Štvrť červených lámp v Amsterdame bez bordelov

Známa amsterdamská štvrť „červených lámp,  oficiálne štvrť De Walle, je v ohrození. Napísala o tom v britskom denníku The Independent Julie Bindel autorka knihy Zneužívanie prostitúcie: zničujúc mýtus o sexuálnom priemysle (The Pimping of Prostitution: Abolishing the Sex Work Myth).

Mnohé miniatúrne verejné domy, kde klientom ponúkali svoje služby prostitútky vo výkladoch svojich prevádzok sa zatvárajú. Prevádzky, v ktorých sa sexuálne pracovníčky vystavovali ako vypchaté zvieratá, sa zatvárajú v celej krajine. V súčasnosti sa v holandskom senáte posudzuje návrh zákona. Jeho podstatou je to, že klient spácha trestný čin, ak zaplatí za pohlavný styk žene, ktorá sa stala obeťou obchodu s ľuďmi, zneužívanú pasákmi, alebo bola prinútená k tomuto obchodu iným spôsobom.

 

Tieto zmeny sú výsledkom aktívneho hnutia za zrušenie podnikania v sfére sexuálnych služieb, ktoré sa objavilo v Holandsku. Holanďania legalizovali svoje verejné domy, nevestince, vykričané domy, alebo ak chcete a aj bordely v roku  2000. Vláda sľubovala, že výsledkom toho bude bezpečnosť pre ženy a koniec obchodovania s ľuďmi. Vypálilo to presne naopak.

„Nelegálny a nelicencovaný predaj sexuálnych služieb začala pri novej legislatívne kvitnúť, prudko stúpol dovoz sexuálnych otrokýň, dopyt stúpal, a ženy neboli v situácii, pri ktorej boli viac chránené v porovnaní so situáciou keď kupliarstvo bolo protizákonné,“ napísala autorka.

Julie Bindel 15 rokov chodila do Holandska a skúmala dôsledky legalizácie prostitúcie. Pýtala sa klientov prostitútok, žien vo verejných domoch, pasákov, ale aj lobistov v oblasti legalizácie prostitúcie.

Prokuratúra v Amsterdame mala do činenia s viac ako 100 prípadmi, ktoré boli spojené s obchodovaním s ľuďmi. V niekoľkých prípadoch pasáci znásilnili dievča a donútili ho pracovať vo vitríne. Ženy o tom nehovoria. Vo vitríne sa usmievajú. Ak by sa neusmievali nezískali by klientov.