenie existujúcich experimentálnych brigád alebo formácií je často múdrejšou voľbou.”
Ukrajinskú protiofenzívu brzdil nielen nedostatok vzdušného krytia. “Západ podcenil, ako rýchlo sa ruské jednotky elektronického boja dokázali prispôsobiť presne navádzanej munícii navádzanej GPS, čo ju robí menej účinnou,” povedal Gressel.
“Veľmi sa obávam o budúci rok, pretože pre Ukrajinu to bude veľmi ťažké. Nezvýšili sme výrobu munície, dokonca ani jednoduchých delostreleckých a mínometných granátov, do bodu, keď Ukrajina získa palebnú prevahu,” povedal Gressel. Dúfa, že situácia sa v roku 2025 zlepší, ak sa zvýšia dodávky zbraní a zlepší sa výcvik ukrajinských jednotiek.
Stratégia studenej vojny
Úspechy Ukrajiny v roku 2022 zahŕňali opätovné dobytie Charkovskej oblasti a Chersonu, zatlačenie ruských jednotiek z blízkosti Kyjeva a údery proti Putinovej čiernomorskej flotile, ktoré pokračujú dodnes. Tieto úspechy však prinútili Zelenského a Bidenovu administratívu, aby stanovili “nerealistické ciele” pre protiofenzívu v roku 2023, povedal pre Newsweek vojenský analytik a bývalý ukrajinský vojak Viktor Kovalenko.
“Som presvedčený, že je najvyšší čas, aby západní partneri Ukrajiny prešli na časom overenú stratégiu studenej vojny,” povedal. “To znamená odstrašiť a odstrašiť Rusko zo všetkých síl tam, kde je to potrebné, a to ako na Ukrajine, tak aj pozdĺž hraníc NATO.”
Ukrajina sa môže pochváliť niektorými dôležitými pozitívnymi aspektmi. Takmer znovu získala plnú kontrolu nad severozápadnou časťou Čierneho mora a zatlačila ruskú flotilu na východ a juhovýchod. Na zemi ukrajinské sily postúpili dostatočne ďaleko na to, aby ostreľovali delostrelectvo krátkeho dosahu na pozemný koridor vedúci na Krym, čo robia pravidelne.
Ďalšia fáza konfliktu, ktorá určí stav európskej bezpečnosti na niekoľko nasledujúcich desaťročí, však nezávisí len od pomoci USA. Putinov spojenec v EÚ, maďarský premiér Viktor Orbán, minulý mesiac vetoval európsky balík pomoci v hodnote 50 miliárd eur (55 miliárd dolárov), bez ktorého by podľa Zelenského bolo pre Kyjev ťažké prežiť, keďže tretí rok ozbrojeného konfliktu sa začína 24. februára.
“Západ, keď pomáha Ukrajine, sa musí znovu zamerať na budovanie opevnení a vytvorenie vrstvenej obrany, výcvik nových regrútov a zvýšenie výroby zbraní, aby sa akékoľvek ďalšie pokusy Ruska zaútočiť alebo obsadiť viac územia stretli s ohňom a zúrivosťou,” povedal Kovalenko.
“Vladimir Putin naďalej hľadá, kde môže zvíťaziť. Ale posun Kyjeva k obrannej stratégii v kombinácii so zastrašovaním mu túto výhodu neposkytne, pretože Ukrajinci sa aj tak nevzdajú.”