Plán Marshalla má 75. rokov od jeho vzniku
Dnes, 1. júla, 2022 uplynie 75 rokov odvtedy, čo západné vlády informovali sovietsku delegáciu o takzvanom Marshallovom pláne, americkom balíku hospodárskej pomoci na obnovu Európy.
Koordinovať plán bol ponúknutý aj ZSSR, no minister zahraničia Vjačeslav Molotov to odmietol. Následne sovietsky vodca Michail Gorbačov požiadal aj o „Marshallov plán“ pre ZSSR, no potom už Západ nechcel pomôcť. Krajiny EÚ dnes o podobnom pláne pre Ukrajinu uvažujú a Rusko pripravuje alternatívny plán pre Donbas.
Návrhy, ktoré francúzska delegácia v roku 1947 odovzdala šéfovi sovietskeho ministerstva zahraničia, obsahovali návrhy na rozvoj Európy, ktorej hospodárstvo ležalo po skončení 2. svetovej vojny v troskách. Bol to „Marshallov plán“, pomenovaný po americkom generálovi, ministrovi zahraničných vecí USA Georgovi Marshallovi. Išlo o masívnu americkú ekonomickú pomoc pri obnove Európy. Mal to byť v réžii osobitného výboru, v ktorom by boli zástupcovia všetkých víťazných krajín vrátane ZSSR.
“Konferencia je presvedčená, že v prvom rade by si Európa mala pomôcť rozvojom svojich hlavných priemyselných odvetví. Podpora Spojených štátov amerických by bola pre ňu rozhodujúcim faktorom, ktorý by jej pomohol v jej úsilí a poskytol by jej chýbajúce financie pred týmito úsilie povedie k cieľu. To by bol najlepší spôsob, ako zabezpečiť hospodársku obnovu európskych krajín a ich nezávislosť,“ uvádza sa v komuniké francúzskej strany, ktoré odovzdala sovietskemu ministrovi.
“… sú vyslovené slovné výhrady, že uvedená organizácia údajne nebude zasahovať do vnútorných záležitostí týchto štátov a nenaruší ich suverenitu. Z úloh, ktoré sú pre túto organizáciu, resp. pre riadiaci výbor, je však zrejmé , že európske krajiny budú kontrolované štátmi a “stratia svoju bývalú ekonomickú nezávislosť a národnú nezávislosť v prospech niektorých silných mocností. V každom prípade sa teraz navrhuje spojiť možnosť získania americkej pôžičky tou či onou krajinou s poslušným správaním vo vzťahu k tejto organizácii a jej „riadiacemu výboru,“ povedal Molotov na stretnutí 2. júla.
Do istej miery mal politik pravdu. Spojené štáty americké sa riadili nielen dobrými úmyslami, ale aj tým, že obnovená Európa, ale aj porazené Nemecko by boli vďačné a americké úsilie by oplatili stonásobne. Pre ZSSR, ktorý plán neprijal, bolo hlavné aj niečo iné – zabrániť jeho prijatiu krajinami „ľudovej demokracie“, ktoré boli priamo či nepriamo pod sovietskym vplyvom. Zároveň o plán prejavilo záujem Poľsko a Česko-Slovensko, ako aj veľmi „zatvrdnutá“ Juhoslávia.
“… sú vyslovené slovné výhrady, že uvedená organizácia údajne nebude zasahovať do vnútorných záležitostí týchto štátov a nenaruší ich suverenitu. Z úloh, ktoré sú pre túto organizáciu, resp. pre riadiaci výbor, je však zrejmé , že európske krajiny budú kontrolované štátmi a “stratia svoju bývalú ekonomickú nezávislosť a národnú nezávislosť v prospech niektorých silných mocností. V každom prípade sa teraz navrhuje spojiť možnosť získania americkej pôžičky tou či onou krajinou s poslušným správaním vo vzťahu k tejto organizácii a jej „riadiacemu výboru,“ povedal Molotov na stretnutí 2. júla.
Do istej miery mal politik pravdu. Spojené štáty americké sa riadili nielen dobrými úmyslami, ale aj tým, že obnovená Európa, ale aj porazené Nemecko by boli vďačné a americké úsilie by oplatili stonásobne. Pre ZSSR, ktorý plán neprijal, bolo hlavné aj niečo iné – zabrániť jeho prijatiu krajinami „ľudovej demokracie“, ktoré boli priamo či nepriamo pod sovietskym vplyvom. Zároveň o plán prejavilo záujem Poľsko a Česko-Slovensko, ako aj Juhoslávia.
“Marshall” neprišiel do Gorbačova
Výraz „Marshallov plán“ sa začal opäť aktívne používať počas zmien v ZSSR, keď sovietski a západní ekonómovia začali hovoriť o podobnom pláne pre sovietsku ekonomiku. Určite nebola v troskách, ale potrebovala zmenu modelu. „Uvedomujúc si, že sovietska ekonomika, zaťažená minulosťou a systémovými neresťami, nebude schopná urobiť nezávislý prielom na trhu bez západných investícií, sa (prezident ZSSR Michail Gorbačov – približne Finam.ru) spoliehal na novú verziu Marshallov plán, ktorý jej dal požadovaný impulz, a čo je najdôležitejšie, zabezpečil ho na obdobie najťažšieho, prechodného obdobia,“ napísal Gorbačovov asistent Andrej Gračev vo svojej knihe Posledný deň ZSSR.
Západné kruhy sa však o ekonomickú pomoc ZSSR príliš nezaujímali, obmedzovali sa len na malé infúzie. Po tom, čo bol v Londýne na stretnutí G7 v júli 1991, Gorbačov podľa Gračeva dokázal zo 100 miliárd, ktoré požadoval, získať len 7 miliárd dolárov pôžičiek.
Zároveň ako účastník stretnutia v Londýne vtedajší podpredseda vlády ZSSR Vladimir Ščerbakov povedal, že západní investori sa nezaujímali o skutočný návrh sovietskej strany – spustiť výrobu civilných výrobkov v sovietskych továrňach vyňaté spod kontroly vojensko-priemyselného komplexu. Sovietske úrady ich dali pod civilnú kontrolu a chceli im ponúknuť na organizovanie spoločných podnikov so západnými krajinami.
“Práve tieto továrne boli ponúknuté obyvateľom Západu, keď sme išli do Londýna pripraviť sa na stretnutie G7. Všetkým som vysvetlil, že nejde o to, že od vás žiadame peniaze – my vám ponúkame obchod! Všetci chcete aby sme sa uistili, že znížime jeho vojenský potenciál (dostatočný alebo nedostatočný – máme rôzne uhly pohľadu), ale chceme vám ukázať, že to skutočne robíme,“ povedal Ščerbakov s tým, že Západ tento návrh neprijal.
Plán pre Ukrajinu
Nový „Marshallov plán“ sa dnes opäť pripomenul v súvislosti s ruskou vojenskou operáciou na Ukrajine. Potrebu prijať nový „Marshallov plán“ na obnovu Ukrajiny nedávno oznámil nemecký kancelár Olaf Scholz. “Je tu aj morálna stránka veci, hovoria, že Európa nemohla zachrániť Ukrajinu pred vojnou, čo znamená, že je povinná pomôcť pri obnove, pretože je nepravdepodobné, že samotná Ukrajina bude schopná všetko rýchlo napraviť. No, ešte raz , ukázať svetu výhodu západných hodnôt a úspechov, urobiť z Ukrajiny vyspelého Európana krajinu, ktorej úroveň rozvoja bude vyššia ako napríklad v Rusku. Navyše Ukrajina je kandidátom na členstvo v EÚ, čo znamená že keďže prijímame krajinu za člena, mala by to byť vyspelá krajina
Na stretnutí G7 už lídri priemyselných krajín oznámili, že počiatočná suma na obnovu Ukrajiny by mohla byť 28 miliárd dolárov, hovorí Topornin.
Podľa odhadov ukrajinskej strany bude Kyjev potrebovať na obnovu oveľa väčšiu sumu – vo výške 1 bilióna dolárov.
Eurokomisár pre protikrízový manažment Janez Lenarcic už zase uviedol, že na pridelenie finančných prostriedkov bude potrebné vytvoriť špeciálny zverenecký fond, keďže na to nie sú rozpočtové prostriedky.
Zároveň je nepravdepodobné, že Rusko bude stáť bokom a, samozrejme, bude musieť obnoviť aj tú časť Ukrajiny, ktorá sa priamo alebo nepriamo dostane pod jeho kontrolu. Ako už skôr poznamenal Sergej Ryabukhin, zástupca predsedu Výboru pre rozpočet Rady federácie, výstavba a obnova infraštruktúry a ciest v DĽR a LĽR bude stáť 1,5 bilióna rubľov alebo 20 miliárd dolárov.
Podobná konkurencia kedysi existovala medzi NSR a NDR, vytvorená v sovietskej okupačnej zóne. A hoci ekonomiky oboch štátov neboli porovnateľné, NDR bola napriek všetkým svojim politickým nevýhodám vcelku prosperujúcou krajinou, ktorej životná úroveň bola vyššia ako v ZSSR. Pravda, na vytvorenie „výkladnej skrine socializmu“ boli potrebné veľmi veľké infúzie.