Ukrajina: mysliteľ Jisra’el ben Eliezer založil chasidizmus v obci Medzybiž, regióne Podolia
KAMIENEC PODOĽSKIJ – V dedinke Okopy v ukrajinskom regióne Podolie sa narodil Jisra’el ben Eliezer, zakladateľ chasidizmu.
Jisra’el ben Eliezer, hebrejsky רבי ישראל בן אליעזר zvaný Ba’al Šem Tov, hebrejsky בעל שם טוב čo znamená Pán dobrého, poznajúci meno Božieho mena, skrátene בעש״ט Bešt; 1698 alebo 1700, Okopy – 1760, Medžybiž, bol židovský náboženský mysliteľ a charizmatický duchovný líder, ktorý sa považuje za zakladateľa východoeurópského chasidismu. Jedným z jeho potomkov bol slávny rabín Nachman z Braclavi, ktorý založil dynastiu Braclavských chasidov.
V tom čase boli tieto miesta súčasťou poľsko-litovského kráľovstva. Republika oboch národov (iné názvy: prvá (poľská) republika, šľachtická republika, Poľsko-litovský štát, Poľsko-litovská únia; oficiálne Republika Poľskej koruny a Litovského veľkokniežatstva – po poľsky Rzeczpospolita Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego
Mapa ruskej Podolskej gubernie okolo roku 1900.
Podolie je historické územie v juhozápadnej Ukrajine a z malej časti aj v severnom Moldavsku. Nachádza východne od Karpát na juhozápade dnešnej Ukrajiny a je súčasťou veľkej východoeurópskej Podolskej vysočiny. Je to nížinatá až kopcovitá krajina pretkaná s hlbokými údoliami riek. Najväčšou riekou je Dnester, ktorý sa vlieva do Čierneho mora. Tradičným centrom regiónu je historické mesto Kamianec-Podiľskyj, ukrajinsky sa názov mesta píše Кам’янець-Подільський, s veľkým hradom nad kaňonom rieky Smotryč. Ďalšie významné mestá sú Vinnycia, Chmeľnyckyj, Balta, Mohyliv-Podiľskyj, Žmerynka , Chotyn, Hajsyn, Bar, historické mestečká Braclav a Letyčiv; v Moldavsku zase najmä Rîbnița a Camenca.
Ba’al Šem Tov sa narodil chudobným rodičom v dedinke Okopy, dnes obec Borščevsky okres Ternopil na Ukrajine a pri narodení dostal meno Israel. Chasidská tradícia hovorí, že prorok Eliáš prišiel k svojmu otcovi Eliezerovi pod maskou cestovateľa a predpovedal mu narodenie syna. Pred svojou smrťou Eliezer odkázal malému Israelovi, „aby sa nebál nikoho iného, iba Boha samotného“ a aby miloval každého Žida, nech je akýkoľvek. Vo veku piatich rokov sa Israel stal sirotou.
V roku 1710 absolvoval cheder a stal sa asistentom melameda (učiteľa). Existuje legenda, že Izrael už v mladosti bojoval s vlkolakom, ktorý vystrašil židovské deti, a zabil ho úderom kyjaka pri spievaní žalmov. V tom istom období sa zoznámil s učením kabaly prostredníctvom Adama Baal Shema. Israel priamo nepoznal Adama, ktorý žil vo Viedni. Podľa chasidskej tradície však umierajúci Adam dostal zjavenie, aby odovzdal záhadné listy istému Israelovi v Okope, čo sa stalo prostredníctvom jeho syna v roku 1712. V tom čase už Israel pracoval ako strážca synagógy. Podľa legendy, v túžbe otestovať svoju silu, privolal syn kabalistu a strážcu synagógy anjela ohňa, ktorý takmer viedol k požiaru .
V roku 1716 sa oženil, ale čoskoro ovdovel a začal sa túlať po židovských mestách východnej Haliče. V Jazlovci sa mu podarilo získať pozíciu melameda v chederi. Zároveň bol šoichetom (mäsiarom) v rôznych mestách a dedinách.
Modlitebná kniha Sidur.
V roku 1734 sa Ba’al Šem Tov v krátkom čase sa stal všeobecne známym ako cadik (spravodlivý muž) a liečiteľ. Pripisovala sa mu schopnosť vyrábať talizmany a vyháňať zlých duchov. Podľa chasidskej tradície povolal Satana, aby sa dozvedel tajomstvo Božieho mena. Nerobil verejné kázne a nepísal eseje, svoje učenie vysvetľoval len svojim študentom. V roku 1740 sa usadil v Medžybiž, kde sa odohrávala jeho hlavná činnosť. Postupne sa Medžybiž stal centrom chasidizmu. dostával plat od miestnej komunity ako Baal Shem a dokázal vo svojej ješive zhromaždiť desiatky učeníkov, ktorí sa následne stali vodcami chasidizmu v ďalšej generácii. zomrel v roku 1760 (5520 podľa hebrejského kalendára). Pred smrťou povedal, že vychádza jednými dverami a do druhých vstupuje.
Synagóga v mestečku Medžybiž.
Po jeho smrti prešlo vedenie hnutia na rabína Dov-Beru z Mejerichu. Medzi vynikajúcich študentov Baal Shem Tov patrili rabín Pinchas z Korets, rabi Yakov Yosef z Polonnoye, rabi Yekhiel Mikhl zo Zločeva, rabi Yisroel Horif zo Satanova, rabi Menachem Nokhum z Černobyľu, rabi Meir Margolius z Ostroginy, rabín rabín Arye-Le – “Mohiach” z Polonnoye, rabín Chaim z Krasna, rabín Nachman z Korodenky, rabín Shmuel Kinker, rabín Wolf Kitses, rabín Dovid Lakes a mnohí ďalší.
(Spracované podľa verejne dostupných zdrojov)
Erb regiónu Podolie.