Bez recesie Austrália svetový rekord bez recesie
Príklad Austrálie ukazuje, že reformy, ktoré boli považované za nemožné v iných krajinách sveta, sa ukázali byť celkom dosiahnuteľným cieľom.
V priebehu 27 rokov bol rast zaznamenaný tu bez recesie – a to je rekord pre vyspelú krajinu. Jeho celkový rast v tomto období takmer strojnásobil úspechy Nemecka. Priemerný príjem stúpol štyrikrát rýchlejšie ako v Amerike.
Aký je hlavný problém, na ktorý naráža Amerika? Alebo Japonsko? Británia? Francúzsk? Názory sú rôzne, ale niektoré dôvody pre obavy sa z času na čas opakujú. Tí, ktorí sú naklonení k materialistickému vnímaniu sveta, poukazujú na desiatky rokov pomalého rastu priemerného príjmu, čo je dôvod, prečo sú pracujúci ľudia frustrovaní a nahnevaní. Daňové jastraby sa sťažujú na obrovské verejné dlhy, ktoré určite narastú, pretože starnúce obyvateľstvo je zdrojom veľkých účtov za zdravotné výdavky a dôchodky. Potom tu je problém prisťahovalectva, ktorý spôsobil násilnú vlnu populizmu v Spojených štátoch a v celej Európe. A to poukazuje na najstrašenejší trend všetkých: strata politického konsenzu o tom, ako sa vyrovnať s týmito napučiavajúcimi krízami.
Rastúce príjmy, nízky štátny dlh, dostupný sociálny štát, ľudová podpora masovej imigrácie a široký konsenzus o politikách, na ktorých je toto všetko založené – vo väčšine bohatých krajín musíte len snívať. Mnohí západní politici si ťažko dokážu predstaviť miesto, kde by boli prezentované všetky tieto vlastnosti. Našťastie by to nemali robiť, pretože taká krajina už existuje – to je Austrália.
Možno preto, lebo sa nachádza ďaleko od všetkého, alebo pretože tu žije iba 25 miliónov obyvateľov, alebo preto, že sa to považuje hlavne za biotop pre roztomilých cicavcov z vakmi, táto krajina priťahuje pomerne málo pozornosti. Jej ekonomika je však najúspešnejšia v bohatom svete. Za 27 rokov sa tu zaznamenali rast bez recesie – a to je rekord pre vyspelú krajinu. Jeho celkový rast v tomto období takmer strojnásobil úspechy Nemecka. Priemerný príjem stúpol štyrikrát rýchlejšie ako v Amerike. Verejný dlh je na úrovni 41% HDP – polovica ako v Británii.
Samozrejme, určitú úlohu tu hralo aj šťastie. Austrália má veľké zdroje železnej rudy a zemného plynu, je pomerne blízko k Číne, ktorá kupuje vo veľkých množstvách. V Austrálii robia však aj primeranú politiku. Po poslednej recesii v roku 1991, vtedajšia vláda pri reformovaní systému zdravotnej starostlivosti a dôchodkového systému požadovala zvýšenie platieb od strednej vrstvy. V dôsledku toho austrálska vláda vynakladá polovicu priemeru OECD na dôchodky ako podiel na HDP. V budúcich rokoch sa tento rozdiel zväčší.
Ešte pozoruhodnejšie je austrálske nadšenie pre imigráciu. Až 29% jej obyvateľov sa narodilo v iných krajinách – dvojnásobok počtu v Spojených štátoch. Polovica Austrálčanov je buď sami prisťahovaleckými, alebo sa narodila v rodine prisťahovalcov. A najväčším zdrojom imigrantov je Ázia, ktorá rýchlo mení rasový obraz krajiny. Kontrastujte to s Amerikou, Britániou alebo Talianskom, kde vzhľadom na oveľa menšie toky značná časť voličov vyvinula nepriateľstvo voči prisťahovalcom alebo Japonsku, kde povolenia na pobyt pre cudzincov sú politické tabu. V Austrálii obe veľké strany tvrdia, že prijímanie veľkého počtu migrantov s odbornými zručnosťami je neoddeliteľnou súčasťou zdravia hospodárstva.
Tieto úspechy majú svoje nevýhody. Súkromné kapitálové fondy, ktoré musia Austrálčania použiť na záchranu svojich dôchodkových úspor, podliehajú nadmernému zdaneniu, pričom dôchodcovia majú nižšie výplaty, než mali dostať. A pokiaľ ide o Austráliu priateľskú k prisťahovalcom prichádzajúcim do krajiny normálnymi spôsobmi, vzťahuje sa to na tých, ktorí sa tu pokúšajú plaviť loďou, nemajú potrebné doklady s nadmernou závažnosťou a posielajú ich na vzdialené ostrovy Tichého oceánu, kde sú často legovaní utečenci rokov.
Príklad Austrálie však dokazuje, že reformy, ktoré boli považované za nemožné v iných krajinách sveta, sú úplne dosiahnuteľným cieľom. Demokrati v Amerike sú proti väčšine návrhov zameraných na obmedzenie rastúcich nákladov vládnych dôchodkov a zdravotnej starostlivosti, ktoré sa považujú za zhadzovanie babičiek z útesu, zatiaľ čo v Austrálii to bola ľavica, ktorá prvá navrhla túto politiku. Labouristická strana odovzdala povinné súkromné dôchodkové fondy odborovým zväzom s cieľom zvýšiť výplaty, keďže technicky to sú zamestnávatelia, ktorí sú povinní uskutočňovať pravidelné platby na investičné fondy v mene svojich zamestnancov. Strany tiež trvali na zachovaní základného štátneho dôchodku vyplácaného len tým, ktorí nemohli výrazne prispieť k osobným úsporám.
Na základe rovnakých úvah je celkom možné zachovať ľudovú podporu masového prisťahovalectva, a to aj z kultúrne rozmanitých miest. Je však veľmi dôležité vytvoriť medzi voličmi pocit, že ich hranice sú dobre chránené a že neexistuje žiadny voľný prístup pre všetkých. Dvojstranový systém zohráva veľmi dôležitú úlohu. Práve pravicová vláda po prvýkrát dovolila rozsiahle prisťahovalectvo z Ázie, čo umožnilo v 70-tych rokoch vstúpiť veľký počet utečencov z Vietnamu.
Politický systém Austrálie odmeňuje centrismus. Všetci oprávnení obyvatelia by mali legálne hlasovať a tí, ktorí nechcú zásadné zmeny, majú tendenciu obhajovať hlavné strany. Nie je potrebné zvolať stúpencov vo volebných miestnostiach, hrať na ich predsudky. Keďže všetci sú povinní voliť, politici sú viac zameraní na snahu získať dôveru voličov, ktorí majú centristické postavenie. Systém preferenčného hlasovania, v ktorom Austrálčania vyhodnocujú kandidátov podľa svojich preferencií, namiesto toho, aby si vybrali len jednu, vykonáva aj funkciu zmierňovania.
Ironiou je to, že ak sa výhody tohto scenára stávajú zrejmými, Austrálčania sú stále viac sklamaní. Voliči čoraz viac vyjadrujú pochybnosti o efektívnosti vlády. Vďaka volebnému systému nezostali dve kľúčové strany veľké množstvo kresiel, ale podiel odovzdaných hlasov klesol od 80. rokov 20. storočia o 20%. Politici, ktorí si uvedomujú nespokojnosť voličov, začali čoraz viac a zúrivejšie konať. Neustále odstraňujú predsedov vlád a dúfajú, že nová osoba posilní postavenie vlastnej strany v očiach voličov. Niektorí politici vo vládnutej liberálnej strane, ale nie súčasný premiér, začali vyzývať na zníženie prisťahovalectva, čo ohrozuje desaťročný konsenzus. Zvyšok sveta sa má veľa naučiť od Austrálie a od Austrálčanov by si trochu osviežil hospodársku politiku.