Donald Trump a Vladimír Putin sa zídu Helsinkách
Stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina a amerického vodcu Donalda Trumpa sa uskutoční 16. júla v Helsinkách, povedal Kremeľ. Strany budú diskutovať o súčasnom stave a perspektívach rozvoja vzťahov medzi oboma krajinami a súčasných medzinárodných otázkach. Pozrime sa na to, ako sa skončili predchádzajúce rozhovory medzi Putinom a Trumpom, a vysvetľuje, čo očakávať od nadchádzajúceho stretnutia.
Prvé stretnutie
Prvé osobné stretnutie medzi Putinom a Trump bolo 7. júla 2017 na summite skupiny 20 v Hamburgu. Konalo sa na pozadí zhoršenia americko-ruských vzťahov, ktoré začalo v predchádzajúcej administratívy Baracka Obamu v roku 2014, a pokračujúce vyšetrovanie v USA možnéo ruského zásahu v prezidentských voľbách v roku 2016.
Vyjednávania lídrov, ktoré sa zúčastnil aj minister zahraničia Sergej Lavrov a ex-minister zahraničia, Rex Tillerson, trvalo 2 hodiny a 15 minút, namiesto plánovaných 30-45 minút. Z nich sa 40 minút údajne venovalo “zásahu do volieb”. Podľa Putina, Trump vzal na vedomie argument, že neexistuje žiadny zásah, a “pravdepodobne s nimi súhlasil”.
Druhé stretnutie
Trump a Putin sa znova zišli 10. novembra 2017 na summite organizácie Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) v Danangu. Celá diskusia sa neuskutočnila – vedúci predstavitelia týchto dvoch krajín iba vyfotili a podali si ruky. Na oficiálnu večeru nasledovali oddelene Trump a Putin. 11. novembra sa im podarilo stručne rozprávať na ceste k obradu fotografovania vodcov hospodárstiev APEC.
Od samého začiatku bolov tomto stretnutí veľa neistoty. Americký prezident povedal 3. novembra by mohol prejsť s ruským partnerom. V deň pred summitom asistent hlavy ruského štátu Jurij Ušakov nazval dátum stretnutia – 10. novembra. Ale potom objasnil, že rozhovor medzi Trumpom a Putinom sa môže uskutočniť “po stojačky”, keďže od americkej strany “prichádzajú protirečivé signály”.
Na záverečnej tlačovej konferencii Putin vysvetlil neúspech plnohodnotných rokovaní s ťažkosťami s protokolom. “Čo sa týka samostatnéo stretnutia s pánom Trump v prvom rade, to bolo kvôli harmonogramu pána Trumpa práce a v súvislosti s mojim plánom. Niektoré formality nezvládli naše tímy protokolu, napodarilo sa im ich yvriešiť.” – povedal šéf ruského štátu , “No, budú za to potrestaní,” dodal s úsmevom.
Podľa Putina, “nič hrozné sa nestalo” a “všetko, o čom sme chceli, sme diskutovali.” “Bohužiaľ, prešlo málo času, ešte nie je možné podrobne hovoriť o celom spektrum našich vzťahov, a tam je o čom hovoriť – bezpečnosť, a hospodárskej spolupráce, ktoré máme dnes prakticky nulové ” – povedal Putin.
“Preto musíme určite nájsť príležitosť pre naše tímy a na úrovni prezidentov, aby si sadili a rozprávali sa o celom komplexe našich vzťahov”, povedal ruský líder.
Tretie stretnutie
V nasledujúcich mesiacoch sa nepodnikli žiadne konkrétne kroky kvôli usporiadanie samitu a, ako zdôraznil Ušakov, “táto otázka visí vo vzduchu”. V rozhovore s rakúskym ORF Putin nedal priamu odpoveď na otázku, prečo takáto situácia vznikla. “Je potrebné sa pýtať kolegov zo Spojených štátov – povedal – .. Podľa môjho názoru sa jedná o dôsledok vnútorného politického boja v Spojených štátoch”
Avšak, po summite APEC Trump a Putin hovoril niekoľkokrát telefonicky trikrát v roku 2017 (21. novembra, 15. decembra a 17. decembra) a dvakrát v roku 2018 (12. februára, 20. marca). Počas posledného rozhovoru sa diskutovalo o otázke organizovania možného stretnutia. Navyše na jar Biely dom opakovane vyhlásil, že Trump stále chce usporiadať summit s Putinom, hoci na to nie sú žiadne konečné plány.
Rady a obsah
Podľa CNN požiadal Trump nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, aby mu poradila ako by mohol komunikovať s hlavou ruského štátu. Zdroje kanálu tvrdia, že rozhovor medzi Trumpom a Merkelovou bol niekedy napätý a nie je jasné, akú radu nemecká kancelária dala prezidentovi USA. “Úradníci jasne uviedli, že prezident niekedy v skutočnosti nepočúval odpovede,” poznamenala CNN.
Wall Treet Journal (WSJ) píše, že prípravy na nový summit uskutočnil veľvyslanec USA v Rusku John Huntsman. “Veľvyslanec Huntsman na dlhú dobu – niekoľko mesiacov – pracuje na tomto projekte: organizácii stretnutia medzi Putinom a Trumpom,” uviedli zdroje denníka. Podľa nich sa zameranie samitu bude pravdepodobne týkať Sýrie, Ukrajiny a otázok týkajúcich sa kontroly jadrových zbraní. Počas stretnutia má Washington v úmysle neobchodovať, ale rokovať s Ruskou federáciou o “konkrétnych veciach”, povedal zdroj WSJ.
Podľa viceprezidenta USA Michaelom Pensom budú diskutované témy “ekonomické väzby s USA a Ruskom a krajinami sveta”, ako aj zasahovanie do amerických volieb. Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, ktorý navštívil Moskvu, aby sa pripravil na stretnutie, je presvedčený, že program nadchádzajúceho samitu bude aj návratom Ruska do G8.
Medzi témami spoločného záujmu Ruskej federácie a Spojených štátov odborníci tiež zdôrazňujú prácu v rámci Zmluvy o opatreniach na ďalšie znižovanie a obmedzenie strategických ofenzívnych zbraní (START III). “Vzájomné predĺženie zmluvy by bolo jednoduché, ale aj významným víťazstvom a možno by položilo základ pre ďalšie komplexné rokovania o kontrole zbrojenia v budúcnosti” – povedal, výskumný pracovník obrannéo think-thanku Priority Daniel Dipetris. Analytik tiež poznamenal, že dôležité otázky pre obe strany zahŕňajú denuclearizáciu Kórejského polostrova.
Kde to bude
Podľa tlačového tajomníka ruského prezidenta Dmitrija Peskova v priebehu posledného telefonického rozhovoru Putin a Trump diskutovali o tom, že Viedeň sa môže stať jedným z miest hostia ich bilaterálneho stretnutia. Biely dom tiež označil Rakúsko za pravdepodobnú platformu pre summit. Zdroje WSJ tvrdia, že počas stretnutia s kanclérom Rakúska Sebastianom Kurtzom ruský prezident údajne hovoril o možnosti organizovať summit vo Viedni tento rok v lete. Podľa novín Kurtz povedal ruskému vodcovi, že o tom bude kontaktovať Trumpa. Neskôr v Bielom dome potvrdil korešpondentovi TASS, že Viedeň upozornila americkú administratívu na svoju pripravenosť stať sa platformou pre summit.
Ako zástupca ruského lídra, Jurij Ušakov, povedal novinárom už skôr, že zvolené miesto konania samitu je pre obe strany veľmi výhodné. Dodal, že podľa očakávania stretnutie bude trvať niekoľko hodín – plánuje sa protokolárna časť, rozhovor medzi prezidentmi a spoločnou tlačovou konferenciou. Ushakov navrhol, že Putin a Trump na summite mohla prijať spoločnú deklaráciu “ktorá by načrtnúť ďalšie kroky oboch strán, pokiaľ ide o zlepšenie bilaterálnych vzťahov, ako aj z hľadiska jednotnej akcie na medzinárodnej scéne, a pokiaľ ide o zachovanie medzinárodnej stability a bezpečnosti.”