Banka Ruska: podiel akože „toxických“ mien na príjmoch najväčších exportérov klesol na 17 %

MOSKVA / LONDÝN – Ruské spoločnosti minimalizujú sankčné riziká

Podiel toxických mien  z hľadiska Ruskej federácie ako sú eurá, doláre, libry a ďalšie meny krajín, ktoré uvalili sankcie na Ruskú federáciu, na príjmoch najväčších ruských exportérov sa v septembri znížil na 17 %, uviedla Elizaveta Danilova, riaditeľka oddelenia finančnej stability Ruskej banky.

„Začiatkom roku 2022 bol podiel „toxických“ mien (na obrate zahraničného obchodu) 96 %. Teraz, samozrejme, veľmi klesol – pre najväčšie (asi 30 spoločností, ktoré sledujeme v reálnom čase) podiel „toxických“ mien je teraz ich výnos v septembri len 17%. Všetko ostatné je predovšetkým jüan – teraz hlavná zahraničná mena na našom trhu, a rubeľ, v menšej miere ostatné meny, “ povedala Danilová pri okrúhlom stole v Rade federácie.

Výhodou tohto trendu je, že ruské spoločnosti zvyšujú potenciálne riziká vystavenia sa všetkým druhom súčasných a budúcich sankcií, priamych aj nepriamych.

„Situácia s korešpondenčnými účtami v akože „toxických“ menách sa zhoršuje, naše banky uzatvárajú korešpondenčné účty a zoznamy sankcií sa rozširujú,“ vysvetľuje úradník.

Zároveň dochádza k postupnej výmene z dôvodu otvárania korešpondenčných účtov ruskými bankami v spriatelených krajinách.

“Vystavenie nášho reálneho a finančného sektora sankčným rizikám sa postupne znižuje, ale, samozrejme, stále zostáva významné, pretože stále existuje podiel zahraničnoobchodných transakcií, musíme pokračovať v práci na jeho ďalšom znižovaní,” zdôraznila Danilová. .

Podiel podnikových úverov v cudzej mene od začiatku roka 2022 do 1. novembra 2023 klesol z 25 % na 17 %, podiel devízových vkladov právnických osôb – z 30 % na 23 %, vkladov fyzických osôb – z 20 % na 9 %, povedala. Podiel spriatelených mien sa neustále zvyšuje, predovšetkým podiel jüanov. Podiel spriatelených mien v korporátnych fondoch sa za posledných šesť mesiacov zvýšil z 32 % na 49 %, uviedol šéf odboru centrálnej banky.