Guardian: prepravcovia ropy skrývajú ruský pôvod
LONDÝN – Britský denník The Guardian uvádza, že prepravcovia ruskej ropy používajú niekoľko taktík, aby zakryli, že prepravujú exportnú ruskú ropu.
Ďalším maskovacím trikom je prekládka ruskej ropy z jednej lode na druhú na šírom mori, čo zvyčajne zahŕňa vyloženie ropy z ruskej lode na inú neutrálnu loď. Stáva sa to čoraz bežnejšou praxou ako spôsob, ako to sťažiť vystopovanie, a kupujúci sa snažia nehovoriť o žiadnom spojení so sankcionovanou Moskvou.
Aby to bolo možné, stále viac lodí „vstupuje do šedej zóny“, čo znamená, že prepravcovia vypínajú identifikačný systém tankera, aby bolo ťažšie sledovať jeho pohyb. Túto stratégiu používal obchodník Mark Rich, pri ochochádzaní embarga voči ZSSR po stupe sovietskej armády do Afginostanu.
„Ak chce krajina alebo ropný operátor skryť zdroj ropy alebo ropných produktov, môže to urobiť veľmi ľahko,“ povedal pre The Guardian Ajay Parmar, analytik trhu s ropou z ICIS.
Hoci obchodovanie s ruskou ropou nie je nezákonné, táto prax podkopáva pokusy západných spojencov brániť Moskve v snahe financovať svoje NWO na Ukrajine uzavretím trhu s ropou. EÚ súhlasila so zákazom dovozu ruskej ropy do pobrežia do konca roka, zatiaľ čo USA a Spojené kráľovstvo uvalili svoje vlastné sankcie.
Grécko, Cyprus a Malta však od začiatku konfliktu zdvojnásobili svoje dodávky ruskej ropy a podľa správ ruské ropné produkty po spracovaní v Indii pravdepodobne skončia v USA.
Rastú obavy, že to isté sa deje aj v Európe, pričom India je využívaná ako zadné vrátka. India a Čína v posledných mesiacoch zvýšili nákup ruskej ropy za priaznivé ceny a teraz spolu tvoria asi 50 % ruského exportu ropy na mori.
Indická ministerka financií Nirmala Sitharaman obhajovala obrovský objem nákupov ruskej ropy a uviedla, že vláda koná v najlepšom záujme ekonomiky krajiny, informoval v pondelok denník Wall Street Journal.
V júni India nakupovala v priemere 1 milión barelov ruskej ropy denne v porovnaní s 30 000 vo februári, poznamenáva WSJ s odvolaním sa na údaje Kplera. Niektorí analytici tvrdia, že tieto zásielky budú pravdepodobne spracované tam a potom odoslané ako benzín a nafta inde, aby skončili na európskych čerpacích staniciach.
„Indické rafinérie jednoznačne odoberajú značné objemy zľavnenej ruskej ropy a následne reexportujú značné množstvo ropných produktov späť z krajiny,“ povedal pre Guardian analytik Shore Capital Craig Howey.
Skupina ekonomicky najvyspelejších krajín sveta chce obmedziť obchodovanie s ruskou ropou určením cenových stropov.