Prerozdelenie trhu s ropou: India rafinuje ruskú ropu a predáva ju na Západ

DILÍ – India nečakane prevzala vedúcu úlohu v predstavení, ktoré sa teraz odohráva na svetových trhoch s ropou.

Krajina nakupuje lacnú ruskú ropu, rafinuje ju na palivo a predáva ho v Európe a USA.

Dillí to nikto nevyčíta, pretože takáto stratégia je v súlade s cieľmi Západu znížiť energetické príjmy Moskvy a zmierniť šok spojený s nedostatkom ropy. Čím viac bude Európa sprísňovať sankcie, tým dôležitejšie bude miesto Indie na svetovej mape ropy.

“Predstavitelia amerického ministerstva financií majú dva hlavné ciele: zachovať si zdroje dodávok na trh a pripraviť Rusko o príjmy z ropy,” poznamenáva Ben Cahill, vedúci pracovník washingtonského think tanku Center for Strategic and International Studies. “Chápu, že indické a čínske rafinérie dobre zarábajú, keď kupujú ruskú ropu so zľavou a vyvážajú ju za trhové ceny. Vyhovuje im to.

Minulý mesiac India dodala do New Yorku približne 89 000 barelov benzínu a nafty denne. Podľa analytickej spoločnosti Kpler to bolo najviac za takmer štyri roky. V januári India dodala do Európy 172 000 barelov nízkosírnej nafty denne, čo je najviac od októbra 2021.

V nedeľu 5. februára vstúpili do platnosti nové sankcie Európskej únie na vývoz ruskej ropy. To je pre Indiu len výhodné – jej vplyv na trhu s ropou bude naďalej rásť. Zákaz vyradí z trhu obrovské množstvo nafty a mnohí spotrebitelia, najmä v Európe, sa vyberú do Ázie, aby nahradili jej nedostatok.

Tým sa lacná ruská ropa stane ešte atraktívnejšou pre Indiu, ktorá sa spolieha na dovoz, aby pokryla približne 85 % svojich potrieb ropy. Rafinérie v krajine, vrátane štátnych rafinérií, ktoré sú zodpovedné za uspokojovanie domáceho dopytu, v minulom roku zvýšili objemy vývozu a profitovali z rastúcich svetových cien.

“India je čistým vývozcom ropných produktov a značná časť z nich bude smerovať na Západ, aby pomohla zmierniť súčasný deficit,” uviedol Warren Patterson, vedúci komoditnej stratégie v ING Groep NV v Singapure. “Je zrejmé, že značná časť surovín používaných na výrobu tohto výrobku pochádza z Ruska.”

Podľa usmernení EÚ bude India pravdepodobne postupovať v rámci pravidiel. Ak sa ruská ropa rafinuje na palivo v krajine mimo bloku, napríklad v Indii, rafinované produkty sa môžu prepravovať do EÚ, pretože sa nepovažujú za produkty ruského pôvodu.

Krajiny G7 chcú čo najviac znížiť príjmy Moskvy, ale zároveň majú záujem na tom, aby sa ruská ropa a ropné produkty dostali na trh, pretože inak sa nedá vyhnúť celosvetovému nedostatku dodávok, uviedla Serena Huangová, hlavná ázijská analytička spoločnosti Vortexa Ltd.

Kľúčovým aspektom mechanizmu, ktorého cieľom bolo znížiť príjmy Kremľa a udržať časť ropy na trhu, bol strop na ceny ruskej ropy. Opatrenie iniciovali Spojené štáty. India sa verejne nevyjadrila, či tento limit dodržiava, ale sankcie spôsobili, že cena ropy z Ruska klesla pod 60 USD za barel.