Fed je ďaleko od výhry nad vysokou infláciou
NEW YORK – V piatok 12. augusta 2022 EUR/USD kleslo o 0,21 % a obchodovalo sa na úrovni 1,033. Dolárový index DXY vzrástol o 0,27 % a obchoduje sa na úrovni 105,38.
Dolár vo štvrtok mierne oslabil po strate 1 % predchádzajúci deň, keď údaje ukázali, že inflácia v USA nebola taká vysoká, ako sa v júli očakávalo, čo prinútilo obchodníkov očakávať menej agresívne zvýšenie sadzieb od Fedu.
Väčšina investorov a analytikov očakáva, že Fed na svojom najbližšom zasadnutí zvýši sadzby len o 50 bp. v porovnaní s prognózou nárastu o 75 bp. Napríklad futures obchodníci Fedu teraz odhadujú 58% šancu na zvýšenie sadzby o 50 bázických bodov v septembri a 42% šancu na zvýšenie sadzby o 75 bázických bodov.
V tomto kontexte dolár zaznamenal najväčší pokles za päť mesiacov po zverejnení správy, keď obchodníci prispôsobili svoje prognózy možnosti, že inflácia mohla dosiahnuť vrchol.
Šéf Fedu v Minneapolise Neil Kashkari v stredu na konferencii povedal, že centrálna banka je ďaleko od vyhlásenia víťazstva nad infláciou. Šéfka sanfranciského Fedu Mary Dalyová zasa povedala, že je otvorená zvýšeniu sadzby o 75 bp. v septembri s tým, že centrálna banka má pred sebou ešte dlhú cestu, kým „skrotí infláciu“. Vo všeobecnosti komentáre predstaviteľov Fedu naznačovali, že banka bude zvyšovať sadzby, kým sa inflácia nevráti k svojmu ročnému cieľu 2 %. V súčasnosti bola inflácia v júli 8,5 %.
Údaje zo štvrtku ukázali, že ceny výrobcov v USA sa v júli neočakávane znížili v dôsledku nižších nákladov na energie a že jadrová inflácia výrobcov má klesajúci trend, zatiaľ čo nároky v nezamestnanosti rástli druhý týždeň po sebe.
Náladu v Číne medzitým podkopalo zatvorenie priemyselných podnikov v meste Yiwu, ako aj v častiach provincie Hainan v dôsledku šírenia koronavírusu. Pozornosť sa teraz sústreďuje na kľúčové údaje o čínskej priemyselnej výrobe a maloobchodných tržbách, ktoré sa majú uskutočniť budúci týždeň, aby sa zmerala sila ekonomiky.
Čo sa týka makroekonomických štatistík, v USA včera vyšli vyššie spomínané údaje o indexe cien výrobcov, ktorý v júli vykázal pokles o 0,5 % m/m oproti nárastu o 1,0 % m/m mesiac predtým a prognóza rastu z r. analytikov 0,2 % mm. Zverejnili sa aj týždenné údaje o počiatočných žiadostiach o podporu v nezamestnanosti, ktoré ukazujú výsledok 262 000 v porovnaní s 248 000 o týždeň skôr a predpovede 263 000.
Dnes stojí za pozornosť zverejnenie údajov o indexe dovozných a vývozných cien za júl v USA. Zverejní sa aj veľký súbor predbežných údajov z University of Michigan za august. Medzitým budú v eurozóne známe júnové údaje o priemyselnej výrobe.
Kurz EUR/USD je na úrovni rezistencie 1,035, obchoduje sa na úrovni 1,033. Stochastické línie sa prudko otočili a približujú sa k veľkému objemu nákupov, čo stále naznačuje priaznivé podmienky na nákup nástroja v krátkodobom horizonte.