Čo týždeň dal: historické maximá indexov

NEW YORK – Index S&P 500 znovu prepisoval úrovne historických maxím

Index S P 500 sa znovu dostal na nové cenové maximá a mohol by byť pripravený na druhý najväčší počet ročných cenových rekordov vôbec.
Akciové trhy v pondelok zápasili o smerovanie v dôsledku vysokej volatility akcií spoločnosti Tesla Inc. a nárastu výnosov amerických dlhopisov. Akcie Tesla Inc. strácali v nadväznosti na správu, že generálny riaditeľ Elon Musk prišiel s myšlienkou predať viac svojich akcií.

V pondelok sa guvernér Bank of England Andrew Bailey pred britskými zákonodarcami vyjadril, že je veľmi znepokojený inflačnou situáciou uprostred pribúdajúcich dôkazov, že nedostatok pracovníkov bude viesť k rastu
miezd. Bailey v pondelok Výboru pre financie Dolnej snemovne povedal, že trh práce vyzerá napäto, ale že pred hlasovaním o zvýšení úrokových sadzieb chce vidieť, čo sa stalo po ukončení vládneho programu furlough. Investori a ekonómovia očakávajú, že tvorcovia politík v Británii v decembri
zvýšia náklady na pôžičky, aby obmedzili infláciu, ktorá podľa centrálnej banky dosiahne vrchol okolo 5 %, čo je viac ako dvojnásobok jej cieľa.
Americké akcie v utorok napredovali po najväčšom náraste maloobchodných tržieb v USA od marca, pričom výsledky priemyselných gigantov Walmart Inc. a Home Depot Inc. ukázali silný dopyt, aj napriek tomu, že inflácia stláča kúpnu silu. Silné maloobchodné čísla spolu s lepšími než odhadovanými výrobnými číslami pomohli k optimizmu na akciovom trhu, čím zatienili komentáre prezidenta Federálnej rezervnej banky v St. Louis Jamesa Bullarda, že centrálna banka by mala urýchliť zníženie menových stimulov, aby vyrovnala infláciu. Všetky hlavné akciové benchmarky stúpli, pričom index S&P 500 predĺžil svoje novembrové zotavenie.

Americké akcie uzavreli stredajší obchodný deň v červených číslach. Tento pokles bol sprevádzaný obavami, že by inflácia mohla predstavovať výzvu pre oživenie globálnej ekonomiky, čo prinúti centrálne banky zvýšiť úrokové sadzby skôr, ako sa očakávalo. Na konci obchodovania sa akcie spoločnosti Cisco Systems Inc., ktorá je najväčším výrobcom počítačových sieťových zariadení, prepadli kvôli nevýraznej predpovedi v oblasti výnosov, ktorú poškodil nedostatok komponentov, ktorý sťažuje držať krok s dopytom.

V stredu sa objavila správa, že Amazon.com prestane od budúceho roka akceptovať nákupy uskutočnené kreditnými kartami Visa vydanými v Spojenomkráľovstve, čo je posledný pokus online giganta o potlačenie  transakčných poplatkov účtovaných platobnými sieťami.

Vo štvrtok vyhnali technologické akcie americký akciový trh na rekordné úrovne počas volatilného obchodného dňa pred piatkovým vypršaním opcií. Index S&P 500 dosiahol svoje 66. historické  maximum v roku 2021, pričom je tento benchmark pripravený na druhý najväčší počet ročných
rekordov vôbec. Technologicky index Nasdaq 100 taktiež napredoval, ťahaný rastom akcií spoločnosti vyrábajúcej čipy Nvidia Corp., ktorá zlepšila svoj výhľad rastu.

Akcie spoločnosti Apple Inc. vyskočili po tom, čo agentúra Bloomberg News uviedla, že spoločnosť tlačí na urýchlenie vývoja svojho elektrického automobilu. Európske akcie vo štvrtok zaznamenali najvyšší pokles za posledný mesiac po šiestich po sebe idúcich dňoch ziskov, pretože skokový nárast prípadov Covid-19 utlmil chuť podstupovať riziko a obchodníci sa pripravovali na piatkové uplynutie platnosti opcií. Európsky index Stoxx 600 v závere obchodovania poklesol o približne 0,5 %, pričom najväčší pokles
zaznamenali akcie spoločností z energetického a ťažobného sektora, nakoľko sa cena ropy držala blízko šesťtýždňového minima. Po silnej výnosovej sezóne, ktorá investorov uistila o sile ekonomiky sa akcie v regióne obchodujú blízko historicky vysokých úrovní. Inflácia, pandémia a obmedzenia ponuky však spôsobujú, že investori sú opatrnejší, pokiaľ ide o vyhliadky rizikových aktív.

Situácia ohľadom nákazy Covid-19 sa v Európe znovu komplikuje. Vo štvrtok dosiahol počet nových prípadov Covid-19 v Nemecku rekord už druhý deň po sebe, zatiaľ čo Belgicko opätovne zaviedlo požiadavku práce z domu a stanovilo nový mandát na nosenie rúšok a respirátorov.

 

Počas piatkového obchodovania na Wall Street prispeli k oživeniu akciového trhu technologické akcie a prekonávali výkonnosť spoločností, ktoré majú z opätovného otvorenia ekonomiky najväčší úžitok. Investori brali do úvahy neistoty týkajúce sa ďalšej vlny pandémie v Európe a správy, že Snemovňa
reprezentantov USA schválila ekonomický plán prezidenta Joea Bidena. Technologický index Nasdaq 100 prekonával ostatné benchmarky, zatiaľ čo energetické, finančné a priemyselné akcie klesali.

Letecké spoločnosti, prevádzkovatelia výletných lodí a hotely zaznamenávali počas obchodného dňa taktiež pokles. Zatiaľ čo akcie sa pohybujú blízko rekordov, podporované silnými ziskami, oživenie vírusu začína vyvolávať obavy ohľadom zastavenia ekonomického oživenia v čase, keď zúri inflácia.
V piatok ráno prešiel Snemovňou Bidenov podpisový plán na rozšírenie sociálnej záchrannej siete, riešenie klimatických zmien a zmenu v daňovej politike po tom, ako predsedníčka Nancy Pelosi zjednotila demokratov, aby poslali zákon do Senátu, kde je jeho osud stále neistý.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet zamestnaných osôb v eurozóne, ktorý medzikvartálne vzrástol o 0,9 % na 160,8 milióna a prekonal očakávania trhu, ktoré počítali s rastom o 0,8 %. Je to najvyššia úroveň zamestnanosti od prvého štvrťroka 2020, keď pandémia Covid-19 zasiahla trh práce bloku, hoci v porovnaní s obdobím pred
pandémiou je stále približne o pol milióna pracovných miest menej. Maloobchodné tržby v USA v októbri 2021 medzimesačne vzrástli o 1,7 % a prekonal trhové očakávania, ktoré počítali s rastom o 1,4 %.

Spotrebiteľská inflácia v eurozóne vzrástla v októbri z 3,4 % na 4,1 % na medziročnej báze v súlade s očakávaniami. Zásoby ropy v USA podľa EIA klesli predchádzajúci týždeň o 2,101 mil. barelov.

Ekonómovia očakávali rast o 1,398 mil. barelov. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol o 1 000 na 268 000 v týždni, ktorý sa skončil 13. novembra 2021, čo je nové pandemické minimum, ale ide o horší výsledok ako očakávali analytici. Ich očakávania boli na úrovni
260 000 nových žiadostí.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: +0,32 %
DOW JONES: -1,38 %
NASDAQ: +1,24 %
DAX: +0,41 %
Euro Stoxx 50: -0,32 %
NIKKEI: +0,46 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:  +25,08 %

DOW JONES: +16,32 %

NASDAQ: +24,59 %

DAX:  +17,79 %

Euro Stoxx 50: +22,63 %

NIKKEI: +8,39 %

 

Tomáš Ferech. CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.