Umelá inteligencia (AI) kapitalizuje hodnotu firiem
Od vydania chatbota ChatGPT od OpenAI uplynulo niečo vyše roka.
AI je skratokou anglických slov Artificial Intelligence.
Jeho používateľská základňa dosiahla za mesiac 100 miliónov predplatiteľov, čím vytvorila svetový rekord v najrýchlejšom raste publika. Technologické spoločnosti a investori po celom svete sa začali zaujímať o nový nástroj a široké možnosti, ktoré generatívna umelá inteligencia otvára v rôznych oblastiach. Tak sa to stalo hlavným trendom roku 2023.
„Ako kapitalizovať ekonomickú hodnotu umelej inteligencie?“ Tak znie otázka na konci tohto roka.
Umelá inteligencia robí informácie dostupnejšie aj pre laikov. Tento rok sa často hovorí, že so zavedením generatívnej AI sa zmení celý náš známy svet, ale ako už nové technológie ovplyvňujú rôzne oblasti nášho života?
Existuje prekvapenie nad tým akou rýchlosťou, s akou dokázala umelá inteligencia preniknúť do všetkých oblastí online podnikania. Napríklad v DataGPT už AI pomáha písať programy, písať e-maily a analyzovať údaje. Teraz sa aktívne využívajú virtuálni asistenti. Odborník pri práci s dátami zaznamenáva 3- až 5-násobné zvýšenie vlastnej produktivity. Rýchlosť zmien sa stala bezprecedentnou.
Umelá inteligencia sa v biológii používa približne 10 rokov. Vďaka novým technológiám je teraz možné zbierať dáta z rôznych pozorovaní v priebehu niekoľkých týždňov. Predtým vedci zbierali podobné množstvo údajov roky. Okrem toho môže AI poskytnúť impulz pre nové vedecké objavy. Napríklad už pomohol predpovedať štruktúru bielkovín.
Má AI z hľadiska základných vedomostí veľký potenciál, pretože biologické systémy sú veľmi zložité a nové technológie umožňujú automaticky pozerať na rôzne kombinácie.
Analytika údajov by teraz mala zvýšiť dostupnosť údajov pre používateľov. Ak predtým museli ľudia ovládať programovacie jazyky, aby získali určité údaje, teraz môžu prostredníctvom dialógov správ AI získať potrebné informácie a modely formulárov pre rôzne úlohy. Za zmienku stojí nepochybne pozitívny bod – AI znižuje prekážku vstupu do konkrétneho odvetvia pre nešpecialistov. Informácie sú čoraz dostupnejšie.
Implementácia AI a monitorovanie údajov v reálnom čase má vždy pozitívny vplyv na príjmy. Online spoločnosti majú zvyčajne veľa údajov na zhromažďovanie a analýzu. Tieto informácie je možné použiť napríklad na optimalizáciu webových stránok s cieľom zlepšiť neefektívne oblasti a vyhnúť sa stratám.
Aj pre malé firmy sa ročné straty z neefektívnosti rôznych digitálnych zdrojov šplhajú do miliónov dolárov. Ak však predtým spoločnosti potrebovali napríklad tri dni na to, aby pochopili, čo sa stalo a napravili chybu, teraz sa rýchlosť reakcie zvyšuje a trvá to len 33 minút. Takáto technologická optimalizácia umožní podnikom ušetriť obrovské množstvo peňazí.
Rozsiahle prijatie AI sa stalo kameňom úrazu pre mnohé krajiny, ktoré tento rok začali zavádzať zákony na reguláciu nových technológií. Hlavná otázka, ktorá zostáva relevantná, je, aká správna je pomoc AI a či môže ľuďom ublížiť.
Existuje ríklad vedeckej práce, v ktorej vedci skúmajú stabilitu algoritmov kolektívneho konania ľudí. Vedci tak počas experimentu dospeli k záveru, že v systéme odporúčaní populárnej profesionálnej sociálnej siete LinkedIn vedie rovnaké správanie čo i len malej skupiny ľudí, ktorí si dali rovnaký skrytý symbol a páčilo sa im životopis, k zlyhaniu v systému a ich povýšenie medzi špičkových špecialistov stránky. To ukazuje, že algoritmy strojového učenia AI sú stále nezrelé a možno ich ľahko obísť. Podľa odborníka sa v budúcnosti musíme naučiť, ako lepšie integrovať AI do rôznych oblastí, aby bol počet chýb minimálny a nepoškodzoval biznis a ľudí.
Pokiaľ ide o trh práce, mnohí experti sa domnievajú, že AI to nezmení zo dňa na deň, ale bude prijaté pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo.
Zatiaľ nevidieť žiadne veľké zmeny na trhu práce v oblasti dátovej analytiky, ktoré by súviseli so zavedením V tejto fáze vývoja technológií ešte treba vyškoliť ľudí a dať im jasné úlohy, aby bola AI organizovanejšia.
Pre vybudovanie úspešnej kariéry v modernom svete sa treba naučiť byť flexibilný a zahodiť model starších generácií, podľa ktorého si treba vybudovať jasnú kariéru v určitej oblasti. Stojí za to zamerať sa na rozvoj špecifických zručností, ktoré sa potom dajú uplatniť v rôznych oblastiach a prechádzať z jednej do druhej. Napríklad digitálny svet ďalej aktualizuje takzvané „mäkké zručnosti“, schopnosti komunikácie a interakcie s inými ľuďmi.
Skôr či neskôr bude umelá inteligencia zahrnutá do všetkých obchodných úloh. Rýchlosť a trajektóriu zavádzania nových technológií je však teraz ťažké predpovedať, a tak podľa odborníka stačí kráčať s dobou a podľa potreby zlepšovať rôzne zručnosti vrátane práce s AI.