Brusel v kuloároch uvažuje aj o vakcíne Sputnik V
BRUSEL – Európska únia vo svojich verejných vyhláseniach nebrala vážne ruskú kampaň o dodávkach vakcín proti koronavírusu do zahraničia a považovala ju za propagandu Kremľa. Píše agentúra Reuters.
Začalo sa uvažovať o zakúpení vakcíny Sputnik V, dúfajúc, že s jeho pomocou bude možné poskytnúť vakcíny 450 miliónom obyvateľov EÚ, uviedli pre agentúru Reuters diplomatické a oficiálne zdroje v EÚ.
Úradník Európskej únie, ktorý vedie rozhovory s výrobcami vakcín agentúre Reuters povedal, že vlády EÚ uvažujú o začatí rozhovorov s vývojármi Sputniku V s tým, že na začatie procesu budú potrebné žiadosti štyroch členských štátov EÚ.
Agentúra Reuters píše, že Maďarsko a Slovensko si už ruskú vakcínu kúpili, záujem prejavila Česká republika. Taliansko uvažuje o použití najväčší bioreaktora v krajine v závode ReiThera neďaleko Ríma na výrobu vakcíny Sputnik V.
Agentúra poznamenáva, že Bruselu sa vyčítalo pomalé tempo zavádzania vakcín, najmä v súvislosti s aktívnym očkovaním vo Veľkej Británii. Zatiaľ čo Londýn stráca obmedzenia, Taliansko sprísňuje výluky, nemocnice v parížskom regióne sú takmer preplnené a Nemecko varuje pred treťou vlnou pandémie koronavírusov.
EÚ podpísala dohody so šiestimi západnými výrobcami vakcín a začala rokovania s ďalšími dvoma. Zatiaľ boli schválené štyri vakcíny, ale prerušenie výroby vakcín spomalilo očkovanie, v dôsledku čoho niektoré členské štáty EÚ začali hľadať vlastné východiská zo situácie.
“Ak Sputnik V vstúpi do európskeho očkovacieho arzenálu, bude to diplomatický triumf Ruska, ktorého vzťahy s blokom v posledných rokoch kvôli konfliktu s Ukrajinou trpeli sankciami,” píše Reuters.
Poznamenáva, že “zároveň existuje riziko rozdelenia Európskej únie na štáty, ktoré sú odhodlané zabrániť víťazstvu Kremľa, a krajiny, ktoré podporujú demonštráciu schopnosti Bruselu spolupracovať s Ruskom.”
Ďalší úradník EÚ uviedol, že závod ReiThera bol talianskymi úradníkmi označený za potenciálne zariadenie na výrobu vakcín COVID-19 vyvinutých inými spoločnosťami.
ReiThera, ktorá je z 30% vo vlastníctve štátu a vyvíja svoju vlastnú vakcínu COVID-19, to odmietla komentovať.
Hovorca talianskeho ministerstva priemyslu odmietol komentovať rozhovory o možnom využití závodu ReiThera na výrobu Sputniku V. „Všetky schválené vakcíny budeme vyrábať, kde to bude možné,“ uviedla.
Rokovania s výrobcami vakcín zvyčajne trvajú niekoľko mesiacov od začiatku do uzavretia dohody o dodávkach. Úradník EÚ uviedol, že rozhodnutie o tom, či sa obrátiť na vývojárov Sputniku V, je vecou budúcnosti. Diskusie medzi vládami EÚ však naznačujú významnú zmenu v prístupe k ruskej vakcíne.
Tón výrokov o Sputniku V v EÚ sa začal meniť po tom, čo údaje recenzovaného klinického skúšania zverejnené 2. februára 2021 naznačili účinnosť vakcíny na 92%. To je viac ako pri spoločnej vakcíne Oxford University / AstraZeneca a približne tak isto ako pri vakcínach Pfizer / BioNTech a Moderna.
Nový zvrat nastal 25. februára 2021, keď sa Mario Draghi prvýkrát objavil na summite EÚ ako taliansky predseda vlády.
Bývalý šéf Európskej centrálnej banky, ktorý je v Bruseli veľmi vážený za to, že pred niekoľkými rokmi zachránil eurozónu pred krízou, zaujal k vakcínam dôrazný postoj.
Podľa neho by EÚ mala nakúpiť viac vakcín z Ruska a Číny a rozšíriť výrobu vakcín na svojom území.
Taliansko, ktoré je tradične v prospech mäkšieho postoja vo vzťahoch s Moskvou, tlačí na vlády EÚ, aby zvážili kúpu Sputniku V. Na stretnutí diplomatov EÚ minulú stredu vyzval taliansky zástupca EÚ, aby rozšírila škálu vakcín, ktoré nakupuje, vrátane prostredníctvom ruského očkovania, uviedol účastník stretnutia s úradníkom.
Hovorca talianskej delegácie pri EÚ to odmietol komentovať. Na otázku o Sputniku V taliansky minister zdravotníctva začiatkom marca odpovedal: „Ak vakcína bude fungovať a regulačné orgány nám povedia, že je bezpečná, je pre mňa jej pôvod málo zaujímavý. Taliansko je pripravené spolupracovať s ruskou vládou.
Sputnik V je prvou vakcínou proti COVID-19, ktorá bola registrovaná na svete. Registráciu oznámil 11. augusta 2020 prezident Ruskej federácie Vladimír Putin.