Čo týždeň dal: výpredaj akcií a dlhopisov pokračuje
NEW YORK – Výnosy 10-ročných štátnych pokladničných poukážok prekročili 4,75 %, výnosy 30-ročných dlhopisov sa dostali nad 4,9 %, mzdy v USA vzrástli viac ako sa predpokladalo a obchodníci znižujú šance na zvýšenie úrokových sadzieb.
Výpredaj štátnych dlhopisov sa v pondelok zintenzívnil a americké akcie stratili pôdu pod nohami, keď obchodníci prebrali správu, že Federálny rezervný systém musí ponechať vysoké náklady na pôžičky, aby obmedzil infláciu. Výnosy päťročných až 30-ročných štátnych pokladničných poukážok v priebehu dňa vzrástli o 10 bázických bodov. Sadzba 10-ročného dlhopisu dosiahla najvyššiu úroveň od roku 2007, keď dosiahla 4,7 %, zatiaľ čo 30-ročný dlhopis sa dostal na úroveň 4,81 %, čo je najvyššia hodnota od roku 2010. Podpredseda pre dohľad Michael Barr v pondelok uviedol, že najväčšou otázkou, ktorá stojí pred centrálnymi bankármi je, ako dlho ponechať úrokové sadzby na zvýšenej úrovni, zatiaľ čo Michelle Bowmanová zopakovala svoju výzvu na viacnásobné zvyšovanie. V piatok šéf newyorského Fed-u John Williams naznačil, že úrokové sadzby by mali zostať na vysokej úrovni ešte nejaký čas. Index S&P 500 ukončil deň bez väčších zmien, pričom spoločnosť NextEra Energy Partners LP po znížení ratingu ťahala benchmark amerických akcií. Akcie energetických spoločností sa vypredali a vymazali tak ročné zisky indexu S&P/Toronto Stock Exchange Composite. Nasdaq 100 ukončil seansu nárastom o 0,8 %, ktorý podporili najväčšie národné technologické firmy vrátane Microsoft C, Apple a Nvidia.
Americké akcie v utorok klesli, zatiaľ čo výnosy štátnych dlhopisov dosiahli nové viacročné maximá po tom, čo údaje o zamestnanosti podporili argumenty pre Federálny rezervný systém, aby ponechal úrokové sadzby na vysokej úrovni. Index S&P 500 klesol o 1,4 % na štvormesačné minimum, zatiaľ čo index Nasdaq 100 klesol o 1,8 % po tom, ako sa v auguste nečakane zvýšil počet voľných pracovných miest. Hlasovanie v Snemovni reprezentantov o odvolaní predsedu parlamentu Kevina McCarthyho ešte viac podporilo neistotu. Ukazovateľ strachu na Wall Street, index volatility CBOE alebo VIX, vzrástol v priebehu dňa nad 20, čo je kľúčová úroveň signalizujúca zvýšenú nervozitu na trhu – najvyššia takáto hodnota od mája. Index ICE BofA MOVE, ktorý sleduje očakávanú volatilitu dlhopisov, začal týždeň najvyššou hodnotou od 21. augusta.
Medzi najväčšie utorkové straty patrili spoločnosti z oblasti cestovného ruchu vrátane Airbnb Inc. a prevádzkovateľa výletných lodí Carnival., zatiaľ čo spoločnosť McCormick & Co. klesla po tom, čo tržby distribútora korenia nedosiahli odhadované hodnoty, čo bolo spôsobené pomalým hospodárskym oživením v Číne. Spoločnosť Intel Corp. poskočila o 2,6 % v priebehu obchodovania po skončení obchodovania v dôsledku plánov na oddelenie divízie programovateľných čipov. Trhy sa prepadli vo všetkých oblastiach po tom, čo počet voľných pracovných miest vzrástol na 9,61 milióna z menej ako 9 miliónov v júli podľa prieskumu Job Openings and Labor Turnover Survey (JOLTS) Úradu pre štatistiku práce.
Výpredaj akcií a dlhopisov si v stredu vydýchol, keď obchodníci analyzovali údaje z USA a zvýšili stávky, že Federálny rezervný systém môže upustiť od ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb. Akciové benchmarky sa v posledných minútach obchodovania dotkli rekordných hodnôt, pričom Nasdaq 100 vzrástol o 1,4 % a S&P 500 o 0,8 % po záverečnom náraste v technologickom sektore. Tesla bola na čele nárastu technologických spoločností s veľkou kapitalizáciou, medzi ktoré patrili aj Microsoft Corp. a Amazon.com Index S&P 500 uzavrel nad kľúčovou technickou úrovňou. Výnosy desaťročných štátnych pokladničných poukážok boli počas dňa nižšie po tom, čo sa sadzba referenčnej hodnoty počas ázijského obchodovania dotkla maximálnej hodnoty 4,88 %. Obchodníci teraz odhadujú šancu na zvýšenie v novembri na menej ako jednu ku piatim, pričom predtým to bola jedna ku trom.
Stredajší nárast podporili údaje, podľa ktorých americké spoločnosti v septembri vytvorili najmenej pracovných miest od začiatku roka 2021, čo naznačuje, že dopyt po pracovnej sile sa vo viacerých odvetviach spomaľuje.
Futures na americké akcie vo štvrtok klesli po tom, čo najnovšie údaje ukázali, že týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa držia blízko historických miním. Kontrakty na S&P 500 a Nasdaq 100 pred otvorením burzy v USA klesli približne o 0,3 %. Ropa predĺžila ústup, pričom futures na ropu Brent sa prvýkrát od konca augusta držali blízko 85 USD za barel. Dolár sa voči košu mien skupiny desiatich krajín takmer nezmenil, zatiaľ čo výnosy štátnych pokladníc boli zmiešané.
Obchodníci hľadali údaje signalizujúce, že trh práce sa ochladzuje natoľko, aby Federálny rezervný systém predišiel ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb. Štvrtková správa, ktorá pripravuje pôdu pre piatkové mesačné údaje o mzdách mimo poľnohospodárskeho sektora, ukázala v porovnaní s predchádzajúcim týždňom mierny nárast počtu osôb žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti. Podľa údajov ministerstva práce sa počet žiadostí v týždni končiacom sa 30. septembra zvýšil na 207 000. Hoci sa trhy po nedávnom prepade stabilizovali, nálada investorov zostáva krehká. Divoké pohyby na trhoch boli spôsobené nárastom výnosov amerických dlhopisov na viacročné maximá. Investori s napätím očakávajú, či piatkové údaje o trhu práce upevnia stávky na novembrové zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému. V súčasnosti swapy oceňujú šancu na krok Fedu v budúcom mesiaci na úrovni jedna ku štyrom.
Index S&P 500 v piatok vzrástol o 1,2 % a prelomil svoju štvortýždňovú sériu strát po tom, ako dohoda s odborovým zväzom zamestnancov automobilového priemyslu na poslednú chvíľu pomohla zlepšiť náladu. Nasdaq 100 poskočil o 1,7 %, pričom index posilnili technologické spoločnosti s veľkou kapitalizáciou vrátane Microsoft, Apple a Nvidia. Výnosy 10-ročných a 30-ročných štátnych dlhopisov sa upokojili po tom, ako sa dotkli maximálnych hodnôt z roku 2007 na úrovni 4,9 %, resp. 5,1 %, keďže globálne dlhopisy sa predávali už piaty týždeň po sebe. Neočakávaný nárast počtu zamestnancov spôsobil, že obchodníci so swapmi stanovili približne 50/50 šancu na zvýšenie sadzieb do decembra. V septembri pribudlo 336 000 pracovných miest v nepoľnohospodárskom sektore čo je viac ako dvojnásobok odhadu ekonómov. Miera nezamestnanosti sa udržala na stabilnej úrovni 3,8 %, vyplýva z údajov Úradu pre štatistiku práce ukázal v piatok. V komoditnom sektore zaznamenala ropa najväčší týždenný pokles od marca, zatiaľ čo zlato sa prepadlo druhý týždeň po sebe. Budúci týždeň sa bude všetka pozornosť sústrediť na štvrtkové údaje o spotrebiteľských cenách, ako aj na správy o výsledkoch niektorých najväčších bánk na Wall Street vrátane JPMorgan Chase & Co, Wells Fargo & Co. a Citigroup.
Index PMI ISM vo výrobnom sektore vzrástol v septembri na 49 bodov zo 47,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo je výrazne nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 47,8 bodu, a odráža tak najpomalší pokles vo výrobnom sektore USA za posledných desať mesiacov. Index cien domov v Spojenom kráľovstve v septembri medziročne klesol o 5,3 %, čo je rovnaké tempo ako v predchádzajúcom. Počet voľných pracovných miest v auguste 2023 vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 690 000 na 9,61 milióna, čo je výrazne nad konsenzom trhu, ktorý bol 8,8 milióna. Súkromné podniky v USA v septembri 2023 prijali 89 tisíc pracovníkov, čo je najmenej od januára 2021, keď súkromní zamestnávatelia zrušili pracovné miesta, a výrazne pod trhovými prognózami 153 tisíc. HCOB kompozitný PMI eurozóny dosiahol v septembri 2023 hodnotu 47,2, čo je len malá zmena oproti predbežnému odhadu 47,1 a viac ako augustové takmer trojročné minimum 46,7. Obchodná bilancia USA sa v auguste 2023 znížila na 58,3 miliardy USD, čo je najnižšia hodnota od septembra 2020 a pod prognózami deficitu 62,3 miliardy USD. V septembri 2023 vzrástli mzdy mimo poľnohospodárskeho sektora v USA o 336 tisíc, čo je výrazne viac ako vzostupne revidovaných 227 tisíc v auguste a prekonalo trhové prognózy 170 tisíc.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: + 0,48 %
DOW JONES: – 0,3 %
NASDAQ: – 1,51 %
DAX: – 1,02 %
Euro Stoxx 50: – 0,87 %
NIKKEI: – 2,71 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: + 12,22 %
DOW JONES: + 0,79 %
NASDAQ: + 28,33 %
DAX: + 8,42 %
Euro Stoxx 50: + 8,12 %
NIKKEI: + 18,78 %
Adam Cicák, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.