Testujú nový ruský liek Mir -19 proti koronavíru
MOSKVA – Prvá fáza klinických štúdií s liekom na koronavírusy Mir-19 Federálnej biomedicínskej agentúry Ruska sa skončí v polovici marca. Potom špecialisti prejdú do druhej fázy – práce s pacientmi. Vyplýva to z informácií agentúry Interfax.
Vakcína využíva iné princípy konštrukcie ako doterajšie lieky. Dňa 30. decembra 2020 dostala agentúra povolenie na klinické skúšky. Bolo to po skončení predklinických skúšok. Po Novom roku sa začali klinické skúšky začali. Berúc však do úvahy skutočnosť, že ide o novú molekulu – je nová a patentovaná a nemá analógiu. Prvá fáza prebiehala opatrne, pretože sa musela preukázať bezpečnosť ľudí. Informuje o tom portál www.kremlin.ru.
Liek vyvinutý vyvinutý agentúrou je jedinečný. J založený na použití mikroRNA, ktoré blokujú určité miesta vírusu RNA a miesta, ktoré sú zodpovedné za kopírovanie molekuly vírusu. Neovplyvňuje DNA človeka. Pokusy na zvieratách v minulom roku dokázali, že prenos vírusu sa znížil desaťtisíc krát násobne. Mir-19 sa bude vyrábať v dvoch formách: na prevenciu koronavírusu po nebezpečnom kontakte sa poskytujú kvapky do nosa a v prípade infekcie sa bude liek inhalovať.
Podmienkou vývoja lieku je to, aby nevyvolával žiadne negatívne efekty po použití. Vo svete je niekoľko vedeckých tímov, ktoré sa pokúšajú použiť princíp, ktorý využíva liek Mir-19. Riaditeľ Inštitútu mikrobiológie, ktorý je súčasťou Federálnej biomedicínskej agentúry Ruska Musa Chaitov uviedol, že ešte nikto z tímov zatiaľ nepredstavil efektívny liek.