Le Monde: Historičky hovoria o nadvláde mužov
Každoročne slávnostne otvára francúzska historická spoločnosť svoju knižnú výstavu “Stretnutia v Bloise”. V predvečer výstavy, ktorá sa bude konať od 10. do 14. októbra, tím francúzskych historikov žien popiera nedostatok rovnosti vo svojom odbore vedomostí. Kolektívny list uverejnenili v denníku Le Monde.
V kontexte progresívneho, hoci zraniteľného feminizmu nadvláda mužov existuje naďalej medzi vedeckými pracovníkmi. Dnes je nevyhnutné, aby v tejto oblasti bol boj za rovnosť solidarizovaný s inými formami boja, predovšetkým proti sexuálnemu obťažovaniu a proti akejkoľvek diskriminácii, keďže odpor voči tejto forme nadvlády je rovnako naliehavo potrebný, veria autori listu.
V humanitných odboroch predstavujú ženy približne polovicu vysokoškolských profesorov, ale iba 29% z nich získa profesorské práce a 25,5% patrí medzi vedúcich predstaviteľov Národného centra pre vedecký výskum (CNRS). Okrem toho sa ženy stanú vysokoškolskými učiteľmi v staršom veku, s rozdielom na mzde približne 1 000 eur na konci ich kariéry, hovoria historici.
A čo? Sú samy ženy vinné zo svojej akademickej marginalizácie? Takýto rozsudok čelí nepochybnej realite: ženy publikujú menej článkov, hlavne preto, že majú menej času ako muži. Hoci poznáme mužských kolegov, priaznivcov domácej rovnosti, naša spoločnosť stále kladie na ženy zodpovednosť a starostlivosť o domácnosť – pre deti i starších rodičov – na ženách.
Preto dnes vyzývame našich kolegov a naše vyššie inštitúcie, aby sa zaviazali k dodržiavaniu týchto povinností:
– Na ochranu egalitárneho zastúpenia žien v komisiách pre prijímanie do zamestnania a porôt súťaží, tam, kde je to stanovené zákonom, ako aj v rôznych kvalifikačných prípadoch v oblasti vedeckého výskumu, uvádzajú ženy historičky.
– Zmeniť kritériá hodnotenia: podporujeme dokonalosť, ale máme na mysli skôr kvalitatívne než kvantitatívne kritériá.
– Berte do úvahy špecifické obmedzenia v kariére žien: odmietnutie vstúpiť do situácie a zohľadniť súkromný život žien, silne zdôrazňujúce “prázdne miesta” v ich životopisoch, je veľmi pokrytecké a politicky motivované, veria autori tohto listu.
– bojovať proti neviditeľnosti na všetkých úrovniach: v našej pedagogickej práci, aby študenti a študenti dali texty žien historikov; v akademických prípadoch, na fandenie žien kandidátov.
– Podporovať mladé ženy, aby začali vedeckú kariéru.
“Nakoniec vyzývame všetkých kolegov na solidaritu: ako už niektorí z nich robia, môžu odmietnuť účasť v skupinách špecialistov alebo vo vedeckých dielach, kde sú takmer všetci prítomní, pokračujú autori listu.
Naše vyhlásenie nie je sťažnosť, je zameraná na budúcnosť. Mnohí z nás urobili dobrú kariéru – za cenu ťažkého boja. Chceme, aby sa história stala prácou jedného a všetkých, aby mohli na ňom pracovať nové generácie, zdieľať vedomosti, kolektívne a kolektívne pracovať nad pojmom rodové faktory, robiť rozprávanie o minulosti zmysluplnejšie, pretože bude plné bohatších a rôznorodejších skúsenosti, sumarizujú autori kolektívneho listu.