Čo týždeň dal: indexy rástli, americká ekonomika rástla, podľa odhadov, najrýchlejšie za dva roky
NEW YORK – Index DAX ako aj S&P 500 zaznamenali ďalšie rasty, po rally, ktorá priblížila index DAX k historickému maximu.
V pondelok štátne dlhopisy rozšírili svoj silný novembrový nárast, keď investori spracovávali zmiešané predaje amerického štátneho dlhu v súvislosti so stávkami, že Federálny rezervný systém skončil so zvyšovaním úrokových sadzieb. Aukcia päťročných dlhopisov v hodnote 55 mld. USD zaznamenala silný dopyt po slabom predaji dvojročných dlhopisov v hodnote 54 mld. USD. Referenčné výnosy 10-ročných dlhopisov klesli na približne 4,4 %. Akcie zápasili s problémami po rally, ktorá poslala trh k jednému z najväčších nárastov za posledných 100 rokov – čím sa index S&P 500 dostal do blízkosti technicky “prekúpených” úrovní. Priemyselné a finančné akcie dosiahli slabšie výsledky. Maloobchodníci zaznamenali mierny nárast, keďže sa začal kybernetický pondelok. Najväčší trh s dlhopismi na svete sa vrátil späť po tom, čo strávil časť roka 2023 pod vodou – smeruje k svojmu najlepší mesiac od marca. Index Bloomberg US Treasury nedávno prešiel do kladného výnosu za rok, keďže sa objavili známky spomalenia inflácie a merateľný rast zamestnanosti rozpútali rally, ktorá poslala výnosy klesli z najvyšších úrovní za viac ako desaťročie.
V utorok dvojročné výnosy klesli o 14 bázických bodov na približne 4,75 %. Dolár klesol na najnižšiu úroveň od augusta. Po výkyve medzi malými ziskami a stratami sa indexu S&P 500 podarilo uzavrieť s malým ziskom. Bitcoin sa vyšplhal späť nad úroveň 38 000 USD. V utorok vystúpil aj prezident chicagského Fedu Austan Goolsbee, ktorý povedal, že spomalenie inflácie v tomto roku bolo najväčšie za posledných 71 rokov. Jeho newyorský kolega John Williams označil tento pokles za povzbudivý. Pokiaľ ide o ekonomickú oblasť, spotrebiteľská dôvera v USA vzrástla za prvýkrát za posledné štyri mesiace, k čomu prispeli optimistickejšie optimistické názory na vyhliadky trhu práce. Ceny domov dosiahli podľa sezónne upravených údajov spoločnosti S&P rekordných hodnôt. Klienti Bank of America boli čistými kupujúcimi amerických akcií, pričom inštitucionálni a retailoví investori najviac nakupovali, zatiaľ čo hedžové fondy sa zbavovali akcií. Klienti vložili do amerických akcií 2,6 miliardy USD, pričom prílev bol zaznamenaný do individuálnych akcií ako aj ETF fondov.
V stredu výnosy dlhopisov klesli v dôsledku rastúcej dôvery, že Federálny rezervný systém začne v prvej polovici roka 2024 znižovať úrokové sadzby. Tento optimizmus pramenil z ekonomických údajov, ktoré posilnili zlatý scenár, keďže HDP rástlo najrýchlejším tempom za takmer dva roky a Fedom preferovaný ukazovateľ inflácie bol revidovaný smerom nadol. Rally na globálnych dlhopisoch, ktorá zaznamenala najlepší mesiac od roku 2008, je podporovaná presvedčením, že Fed ukončil svoj agresívny cyklus zvyšovania sadzieb. Trh tiež špekuloval o ukončení kvantitatívneho sprísňovania Fedu, pričom niektorí naznačovali, že túto zmenu by mohol priniesť dopyt bankového systému po väčšej hotovostnej rezerve. Medzi najdôležitejšie firemné udalosti patrili pozitívne prognózy zisku spoločnosti Salesforce, nádejný výhľad spoločnosti Snowflake a strategický vývoj v oblasti zdravotného poistenia, ktorý sa týkal spoločností Cigna Group a Humana. Okrem toho spoločnosť General Motors oznámila výrazné zvýšenie dividend a plán spätného odkúpenia akcií, zatiaľ čo aktivistický investor Elliott Investment Management LP získal významný podiel v spoločnosti Phillips 66. Spoločnosť SoFi Technologies začala opúšťať sektor kryptomien v dôsledku zvýšenej regulačnej kontroly, a to aj napriek prudkému nárastu cien tokenov.
Vo štvrtok sa skončil mesiac, v ktorom index S&P 500 zaznamenal jeden z najvýraznejších nárastov v histórii, keď vzrástol o viac ako 8 % a priblížil sa na 5 % k svojmu historickému maximu. Tento neskorý odraz na Wall Street podporili špekulácie o ukončení agresívnych úrokových sadzieb FEDu. Napriek historickej rally na vládnych dlhopisoch dolár uzavrel na vyššej úrovni, ale zaznamenal svoj najhorší mesiac za posledný rok. Ekonomické ukazovatele vrátane spotrebiteľských výdavkov, inflácie a trhu práce naznačovali postupné spomaľovanie rastu. Index ekonomického režimu Bloomberg Intelligence naznačoval priaznivý výhľad pre akcie, čo signalizovalo, že najhoršie makroekonomické problémy v USA možno pominuli. Ceny ropy klesli, keďže zníženie ťažby zo strany OPEC+ obchodníkov nepresvedčilo. Z podnikových udalostí spoločnosť Tesla po dvoch rokoch odkladov dodala prvé Cybertrucky. Spoločnosť Dell Technologies vykázala nižšie ako očakávané tržby v dôsledku slabého dopytu po počítačoch a spoločnosť Walt Disney obnovila vyplácanie dividend.
Napriek snahe predsedu Fedu Jeroma Powella odradiť od očakávaní zníženia sadzieb pokračoval v piatok na Wall Street rast akcií a dlhopisov. Powell priznal, že politika je v “reštriktívnom teritóriu”, ale upozornil na pripravenosť na ďalšie sprísňovanie. Dvojročné výnosy klesli a index S&P 500 dosiahol najvyššiu hodnotu od marca 2022. Na trhu sa zintenzívnili špekulácie o zachovaní pozície Fedu tento mesiac a uvoľnení v roku 2024. V súvislosti s varovaniami retailových obchodníkov vzrástli obavy z poklesu výdavkov domácností. Bank of America varovala pred možným zvratom v portfóliovej stratégii 60/40. Obchodníci s krátkymi pozíciami čelili výrazným stratám, čo znamenalo najväčší zásah od januára. V rámci podnikových správ rástli akcie spojené s kryptomenami, Amazon zabezpečil štart SpaceX, Pfizer čelil druhému neúspechu pri liekoch na chudnutie a Dell vykázal nižšie príjmy, než sa očakávalo. Spoločnosť Johnson & Johnson získala hodnotenie na nákup, Marvell nenaplnil očakávania v oblasti tržieb a Ulta Beauty vykázala silný rast tržieb. Commerzbank rokuje o obrane proti ponukám na prevzatie, Cineplex zvažuje predaj svojho podnikania v oblasti digitálnej reklamy a Bank of Montreal nedosiahla odhady zisku v dôsledku integračných výdavkov.
V októbri 2023 sa počet stavebných povolení v Spojených štátoch zvýšil o 1,8 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,498 milióna v porovnaní s predbežným odhadom 1,487 milióna. Predaj nových rodinných domov v Spojených štátoch klesol v októbri 2023 o 5,6 % na sezónne upravenú ročnú mieru 679 tisíc, čo je výrazne pod prognózami na úrovni 723 tisíc. Ekonomika USA v 3. štvrťroku 2023 vzrástla anualizovane o 5,2 %, čo je viac ako 4,9 % v predbežnom odhade a 5 % v prognózach. Znamená to najvýraznejší rast HDP od 4. štvrťroka 2021. Sezónne očistená miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla v októbri 2023 úroveň 6,5 %, čo je nezmenená hodnota oproti predchádzajúcemu mesiacu a zodpovedá trhovým prognózam. Počet nezamestnaných sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 48 tisíc na osemmesačné maximum 11,134 milióna. Medzitým sa miera nezamestnanosti mladých ľudí, ktorá meria uchádzačov o zamestnanie mladších ako 25 rokov, zvýšila na viac ako ročné maximum 14,9 % zo 14,6 % v septembri. Spomedzi najväčších ekonomík eurozóny bola najvyššia miera nezamestnanosti zaznamenaná v Španielsku (12 %), Taliansku (7,8 %) a Francúzsku (7,3 %), zatiaľ čo najnižšia miera nezamestnanosti bola zaznamenaná v Nemecku (3,1 %). Ročná miera inflácie PCE v USA sa v októbri ochladila z 3,4 % v predchádzajúcich troch mesiacoch na 3 %, čo je nízka úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od marca 2021.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: + 0,77 %
DOW JONES: + 2,42 %
NASDAQ: + 0,38 %
DAX: + 2,68 %
Euro Stoxx 50: + 1,18 %
NIKKEI: – 0,65 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: + 19,67 %
DOW JONES: + 9,35 %
NASDAQ: + 36,67 %
DAX: + 17,75 %
Euro Stoxx 50: + 16,15 %
NIKKEI: + 27,35 %
David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.