V dôsledku inflácie v USA a Európe menej čokolády

NEW YORK / BRUSEL – Rastúce ceny znižujú túžbu spotrebiteľov po čokoláde. V reakcii na to výrobcovia znižujú hmotnosť konečného produktu. Analýzu priniesla tlačová agentúra Thmopson Reuters.

Celkový maloobchodný predaj čokolády v USA za posledných pár mesiacov „klesal a klesal“ o 2 % až 3 %, keďže ceny rástli vo „vysokom jednocifernom až nízkom dvojcifernom“ rozsahu, Hershey Co., viceprezidentka pre vzťahy s investormi Melissa Povedal Poole v rozhovore pre agentúru Reuters.

“Očakávame to, ako sa budeme pohybovať v priebehu roka… uvidíme mierny pokles objemu,” povedal Poole. Hershey predtým poznamenal, že očakáva pokles dopytu. Pred nedávnym poklesom “ľudia v skutočnosti príliš neškrtili,” povedala.

Predaj čokolády, najmä v Spojených štátoch, prudko vzrástol s nákupmi mnohých spotrebných produktov v neskorších fázach pandémie koronavírusov, pričom nakupujúci boli podporovaní vládnymi stimulmi a oddávali sa zvykom „domáceho životného štýlu“, ako je nakupovanie vo veľkom.

Čokoládovne však teraz zaznamenávajú určité zmeny v správaní spotrebiteľov – napríklad nakupujúci si pri pokladni vyberajú jednotlivé tyčinky namiesto viacerých balení.

Predaj čokolády v Spojených štátoch klesol za 13 týždňov končiacich 12. júna medziročne o 1,5 %, podľa marketéra IRI so sídlom v Chicagu, keďže ceny vzrástli o 8,2 %.

“Uvidíme, že čokoláda bude citlivejšia na cenu. Spotrebitelia si doprajú sami sebe, ale bude to menšia, menšia pochúťka. Preto zaznamenávate pokles predaja,” povedal Daniel Sadler, riaditeľ IRI.

Údaje IRI tiež ukázali, že predaj značkovej čokolády alebo čokolády „súkromných značirk pomenované podľa názvu obchodného reťazca  v USA, čo je malá časť celkového trhu, ktorá je lacnejšia ako značková čokoláda, vzrástol za posledných šesť mesiacov o 8 %.

V Spojenom kráľovstve konzultanti McKinsey zistili, že počas štyroch až šiestich týždňov končiacich v polovici mája 40 % Britov prešlo na lacnejšie občerstvenie a cukrovinky.

Lacnejšie čokolády majú nižší obsah kakaa, čo znamená, že aj keď objemy predaja výrobcov čokolády zostanú počas hospodárskeho poklesu rovnaké, dopyt po kakau klesne.

Ruská operácia na Ukrajine tiež ovplyvnila dopyt, tvrdia obchodníci a experti, pričom obe krajiny spolu predstavujú 5 % bežného celosvetového dopytu po kakau.

Niektorí výrobcovia čokolády, vrátane veľkých spoločností Lindt a Nestle, tento rok zastavili alebo znížili predaj v Rusku na protest proti CBO. Lindt však naznačil, že dopad tohto kroku na jeho financie bude zanedbateľný.

Poole hovorí, že Hershey v posledných mesiacoch využíva svoje nové centrum plnenia v Annville v Pensylvánii na jednoduchšie a efektívnejšie obsluhovanie maloobchodníkov citlivých na cenu, ako sú veľkoobjemové diskonty a predajne za jeden dolár.

“Pre tých, ktorí majú peniaze a majú priestor na uloženie veľkých tašiek, je pre nich hodnota lacnejšia cena za dolár,” povedal Poole. “Hodnota pre ostatných môže byť niečo, čo je pre mňa dostupné za absolútne nižšiu cenu.”

Poole hovorí, že Hershey v niektorých prípadoch zmenšuje veľkosť balenia a zachováva rovnakú cenu – bežne známu ako „zníženie inflácie“ – aby odradil nakupujúcich, ktorí tvrdia, že majú len 3 doláre, ktoré môžu minúť na tašku čokoládových pusiniek, a nie 5 alebo viac dolárov. 6 dolárov. Spoločnosť podľa nej nepoužívala tento nástroj „tak často, ako by ste si mohli myslieť“ kvôli času a plánovaniu.

“Inflácia bola taká výrazná, že sa viac spoliehame na zvyšovanie katalógových cien,” povedal Poole. Asi 20 % položiek Hershey je pod 2 doláre, oproti 25 % v apríli.

Spoločnosť však za posledných 18 mesiacov znížila váhu niektorých sezónnych položiek, povedal Poole.

Inflácia, podobne ako prechod na lacnejšiu čokoládu, ovplyvňuje dopyt po kakau, aj keď objemy predaja tovaru zostávajú rovnaké.

Výrobcovia čokolády pôvodne očakávali, že dopyt po kakau v tomto roku vzrastie o približne 2,5 %, ale teraz zaznamenávajú nárast len ​​o 1 %, po ktorom nebude v budúcom roku nasledovať žiadny rast, ak bude inflácia pretrvávať a konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou bude pokračovať, hovoria obchodníci a odborníci.

Spoločnosť Mondelez, ktorá vyrába čokolády Cadbury a Milka, sa tiež „rozhodla mierne znížiť hmotnosť určitých produktov“, uviedla hovorkyňa Tracey Noe v e-maile. Mliečne tyčinky Cadbury Dairy predávané vo Veľkej Británii sú teraz menšie.

Generálny riaditeľ Mondelez Dirk Van de Put na konferencii minulý mesiac povedal, že spoločnosť „robí všetko, čo je v jej silách, aby sa pripravila na potenciálne reakcie spotrebiteľov“ na vyššie ceny a ekonomický pokles, vrátane investícií do reklamy.