Si Ťin-pching: Čína priznáva postavenie OSN
NEW YORK – Čína podporuje vedúcu úlohu OSN v medzinárodných záležitostiach, v súvislosti s ktorou poskytne 50 miliónov dolárov na podporu plánu humanitárnej reakcie OSN na pandémiu koronavírusu.
Uviedol to prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching, ktorý sa v utorok vyjadril na všeobecnej politickej rozprave k 75. zasadnutiu Valného zhromaždenia OSN (GA).
„Podporujeme vedúce postavenie OSN v medzinárodných záležitostiach,“ uviedol Si Ťin-pching. „V tejto súvislosti oznamujem naše rozhodnutie: poskytnúť ďalších 50 miliónov dolárov na podporu plánu humanitárnej reakcie OSN na pandémiu koronavírusov, vyčleniť 50 miliónov dolárov do trustového fondu Čína-FAO (Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo – TASS) prostredníctvom spolupráce Juh-Juh v tretej fáze predĺžiť trvanie čínskeho a mierového [a rozvojového] fondu OSN na päť rokov po jeho uplynutí v roku 2025, zriadiť v rámci OSN Geografické vedomostné a inovačné centrum a Medzinárodné centrum veľkých údajov pre udržateľné ciele rozvoj v prospech plnenia Programu trvalo udržateľného rozvoja OSN na obdobie do roku 2030, “uviedol čínsky prezident.
Si Ťin-pching tiež uviedol, že Čína je pripravená aktívne sa podieľať na medzinárodnom vedeckom výskume s cieľom zistiť pôvod koronavírusu a spôsob jeho prenosu.
“Čína sa aktívne zapája do medzinárodnej spolupráce v boji proti epidémii. Naša krajina daruje sily na zabezpečenie globálnej bezpečnosti verejného zdravia,” uviedol Si Ťin-pching. „Naďalej sa budeme s partnermi deliť o svoje skúsenosti, metódy diagnostiky a liečby, poskytovať pomoc a podporu krajinám v núdzi, zabezpečovať kontinuitu globálneho zásobovania protikrízovými fondmi, aktívne sa podieľať na medzinárodnom vedeckom výskume zameranom na identifikáciu pôvodu vírusu a jeho prenosových ciest,“ uviedol.
Prezident Čínskej ľudovej republiky poznamenal, že „dnes je niekoľko vakcín v tretej fáze klinických testov v Číne“. „Po dokončení celého vývojového cyklu a začatí aplikácie ich poskytneme ako globálne verejné blaho, predovšetkým rozvojovým krajinám,“ zdôraznil.
Si Ťin-pching vo svojom prejave tiež poukázal na to, že „krajiny musia čeliť pandémii a musia zvýšiť súdržnosť a spojiť sily“. „Musíme dodržiavať vedecký prístup, plne využívať kľúčovú a vodcovskú úlohu WHO, podporovať medzinárodnú spoluprácu v oblasti spoločnej prevencie a kontroly, usilovať sa o víťazstvo v globálnom boji proti koronavírusom, odolávať politizácii a diskreditovať v súvislosti s pandémiou,“ uzavrel.
Americký prezident Donald Trump v utorok na všeobecnej politickej diskusii na 75. zasadaní Valného zhromaždenia OSN (GA) krátko pred Si Ťin-pchingom uviedol, že OSN by mala brať Čínu na zodpovednosť za vypuknutie novej pandémie koronavírusov. Čína je podľa neho krajina, „ktorá rozpútala súčasný mor na svet“.
Je potrebné zreformovať a vylepšiť globálny systém riadenia v súvislosti s pandémiou koronavírusov. „Pandémia koronavírusu nám pripomína, že je potrebné reformovať a vylepšiť systém globálneho riadenia,“ uviedol. “Koronavírus sa nielenže javí ako vážny test schopnosti každej krajiny riadiť, ale testuje aj silu globálneho systému riadenia. Je nevyhnutné udržiavať multilateralizmus a medzinárodný systém v centre pozornosti OSN,” uviedol Si Ťin-pching.
Podľa neho je v záujme zlepšenia globálneho riadenia „dôležité dodržiavať zásadu spoločných konzultácií, spoločného budovania a využívania, aby sa podporila rovnosť práv a príležitostí všetkých krajín.“ “ Poznamenal tiež, že „samotný systém globálneho riadenia musí reagovať na zmenenú politickú a ekonomickú situáciu, byť adekvátny vo vzťahu k požiadavke reagovať na globálne výzvy, sledovať historické trendy“.
„Nezhody medzi štátmi sú prirodzenou záležitosťou a ich správne urovnanie si vyžaduje dialóg a konzultácie,“ pokračoval čínsky vodca. „Súťaž je tiež prípustná, musí však byť konštruktívna a svedomitá,“ uzavrel.
Líder ČĽR uviedol, že Čína je na ceste mierového rozvoja a nemá záujem o expanziu, vedenie vojny a vytváranie sfér vplyvu.
“Čína je najväčšou rozvojovou krajinou na svete na ceste mierového, otvoreného a spoločného rozvoja,” uviedol. “Nikdy sa nebudeme usilovať o hegemóniu, rozširovanie a vytváranie sfér vplyvu. Nebudeme s nikým viesť vojnu – ani chladnú, ani horúcu. Sme za riešenie rozdielov a konfliktov prostredníctvom dialógu a rokovaní,” dodala ČĽR.
Si Ťin-pching poznamenal, že „Čína sa nebude usilovať o exkluzivitu a nebude sa riadiť logikou„ víťaza alebo porazeného “.„ Čína bude neustále stimulovať mier a rozvoj na celom svete, prispievať k globálnemu rozvoju, brániť medzinárodné právo a príkaz “, – zhrnul prezident Čínskej ľudovej republiky.