Problémy investorov na ropnom trhu v roku 2024
LONDÝN – Investori smerujú do roku 2024 s obavami z nadmernej ponuky, spomalenia ekonomického rastu a rastúceho napätia na Blízkom východe, ktoré by mohlo podporiť kolísanie cien.
Priemerná cena ropy Brent v tomto roku bola 80 dolárov za barel. O rok skôr ceny vyleteli nad 100 USD kvôli neistote okolo dodávok kvôli vojenskému konfliktu na Ukrajine. Tento rok silný dolár a robustná produkcia z krajín mimo OPEC pomohli udržať ceny pod kontrolou, aj keď dopyt dosiahol rekordnú výšku viac ako 100 miliónov barelov denne.
Investori sa domnievajú, že ropa Brent bude v roku 2024 priemerne 84,43 USD za barel. Tento výsledok ukázal prieskum agentúry Reuters, na ktorom sa zúčastnilo 30 ekonómov a analytikov. Medzitým Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva, že dopyt po rope stúpne o 1 milión barelov denne. Prognózy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sú ešte optimistickejšie – 2,5 milióna barelov. Podľa odhadov Rystad Energy, J.P., Morgan, Kpler a Wood Mackenzie sa zásoby v roku 2024 zvýšia v rozmedzí 1,2 až 1,9 milióna barelov denne v dôsledku producentov mimo OPEC.
„Očakávame, že v budúcom roku bude trh vo všetkých štvrťrokoch nadmerne zásobený,“ povedal Vikas Dwivedi, globálny energetický stratég v Macquarie.
Tu sú kľúčové faktory, ktoré treba sledovať v roku 2024:
OPEC + súlad s pravidlami
Investori čakajú na údaje o dodávkach za prvý štvrťrok, aby zistili, či OPEC a jeho spojenci, známi ako OPEC+, dodržali svoje plánované dobrovoľné zníženie produkcie o 2,2 milióna barelov denne. Ak skupina splní svoje sľuby, trh by mohol podľa ANZ vidieť malý deficit 500 000 barelov denne.
Anne-Louise Hittle z Woodmacu povedala: “Prvý štvrťrok bude kľúčový, pretože môžeme posúdiť, či OPEC+ dodržiava dobrovoľné škrty.” Prognóza dopytu po rope od Woodmacu naznačuje, že OPEC+ nebude musieť predĺžiť tieto dohody po prvom štvrťroku. Energy Aspects očakáva, že Saudská Arábia čiastočne obnoví výrobu v druhom štvrťroku. Krajina už túto možnosť spomenula, čo jej však nebránilo v predĺžení redukčnej dohody v plnom rozsahu.
Čierne kone: Rusko, Irán a Venezuela
Venezuelská ropa sa vrátila na svetové trhy, keď Washington na šesť mesiacov do apríla pozastavil sankcie voči krajine. Koncesia sa predĺži o ďalších šesť mesiacov za predpokladu, že vláda prezidenta Nicolása Madura sa bude držať volebného plánu dohodnutého s opozíciou pre prezidentské voľby, uviedli analytici JP Morgan.
„Na konci roka 2024 prezidentské voľby v oboch krajinách určia dlhodobý osud amerických sankcií a produkcie ropy vo Venezuele,“ dodali.
Zrušenie sankcií voči štátnej ropnej spoločnosti PDVSA postupne zvýši produkciu ropy vo Venezuele zo 76 000 barelov denne v roku 2023 na 880 000 v roku 2024 a 963 000 v roku 2025, uviedla JP Morgan. Obnovenie dodávok ropy z Venezuely do Spojených štátov a Indie by mohlo utlmiť dopyt po konkurenčných druhoch, akými sú iracká Basrah Heavy a kanadské Cold Lake, uviedli obchodníci.
Viac ropy z USA bude k dispozícii na export do Ázie, keďže rafinérie na pobreží Mexického zálivu spracujú viac venezuelskej ropy, uviedli. Analytici očakávajú, že ruská a iránska ropa bude aj napriek sankciám naďalej prúdiť na svetové trhy a bude držať ceny na pumpách pod kontrolou pred americkými voľbami.
Cieľom Iránu je do marca 2024 ťažba ropy na úrovni 3,6 milióna barelov denne, čo je nárast zo súčasných 3,4 milióna barelov denne.
Nové rafinérie
Podľa analytikov sa napätie na trhu s ropnými produktmi – najmä motorovou naftou – ktoré vzniklo po vypuknutí vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, zmierni, keďže v roku 2024 budú v Číne, Indii, Mexiku a na Blízkom východe uvedené do prevádzky ropné rafinérie s výrobnou kapacitou. a Nigéria s kapacitou viac ako 1 milión barelov denne.
Patrí medzi ne nová čínska petrochemická rafinéria Yulong, rozšírenie indických rafinérií Panipat a Koyali, nigérijský projekt Dangote a mexický Dos Bocas.
Rozdiel v kvalite
Producenti mimo OPEC, na čele s Brazíliou, Guyanou a Spojenými štátmi, majú za cieľ zvýšiť rast produkcie v roku 2024 zvýšením dodávok ľahkej sladkej ropy, zatiaľ čo stredne kyslé druhy sa budú spoliehať na zníženie OPEC+. To by mohlo zúžiť cenové rozdiely medzi druhmi ropy po celom svete, hovorí Dwivedi z Macquarie. Ropa strednej triedy sa priblíži v nákladoch k ľahkým stupňom, čím sa uzavrie tradičná medzera 2-4 USD. Zľava medzi ťažkou a ľahkou ropou by mohla klesnúť z 8 na 4 doláre za barel.
Veľká časť rafinérskych kapacít v Číne, Indii a Spojených štátoch je zameraná na ťažšiu ropu, ktorá by mohla zaznamenať nedostatok, keď rafinérie obnovia prevádzku po údržbe v druhom štvrťroku.