ING: Cena ropy značky Brent by mohla v roku 2023 prekročiť 100 USD za barel, kvôli nedostatku
AMSTERDAM – Podľa prognózy banky ING sa trh s ropou v nasledujúcom štvrťroku dostane do deficitu.
Analytici ING Groep, ktorí spolu s Goldman Sachs a manažérom hedžových fondov Pierrom Andurandom predpovedajú v tomto roku rast ceny ropy Brent v priemere nad 100 USD za barel v roku 2023, keď Čína upustí od väčšiny svojich obmedzení zameraných proti komodite a dodávky z Ruska klesnú.
Podľa analytikov spoločnosti ING, vrátane Warrena Pattersona a Roberta Carnella, by globálna referenčná ropa mohla v tomto roku dosiahnuť priemernú cenu 104 USD za barel, keďže sankcie obmedzujú ťažbu v Rusku a Čína, najväčší svetový dovozca ropy, upúšťa od svojej politiky nulovej tolerancie voči Covidu-19. Po volatilnom roku sa ropa Brent v roku 2022 pohybovala v priemere na úrovni 99 USD a v stredu sa predávala za približne 80 USD.
“Na komoditný komplex máme celkom konštruktívny názor,” povedal Patterson, vedúci oddelenia komoditnej stratégie, na brífingu v Singapure a dodal, že globálna spotreba ropy v tomto roku vzrastie o 1,7 milióna barelov, pričom polovica z toho pochádza z Číny. “Nemyslíme si, že volatilita zmizne, pravdepodobne ju budeme pozorovať počas celého roka.”
Začiatok nového roka bol pre ropu búrlivý, keď minulý týždeň klesla o viac ako 8 % v dôsledku obáv z dopytu a potom sa trochu zotavila, keď sa do popredia dostal potenciálny rast dopytu v Číne. Medzi býkmi Pierre Anduran uviedol, že ropa by mohla tento rok prekročiť 140 USD, ak sa ázijské ekonomiky úplne otvoria, zatiaľ čo Goldman tiež opakovane signalizoval optimistický výhľad rastu cien ropy.
Svetový trh s ropou sa podľa Pattersona vráti k deficitu od druhého štvrťroka, pričom dodávky z Ruska klesnú v dôsledku vplyvu západných sankcií. Denná produkcia krajiny vrátane ropy a rafinovaných produktov by sa oproti roku 2022 znížila o 1,5 až 1,8 milióna barelov.
Hoci Čína v súčasnosti zažíva vlnu kontaminácie Covid-19, negatívny účinok bude pravdepodobne “krátkodobý”, čo naznačuje výrazné oživenie aktivity v druhej polovici roka.
ING Group, holandsky ING Groep, je holandská nadnárodná korporácia bankových a finančných služieb so sídlom v Amsterdame . Jej hlavnými činnosťami sú retailové bankovníctvo, priame bankovníctvo, komerčné bankovníctvo, investičné bankovníctvo, veľkoobchodné bankovníctvo, privátne bankovníctvo, správa aktív a poisťovacie služby. S celkovými aktívami vo výške 1,1 bilióna USD [2] je jednou z najväčších bánk na svete a neustále sa radí medzi 30 najväčších bánk na svete. Podľa tržieb patrí medzi desať najväčších európskych spoločností .
ING je holandským členom Inter-Alpha Group of Banks , kooperatívneho konzorcia 11 popredných európskych bánk. Od svojho založenia v roku 2012 je ING (Bank) členom v zozname globálnych systémovo dôležitých bánk .