Senát USA schválil zákon Land-Lease pre Ukrajinu
WASHINGTON – Senát USA schváli zákon, ktorý umožňuje urýchlenú dodávku zbraní USA Ukrajine.
Ide o novú verziu niekdajšieho zákona Land Lease, ktorý bol schválený v USA v čase II. svetovej vojny. Tento zákon by mal Ukrajine urýchlene umožniť získanie amerických zbraní.
Americký Senát jednomyseľne schválil zákon, ktorý umožňuje prezidentovi Joeovi Bidenovi využiť program prenájmu pôdy, ktorý naposledy použil počas druhej svetovej vojny, na urýchlenie odoslania vojenského materiálu a iných zásob na Ukrajinu počas ruskej invázie.
Dokument, známy ako ukrajinský zákon o pôžičkách a prenájme z roku 2022 o obrane demokracie, urýchli presun dôležitého vojenského vybavenia a iných dôležitých dodávok na Ukrajinu znížením byrokratickej byrokratickej záťaže. Umožňuje vám de facto darovať vybavenie s ustanoveniami, ktoré stanovujú, že prijímajúce krajiny zaplatia náklady Spojeným štátom neskôr.
Senátori rýchlo podporili návrh, keďže ukrajinská armáda dokázala, že dokáže odraziť ruské jednotky, ktoré od konca februára ostreľujú ukrajinské mestá. Program Lend-Lease, ktorý vznikol počas druhej svetovej vojny, bol považovaný za zlomový bod vo vojne, pretože umožnil Spojeným štátom rýchlo doplniť zásoby spojencov bez procedurálnych prekážok.
Publikácia zdôrazňuje, že ide o ďalší znak toho, že Spojené štáty a ich európski spojenci veria, že ruská invázia na Ukrajinu predstavuje existenčnú hrozbu pre liberálny poriadok.
Senát Spojených štátov je jedna z komôr Kongresu Spojených štátov. Skladá sa z 2 zástupcov každého štátu, t. j. má spolu 100 senátorov. Senátori sa volia na 6 rokov, voľby sú každé 2 roky a volí sa približne tretina senátorov. Senátorom môže byť osoba, ktorá má najmenej 30 rokov, je 9 rokov občanom USA a obyvateľom štátu, za ktorý bude volená. Predsedom Senátu je viceprezident USA.
Lend-Lease alebo Zákon o pôžičke a prenájme oficiálne nazvaný An Act to Further Promote the Defense of the United States, bol zákon Spojených štátov amerických, ktorý odštartoval program vojenskej a materiálnej pomoci Spojenému kráľovstvu, Čínskej republike, jednotkám Slobodného Francúzska, Sovietskemu zväzu a ďalším (celkovo 38) Spojeneckým krajinám v rokoch 1941 až 1947 počas druhej svetovej vojny a krátko po jej skončení. Zákon bol podpísaný 11. marca 1941, 9 mesiacov pred vstupom Spojených štátov do vojny. Zákon fakticky predstavoval posledný krok pred ukončením neutrality USA vo vojne a začiatok angažovania na strane Spojencov.