ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – greenwashing

Greenwashing, zložené slovo podľa vzoru „ whitewash, tiež nazývané „ zelený lesk “, je forma reklamy alebo  marketingu , v ktorej sa zelené public relations a zelený marketing klamlivo používajú na presvedčenie verejnosti, že produkty, ciele a politiky sú šetrné k životnému prostrediu . Spoločnosti, ktoré zámerne využívajú komunikačné stratégie greenwashingu, to často robia preto, aby sa dištancovali od svojich vlastných environmentálnych nedostatkov alebo chýb svojich dodávateľov. 

Príkladom greenwashingu je situácia, keď organizácia vynakladá podstatne viac zdrojov na to, aby reklama bola „zelená“ ako na environmentálne vhodné postupy.

Greenwashing môže siahať od zmeny názvu alebo označenia produktu s cieľom evokovať prirodzené prostredie, napríklad na produkte s obsahom škodlivých chemikálií) až po mnohomiliónové kampane, ktoré vykresľujú vysoko znečisťujúce energetické spoločnosti ako ekologické. Greenwashing zakrýva neudržateľné firemné programy a politiky.  Verejné obvinenia z greenwashingu prispeli k narastajúcemu používaniu termínu. 

Mnohé korporácie využívajú greenwashing na zlepšenie vnímania svojich značiek verejnosťou. Komplexné podnikové štruktúry môžu ešte viac zakryť celkový obraz.

 Kritici tejto praxe naznačujú, že nárast greenwashingu, spojený s neúčinnou reguláciou, prispieva k skepticizmu spotrebiteľov voči všetkým ekologickým tvrdeniam a znižuje schopnosť spotrebiteľa viesť spoločnosti k ekologickejším výrobným procesom a obchodným operáciám. 

Greenwashing sa v posledných rokoch zvýšil, aby uspokojil dopyt spotrebiteľov po tovaroch a službách šetrných k životnému prostrediu. Nové nariadenia, zákony a usmernenia organizácií, ako je Výbor pre reklamnú prax, znamenajú odradiť spoločnosti od používania greenwashingu na klamanie spotrebiteľov.