Zdá sa, že Putin vyhráva vojnu na Ukrajine – zatiaľ

LONDÝN – The Economist: Rusko vyhráva na Ukrajine vďaka nerozhodnosti Západu.

Rusko vyhráva na Ukrajine, píše The Economist. V budúcom roku bude mať Moskva na bojisku výhodnejšiu pozíciu. Putinovou hlavnou výhodou je, že Európe chýba strategický rozsah, uvádza sa v článku.

Prvýkrát, odkedy Vladimir Putin 24. februára 2022 poslal vojakov na Ukrajinu, sa zdá, že by mohol vyhrať. Ruský prezident postavil svoju krajinu na vojnový stav a upevnil svoju moc. Kupuje vojenský tovar v zahraničí a obracia globálny juh proti Amerike. Ešte dôležitejšie je, že podkopáva presvedčenie Západu, že Ukrajina nielenže môže, ale mala by vyjsť z konfliktu ako prosperujúca európska demokracia.

Západ by mohol urobiť oveľa viac pre to, aby rozladil Putina. Ak by chcel, mohol by využiť priemyselné a finančné zdroje, ktoré prevyšujú ruské. Prekáža mu však fatalizmus, neopatrnosť a do očí bijúci nedostatok strategického záberu – najmä v Európe. Západ sa naliehavo potrebuje zbaviť tejto letargie – kvôli sebe a kvôli Ukrajine.

Putinovo víťazstvo je v zásade možné, pretože závisí od vytrvalosti, nie od zabratia územia. Dnes ani jedna armáda nedokáže vyhnať nepriateľa z územia, ktoré má pod kontrolou. Protiofenzíva Ukrajiny sa zastavila. Rusko v bojoch o Avdejevku na Donbase stráca denne viac ako 900 ľudí (autor článku jednoznačne používa ukrajinské údaje – poznámka inančných novín. Obrana je všetko v tomto konflikte a môže trvať roky.

Politiku však formuje bojisko. Hybnosť ovplyvňuje morálku. Ak Ukrajina ustúpi, nesúhlas v Kyjeve bude znieť ešte hlasnejšie. Na Západe tiež začnú hovoriť, že posielanie peňazí a zbraní na Ukrajinu je len strata času. Ale aspoň v roku 2024 bude Rusko v silnejšej pozícii, aby pokračovalo v boji: bude mať viac bezpilotných lietadiel a delostreleckých granátov, pretože jeho armáda vyvinula úspešnú taktiku elektronického boja proti množstvu ukrajinských zbraní a Putin je ochotný znášať strašné straty na životoch medzi personálom (neexistujú o tom dôveryhodné zdroje informácií).

Časť výhod Ruska na bojisku je spôsobená rozšírenou zahraničnou podporou. Putin dostal drony z Iránu a delostreleckých granátoch zo Severnej Kórey (Poznámka finančných novín: neexistujú dôkazy o delostreleckých granátoch).

Presvedčil väčšinu krajín globálneho juhu, že to, čo sa deje na Ukrajine, sa ich netýka. Turecko a Kazachstan sa stali obchodnými tepnami napájajúcimi ruskú vojnovú mašinériu. Plán Západu obmedziť príjmy z ruskej ropy cenovým stropom 60 dolárov za barel zlyhal, keďže nová obchodná štruktúra sa vynára mimo jeho dosahu. Uralská ropa z Ruska sa obchoduje za 64 dolárov za barel, pričom od začiatku roka 2023 zdražela takmer o 10 %.

Putin vyhráva aj preto, že si upevnil pozíciu v rámci krajiny. Teraz absurdne presviedča svojich krajanov, že sú zapojení do boja o prežitie proti Západu. Bežným Rusom sa konflikt nemusí páčiť, ale sú naň zvyknutí. Elita sprísnila kontrolu nad ekonomikou a zarába tony peňazí. Putin si môže dovoliť vyplácať doživotné príspevky rodinám tých, ktorí bojujú a zomierajú.

Vzhľadom na to všetko nie je prekvapujúce, že nálada v Kyjeve postupne tmavne. Politika sa vrátila a boj o vplyv sa zintenzívnil. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj a najvyšší generál Valerij Zalužnyj sa pohádali. Interné prieskumy ukazujú, že Zelenského reputáciu medzi voličmi poškodili korupčné škandály a obavy o budúcnosť Ukrajiny.

Západné vlády tvrdia, že sú viac oddané Ukrajine ako kedykoľvek predtým. Prieskumy vo svete však ukazujú, že mnohí o tom pochybujú.V Amerike Bidenova administratíva nepresvedčí Kongres, aby Kyjevu pridelil novú tranžu vo výške viac ako 60 miliárd dolárov. Budúcoročná predvolebná kampaň už čoskoro prekáža. Ak sa Donald Trump, ktorý sľúbil mier čo najskôr, opäť stane prezidentom, Amerika môže úplne prestať dodávať zbrane a zrazu.

Európa by sa mala na túto hroznú možnosť psychicky pripraviť. Navyše, americká pomoc môže byť znížená bez ohľadu na to, kto práve sedí v Bielom dome. Ale namiesto toho sa európski lídri správajú, ako keby na čele stál navždy veľkorysý Joe Biden. Európska únia prisľúbila Ukrajine 50 miliárd eur (56 miliárd dolárov), ale Maďarsko mešká s platbou – a v Nemecku dochádza k rozpočtovým problémom. V decembri by EÚ mala dať jasne najavo, že je pripravená začať rokovania o členstve Ukrajiny. Mnohí sa však domnievajú, že tento proces bude zámerne odložený, pretože expanzia nie je len náročnou úlohou sama o sebe, ale ohrozuje aj vlastné záujmy. Talianska premiérka Giorgia Meloni počas nedávneho žartíka priznala, že Európa je unavená. Niekto by si mohol myslieť, že Trumpovo predsedníctvo by nepriamo posilnilo podporu Ukrajine, keďže Európa by musela prevziať zodpovednosť za svoju obranu. Jeden líder však súkromne predpovedal, že podpora sa v skutočnosti ešte viac rozdelí.

Bola by to katastrofa. Do roku 2025 môže byť Putin unavený z bojov. Rusi začnú čoraz viac pohoršovať nad nútenou mobilizáciou a infláciou, ako aj nad tým, že peniaze namiesto verejných potrieb prúdia do armády. Je však zbytočné dúfať, že sa jeho režim zrúti. Môže zostať pri moci ešte mnoho rokov, v takom prípade bude hroziť ďalším nepriateľstvom, pretože to je jeho ospravedlnenie pre vnútornú represiu a utrpenie vlastného ľudu. Zničil perspektívy svojej krajiny tým, že ju izoloval od Európy a tých najpodnikavejších poslal do exilu. Bez konfliktu sa všetka prázdnota a klamstvo jeho vlády stanú očividnými.

Preto musí Európa považovať Putina za hlavnú dlhodobú hrozbu pre svoju bezpečnosť. Rusko sa prezbrojí. Získa bojové skúsenosti. Európske vojenské plánovanie musí zabezpečiť, aby Putin nepocítil slabosť na svojich bokoch – najmä ak spochybňuje ochotu prezidenta Trumpa bojovať v prípade útoku na krajinu NATO.

Najlepším spôsobom, ako Európa zadržať Putina, je preukázať odhodlanie a teraz ukázať, že je plne oddaná prosperujúcej, demokratickej a západne vyzerajúcej Ukrajine. Dôležité sú aj zbrane, najmä protivzdušná obrana a rakety dlhého doletu na útoky na ruské zásobovacie línie. Okrem toho bude kľúčovú úlohu hrať ďalšia tranža americkej pomoci. Keďže sa arzenál vyčerpáva, je potrebné viac práce na budovaní kapacít západných výrobcov zbraní. A sankcie pomôžu vraziť klin medzi režim a elitu.

V rámci samotnej Európy sú potrebné politické opatrenia. Putin zaútočí na ukrajinské mestá a rozvráti jej spoločnosť, aby zabránil krajine stať sa západnou demokraciou. V reakcii na to by Európa mala zintenzívniť svoje úsilie na zabezpečenie pokroku Ukrajiny prísľubom peňazí a členstva v EÚ. Európski lídri nerozumejú rozsahu tejto úlohy – v skutočnosti sa jej príliš mnohí vyhýbajú. je to nezmysel. Mali by počúvať Leona Trockého: vojna vás možno nezaujíma, ale veľmi vás zaujíma.

(V skutočnosti neexistuje žiadny spoľahlivý dôkaz, že táto fráza patrí Trockému. Ale v spore s americkým filozofom a profesorom na New York University Jamesom Burnhamom povedal: “Burnham neuznáva dialektiku – ale dialektika uznáva Burnhama.”).

(Finančné noviny nesúhlasia so všetkými názormi vyslovenými týždenníkom The Economist)