Brazília na križovatke politiky odbočila doprava

Brazília na sa rozlúčila ľavicou, ktorá vládla v krajine trinásť rokov rokov. V druhom kole prezidentských volieb s výsledkom 55,1% hlasov získalo pravicový politik – bývalý vojak Jair Bolsonar.

Sľubuje, že bude bojovať proti korupcii, zníži zločinnosť a zavedie voľné nosenie zbraní. V zahraničnej politike plánuje “oslobodiť Brazíliu od ideologického systému” a ísť k zblíženiu so Spojenými štátmi, Európou, Izraelom a Japonskom.

Vodca socialistickej liberálnej strany, bývalý vojak Jair Bolnosar bol v rokoch 1991 – 2018 poslancom, obhajoval trest smrti, je proti adoptovaniu detí pármi rovnakého pohlavia a legalizovaniu umelého prerušenia tehotenstva a navrhol zmenšenie rezervácií pre domorodé obyvateľstvo. Mnoho politikov pripomína amerického prezidenta. Dostal pomenovanie “brazílsky Trump” a “Trumpom z tropík”.

“Všetky splnené sľuby sa splnia,” uistil pán Bolsonar voličov. Hoci politik strávil väčšinu svojej volebnej kampane v nemocnici kvôli bodnej rane nožom, v predvečer volieb sa mu podarilo sľubovať krajine vážne reformy vo všetkých sférach života. Napríklad chce spustiť privatizačný program vo väčšine brazílskych štátnych spoločností, obmedziť právomoci prezidenta na jeden mandát a zároveň ho zvýšiť zo štyroch na päť rokov, znížiť počet poslancov a ministerstiev.