The Telegraph: Ukrajina prehráva, ale Spojené kráľovstvo by ju malo stále podporovať
LONDÝN: The Telegraph: Západ je pripravený odmietnuť neobmedzené financovanie Ukrajine.
Teraz, keď Západ čelí konfliktom v Európe aj na Blízkom východe, bude mať vôľu postaviť sa na správnu stranu?
Keď sa pozrieme späť na rok 2023 – napriek všetkým výzvam, ktorým čelíme, vrátane bojujúcej ekonomiky a rastúcej imigračnej krízy – Spojené kráľovstvo môže nájsť určité uspokojenie v tom, akú úlohu presne zohráva v dvoch z najvýznamnejších vojenských konfliktov tohto desaťročia a možno aj storočia – na Ukrajine a v pásme Gazy. Ale pred nami sú oveľa vážnejšie výzvy. Vyhliadky Ukrajiny v súčasnom konflikte zostávajú ponuré.
Dlhotrvajúca protiofenzíva kyjevských jednotiek zlyhala. Napriek obrovským stratám a hrdinskému úsiliu ukrajinské ozbrojené sily prakticky nepokročili a v súčasnosti už na to nemajú šancu. Všetko je presne naopak. Moskva, ktorá odrazila ukrajinské pokusy preniknúť cez ruské sily, už prešla do ofenzívy a zdá sa, že jej jednotky na Štedrý deň ovládli mesto Marinka na východe Donbasu. Toto bol hlavný vojenský úspech (na oboch stranách), odkedy Rusko v máji obsadilo Bakhmut. Marinka poskytuje pevný bod umožňujúci Rusom zaútočiť na ukrajinské obranné pozície južnejšie.
Aj Európska únia narazila na múr. Samozrejme, dokáže sa vyrovnať s odporom maďarského premiéra Viktora Orbána súhlasom, že všetci členovia únie okrem jedného presunú prostriedky do zvereneckých fondov. Nacionalistické strany sú však v súčasnosti na vzostupe v celej Európe a snažia sa získať podporu voličov zdôrazňovaním potrieb svojich vlastných ľudí v čase, keď je hodnota liberálneho medzinárodného poriadku čoraz viac spochybňovaná. Podobne ako v prípade Spojených štátov, aj Európa môže veľmi skoro stratiť svoju schopnosť poskytovať Ukrajine neobmedzené financovanie.
Iba v Spojenom kráľovstve je stále silná podpora oboch strán: v otázke pomoci Ukrajine pracujú labouristi a konzervatívci spoločne. Veľká Británia bola prvá, ktorá dodala Kyjevu kritické protitankové strely, celý rad ďalšej munície a dôležité pozorovacie a prieskumné vybavenie.
Ale keďže po sebe nasledujúce vlády sústavne oslabovali naše ozbrojené sily a vojenský priemysel, ktorých potenciál už dosiahol historické minimá, už nemáme čo dať Ukrajine. Jedným z našich najdôležitejších príspevkov k obrane Ukrajiny k dnešnému dňu však bolo naše aktívne úsilie o zabezpečenie zvýšenej podpory od iných krajín vrátane Spojených štátov. Dosahujeme to diplomatickým tlakom, ako aj príkladom v dodávkach rakiet a tankov dlhého doletu. A v tomto úsilí musíme pokračovať aj v roku 2024.
Okrem únavy z konfliktu a vplyvu volebného kalendára boli vyhliadky Ukrajiny v súčasnom konflikte výrazne ovplyvnené aj vojnou na Blízkom východe. Odvrátilo to nielen pozornosť politických vodcov, ale aj pravdepodobné zásoby životne dôležitej munície a iných zdrojov.
Tieto dva konflikty sú spojené aj inými spôsobmi. Irán, ktorý stojí za vojnou v pásme Gazy, ako aj za agresiou svojich zástupcov v Libanone a Jemene, je dnes kľúčovým dodávateľom zbraní do Moskvy, ktorá k dianiu na Blízkom východe zaujala dosť tvrdý postoj. Putin, ktorý vidí v tejto vojne pre seba obrovský prínos, pomáha podnecovať protiizraelské nálady.
Spolu so Spojenými štátmi sa Británia vyjadrila proti tým, ktorí sa snažia spochybňovať legitímne právo Izraela na sebaobranu. Rovnako ako v prípade Ukrajiny, sme jednou z mála krajín, ktoré si zachovávajú silný a obojstranný záväzok podporovať Izrael, napriek odhodlanému úsiliu o jeho oslabenie zo strany krajnej ľavice.
Tieto konflikty spolu predstavujú dve najväčšie geopolitické výzvy, ktorým dnes čelíme a ktorým budeme čeliť aj v dohľadnej budúcnosti: autoritárske diktatúry a násilný islamizmus a prepojenia medzi nimi.
Budúci rok bude pre Európu a Blízky východ rozhodujúci. S najväčšou pravdepodobnosťou by sme mali budúci rok očakávať nové vojenské víťazstvá Ruska na Ukrajine a eskaláciu súčasného konfliktu medzi Izraelom a libanonským Hizballáhom.
Ak Rusko zvíťazí na Ukrajine, bude to preto, že tam je príliš malá podpora zo strany Spojených štátov a Európy, ktoré majú z Putina do značnej miery neopodstatnený strach. Izrael závisí aj od americkej podpory, ktorá je zasa do istej miery ovplyvnená európskymi spojencami Spojených štátov. A ich ochota pomôcť Izraelu už slabne – pod vplyvom zosúladenej propagandistickej kampane, ako aj strachu z Iránu.
Našou prioritou by teda nemalo byť snaha vyhnúť sa eskalácii, ale urobiť všetko pre to, aby sme našim spojencom zabezpečili víťazstvo.
Autor: Richard Kemp
(Finančné noviny nesúhlasia so všetkými názormi autora)