OPEC+ prísne potrestal predajcov nakrátko, ako to chcela Saudská Arábia, najväčší rast ceny ropy
LONDÝN – Ropa značky WTI sa vyšplhala na 81 dolárov za barel po tom, čo v pondelok získala viac ako 6 %.
Ropa zaznamenala najväčší nárast za rok po tom, čo OPEC+ nečakane a výrazne znížil ťažbu. Toto rozhodnutie drasticky posunulo rovnováhu na globálnom trhu s ropou, rozšírilo kľúčové časové rozpätia a pravdepodobne penalizovalo predajcov nakrátko.Ropa West Texas Intermediate vzrástla na 81 USD za barel po tom, čo v pondelok vzrástla o viac ako 6 % v dôsledku silnejšej spätnej väzby. Neočakávané obmedzenie dodávok zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov ohromilo globálny trh s ropou, čo prinútilo mnohé banky zvýšiť svoje cenové prognózy, hoci niektorí pesimisti zostávajú.
Čo je to predaj nakrátko? Nie je to úplne najstarší trik v obchodovaní s akciami, ale nie je od neho ďaleko. V roku 1602 sa holandská Východoindická spoločnosť stala prvou spoločnosťou, ktorá predávala svoje akcie širokej verejnosti. V roku 1608 Isaac le Maire, nespokojný bývalý riaditeľ, vytvoril syndikát, ktorý predával akcie, ktoré ešte nevlastnil, s cieľom ich budúceho dodania, a potom o spoločnosti šíril fámy, aby znížil cenu. V čase, keď sa akcie mali vyrovnať, syndikát ich mohol kúpiť z trhu za nižšiu cenu, ako ich pôvodne predal, čím dosiahol zisk.
Holandská Východoindická spoločnosť, ktorá sa o tom dozvedela, začala kričať. Tvrdili, že ide o “odporné praktiky”, “nevýhodné pre investorov a najmä pre mnohé vdovy a siroty”, ktoré mali akcie ich spoločnosti. Čo je to predaj nakrátko – a je to príťaž alebo výhoda?
V súčasnosti sa otupili ostré praktiky predajcov nakrátko – ktorí vsádzajú na pokles cien aktív, a nie na ich rast. Napríklad Le Maireho šírenie fám by sa považovalo za nezákonnú manipuláciu s trhom a predpisy zavedené po finančnej kríze v rokoch 2007 – 2009 by ho prinútili aspoň požičať si akcie pred ich predajom. Predajcovia nakrátko namiesto toho vyhľadávajú spoločnosti, ktorých akcie sú podľa nich nadhodnotené, či už z dôvodu trhovej bujnosti.
„Zníženie ponuky ohrozuje predajcov nakrátko,“ povedala Jessica Amir, trhová stratégka zo Saxo Capital Markets Ltd., s odkazom na obchodníkov, ktorí vsadili na klesajúce ceny predtým, ako sa členovia OPEC+ vrátane Saudskej Arábie rozhodli ponuku znížiť.
Ropa stúpla asi o štvrtinu po tom, čo v polovici marca klesla na najnižšiu úroveň od konca roka 2021. Spočiatku oživenie podporili očakávania zvýšeného dopytu v Číne po náhlom konci Covid Zero, ako aj prerušenie dodávok z Iraku. Rast potom podporilo rozhodnutie OPEC+ stiahnuť z trhu viac ako 1 milión barelov dennej produkcie.
Široko sledované časové rozpätia signalizovali nárast býčej sily trhu po voleji OPEC+. Medzi nimi sa rozdiel medzi dvoma najbližšími decembrovými kontraktmi na globálny benchmark Brent zväčšil na 5,71 dolára za barel v backwardácii – býčí cenový model – z 3,80 dolára za barel v piatok.
Skupina výrobcov si začala uvedomovať potrebu zmeny politiky 20. marca, keď globálny benchmark Brent podľa ľudí oboznámených s problematikou klesol na 15-mesačné minimum. Saudi veria, že skrátenie by malo medveďom pripomenúť bolesť, ktorú im môže OPEC+ stále spôsobiť, hovoria ľudia.
Medvedí trh bear market je klesajúci trend na finančnom trhu, kedy finančné trhy klesajú. Na trhu panuje pochmúrna nálada a investori predpokladajú straty. Opačný trend sa nazýva býčí trh bull market.
Mnohí na Wall Street, vrátane Goldman Sachs Group Inc., po rozhodnutí zvýšili svoje cenové prognózy. Morgan Stanley však tomuto trendu čelila a poznamenala, že rast dopytu v Číne zaostáva za očakávaniami a znižuje svoju prognózu. Citigroup Inc. tiež odmietol reči o rýchlom raste na 100 dolárov za barel.
Existujú obavy, že tento krok OPEC+ dá nový impulz inflačným tlakom. Americká ministerka financií Janet Yellenová kritizuje rozhodnutie skupiny ako “nekonštruktívne”. Prezident Joe Biden však tento problém bagatelizoval a v pondelok neskoro večer povedal, že jeho vplyv pravdepodobne nie je „taký negatívny, ako si myslíte“.
Dodávka WTI v máji vzrástla o 0,5 % na 80,82 USD za barel o 7:22 v Londýne. Cena ropy Brent s júnovou dodávkou vzrástla o 0,5 % na 85,32 USD za barel.