Čo týždeň dal: Technológie sú naďalej motorom trhov, keďže investori čakajú na dve kľúčové udalosti

NEW YORK – Zatiaľ čo akciové trhy boli v uplynulom týždni v podstate bez zmeny, jeden sektor vynikal tým, že za týždeň vzrástol o viac ako 4,0 %: informačné technológie.

Počas pondelkového obchodného dňa sa americké akcie kolísali pred kľúčovým stretnutím amerického prezidenta Joea Bidena a republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho s cieľom odstrániť prekážky v rokovaniach o dlhovej hranici. Index S&P 500 sa pohyboval medzi ziskami a stratami. Výnosy z krátkodobých štátnych dlhopisov vzrástli. A technologický Nasdaq 100 sa posunul vpred, hoci výrobcovia čipov boli pod
tlakom.

Čína uviedla, že výrobky spoločnosti Micron Technology Inc. neprešli kontrolou kybernetickej bezpečnosti. Spoločnosť Pfizer Inc. medzitým vzrástla na základe správy, že jej tabletky na chudnutie môžu byť rovnako účinné ako Ozempic. A spoločnosť Zoom Video Communications Inc. bola v poburzovom obchodovaní vyššia po tom, ako zvýšila svoju ročnú prognózu tržieb. Veľkou otázkou v mysliach investorov je, či sa americkým politikom
podarí dosiahnuť dohodu o zvýšení limitu dlhu skôr, ako vláde dôjdu peniaze.

Ministerka financií Janet Yellenová uviedla, že šance, že USA dokážu zaplatiť všetky svoje účty do
polovice júna, sú “pomerne nízke”.

Americké akcie klesli a krátkodobé štátne dlhopisy rozšírili svoje straty, keďže rokovania o zvýšení dlhového stropu USA zostali v slepej uličke. Rokovania pokračovali aj v utorok.

Pokrok sa však zdal byť obmedzený, pričom niektorí republikáni v Snemovni reprezentantov spochybňovali naliehavosť termínu, ktorý stanovila ministerka financií Janet Yellenová, dokedy vláda začne chýbať na splátky dlhu.

Investori požadovali vyššie prémie za držbu amerických dlhopisov, najmä tých s najvyšším rizikom nesplatenia, pričom politikom zostávalo málo času na nájdenie dohody. Výnosy z cenných papierov so splatnosťou 6. júna prekročili v utorok 6 %. Index S&P 500 klesol o 1,1 % pod vplyvom priemyselných a komunikačných akcií. Spoločnosť Lowe& Cos. znížila svoj výhľad tržieb s odvolaním sa na spomalenie spotrebiteľských výdavkov. Spoločnosť Broadcom Inc. podpísala so spoločnosťou Apple Inc. dohodu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov na vývoj 5G rádiofrekvenčných komponentov. A pokles hodnoty výrobcov luxusného tovaru vrátane
spoločnosti Hermes International vymazal viac ako 30 miliárd USD.

V stredu akcie a dlhopisy klesli, keďže obchodníci zvažovali možnosť recesie v USA, ktorú by mohlo spôsobiť buď nesplácanie dlhu USA, alebo vyššie úrokové sadzby Federálneho  rezervného systému. Index S P 500 klesol o 0,7 % pod vplyvom strát vo finančných a realitných sektoroch, keďže rokovania o dlhovom strope USA sa pretiahli do ďalšieho dňa a zápisnica zo zasadnutia Fed-u ukázala, že tvorcovia politiky sa rozchádzajú v názore na vývoj
úrokových sadzieb v USA. Riziková nálada sa po skončení obchodovania zlepšila, keď spoločnosť Nvidia Corp., najhodnotnejší výrobca čipov na svete, oznámila, že rastúci dopyt po procesoroch umelej inteligencie podporil jej prognózu predaja, ktorá výrazne prekročila očakávania Wall Street.

Jej akcie v neskorom obchodovaní vzrástli o viac ako 25 %, čím sa najväčší burzovo obchodovaný fond sledujúci index Nasdaq 100 zvýšil o viac ako 1,5 %. Straty v peňažnom markete prišli po tom, ako akcie v Európe a Ázii ustúpili. Index Stoxx 600 klesol najviac za posledné dva mesiace, keďže inflácia v Spojenom kráľovstve bola vyššia,
ako sa očakávalo. A v Ázii čínsky benchmark CSI 300 vymazal všetky svoje tohtoročné zisky, keďže problémy developerov s dlhmi a nová vlna Covid zvýšili obavy o rast. Akcie luxusných spoločností vrátane LVMH a majiteľa Gucci, spoločnosti Kering SA, rozšírili svoje straty.

Výrobca čipov Analog Devices Inc. klesol po slabom výhľade v súvislosti s ekonomickou neistotou. A Citigroup Inc. klesla po tom, ako upustila od plánov predať svoju mexickú jednotku Banamex.

Akcie spoločnosti Nvidia vzrástli o 24 % po tom, ako prognóza spoločnosti týkajúca sa umelej inteligencie prekvapila aj tých najoptimistickejších analytikov na Wall Street a posunula spoločnosť na hranicu trhovej hodnoty 1 bilión USD. Šialenstvo okolo umelej inteligencie pokračovalo aj po skončení obchodovania, keď spoločnosť Marvell Technology Inc. predpovedala, že v roku 2024 sa príjmy z tejto technológie v porovnaní s
predchádzajúcim rokom minimálne zdvojnásobia.

Zisky sú ďalším znakom toho, že investori sú ochotní investovať do sľubných technologických akcií, a to aj napriek rastúcim obavám o čínsku ekonomiku a potenciálne katastrofickému zlyhaniu dlhu USA. Agentúra Fitch Ratings
varovala, že rating USA na úrovni AAA je ohrozený, hoci stále očakáva, že politici dosiahnu dohodu skôr, ako uplynie čas. Na ázijských trhoch sa nálada naďalej zhoršovala. Index Hang Seng v priebehu dňa stratil 1,9 % a jüan prelomil pozorne sledovanú úroveň 7 za dolár.

Hlavné obavy investorov vyvolávala skutočnosť, že čínska ekonomika strácala dynamiku a v sektore nehnuteľností pretrvávali finančné problémy. Najnovšie údaje naznačovali, že rast HDP sa v tomto roku priblíži k vládnemu cieľu približne 5 %, čo je v rozpore s očakávaniami veľkého prekročenia, ktoré sa vytvorili na začiatku roka.

Obchodníci medzitým pridali na stávkach, že Bank of England bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb po
stredajšom nečakane silnom údaji o inflácii v Spojenom kráľovstve. Peňažné trhy oceňovali ďalšie sprísnenie sadzieb do decembra o viac ako 100 bázických bodov. Index Europe Stoxx 600 skončil deň o 0,3 % nižšie.

Šialenstvo okolo umelej inteligencie viedlo v piatok k ďalšiemu dňu rastu na akciovom trhu, keďže obchodníci boli čoraz viac presvedčení, že sa dosiahne dohoda o limite dlhu USA. Index S&P 500 vzrástol o 1,3 % a technologický Nasdaq 100 pridal 2,6 %, keďže spoločnosť Marvell Technology Inc. uviedla, že tržby v roku 2024 sa “minimálne zdvojnásobia”oproti predchádzajúcemu roku v dôsledku nárastu dopytu po umelej inteligencii, čím zopakovala
vyjadrenia konkurenčného výrobcu čipov Nvidia Corp. zo začiatku týždňa.

Zisky sa dostavili v čase, keď sa zdalo, že vyjednávači USA sa približujú k dohode o zvýšení limitu dlhu USA a
obmedzení federálnych výdavkov na dva roky. Nesplácanie záväzkov zo strany USA by mohlo spôsobiť katastrofálne škody, čo by trhy znervóznilo. V Európe index Stoxx 600 rástol, pričom výrobcovia čipov vrátane ASML Holding NV rástli už druhý deň.

Spoločnosť Glencore Plc získala po správe, že jej jednotka Viterra rokuje o zlúčení so spoločnosťou Bunge Ltd., jedným z najväčších svetových obchodníkov s obilninami. V Ázii sa benchmarkový index CSI 300 skončil bez väčších zmien a v dôsledku obáv o rast dosiahol týždenné straty 2,4 %.

Z najdôležitejších makroekonomických údajov je potrebné spomenúť infláciu spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve v apríli 2023, ktorá medziročne klesla na 8,7 %,čo je najnižšia hodnota od marca 2022, a to v dôsledku prudkého spomalenia rastu cien elektriny a plynu. Napriek tomu miera inflácie prekonala trhové očakávania na úrovni 8,2 % a zostala výrazne nad cieľom Bank of England na úrovni 2,0 %.

Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko klesol v máji 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,7 bodu na91,7 bodu, čo je menej ako 14-mesačné maximum v predchádzajúcom mesiaci a zaostáva za trhovými očakávaniami na úrovni 93,0 bodu. Nemecký indikátor spotrebiteľskej klímy GfK sa v júni 2023 zvýšil ôsmy mesiac po sebe na -24,2, čo je najvyššia hodnota od apríla minulého roka a v porovnaní s prognózami -24.

Ceny výdavkov na osobnú spotrebu v USA v apríli vzrástli viac, ako sa očakávalo, čo posilnilo stávky, že Federálny rezervný systém sa bude držať svojho jastrabieho postoja a ponechá sadzby na dlhšie obdobie na vysokej úrovni. Jadrové PCE, ktoré nezahŕňajú potraviny a energie, sa v apríli 2023 medzimesačne zvýšili o 0,4 %, čo je nad očakávaniami trhu, ktorý predpokladal nárast o 0,3 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: + 0,32 %
DOW JONES: – 1,00 %
NASDAQ: + 2,51%
DAX: – 1,43 %
Euro Stoxx 50: – 1,15 %
NIKKEI: + 0,47 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: + 9,53 %
DOW JONES: – 0,16 %
NASDAQ: + 23,97 %
DAX: + 14,84 %
Euro Stoxx 50: + 14,26 %
NIKKEI: + 19,69 %
Monika Švantnerová, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.