Georgieva: čo môže MMF urobiť s kronovírusom
WASHINGTON – Zaradenie do karantény a udržiavanie primeranej vzdialenosti medzi ľuďmi sú vhodnými opatreniami na boj proti účinkom COVID-19 na verejné zdravie, ale na zabezpečenie udržateľnosti globálnej ekonomiky je nevyhnutný opak. Napísala to výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgieva. Finančné noviny zverejňujú neoficiálny preklad jej blogu v úplnom znení.
Neustále kontakty a úzka koordinácia sú najlepším prostriedkom nápravy, takže ekonomická nevoľnosť spôsobená vírusom je pomerne krátka.
Mnoho vlád už podniklo významné kroky a každý deň prichádzajú oznámenia o dôležitých opatreniach vrátane včerajšieho rozhodného a koordinovaného konania v oblasti menovej politiky.
Je však zrejmé, že je potrebné urobiť viac. S rozšírením vírusu bude mať rozšírenie zosúladených opatrení zásadný význam pre budovanie dôvery a zabezpečenie stability svetového hospodárstva.
Medzinárodný menový fond dnes uverejnil súbor odporúčaní týkajúcich sa hospodárskej politiky, ktoré môžu slúžiť ako vodítko pre kroky krajín v nasledujúcich ťažkých dňoch.
Čo ešte treba urobiť?
Tri oblasti činnosti pre globálne hospodárstvo
Po prvé, fiškálny sektor. Na zabránenie dlhodobým ekonomickým škodám bude potrebný ďalší fiškálny stimul.
Už oznámené fiškálne opatrenia sa v súčasnosti vykonávajú v mnohých oblastiach politiky, najmä s cieľom zabezpečiť náklady na zdravotnú starostlivosť a podporiť tých, ktorí ich potrebujú. Vieme, že komplexné zadržanie spolu s kontrolou v ranom štádiu zníži mieru infekcie a šírenia vírusu.
Vlády by mali pokračovať v tejto práci a rozširovať ju tak, aby pokrývali maximálny počet postihnutých ľudí a podnikov prostredníctvom opatrení, ako sú platená nemocenská dovolenka a cielené daňové úľavy.
Popri týchto pozitívnych krokoch jednotlivých krajín sa šírenie vírusu stáva každú hodinu naliehavejšou potrebou koordinovaných a synchronizovaných opatrení globálnych fiškálnych stimulov.
Napríklad len počas globálnej finančnej krízy (IFC) len v roku 2009 predstavoval fiškálny stimul krajín G-20 približne 2 percentá HDP, alebo viac ako 900 miliárd dolárov v súčasných cenách. Zostáva teda ešte veľa práce.
Po druhé, menová politika. Vo vyspelých ekonomikách by centrálne banky mali naďalej podporovať dopyt a budovať dôveru zmierňovaním finančných podmienok a zabezpečovaním úverových tokov do reálnej ekonomiky. Napríklad Federálny rezervný systém USA práve ohlásil ďalšie zníženie úrokovej sadzby, nákup aktív, prijatie usmernení o politikách a zníženie povinných minimálnych rezerv.
Medzi možné opatrenia patria politiky, ktoré, ako vieme, priniesli výsledky v minulosti aj počas IFC. Včera hlavné centrálne banky prijali rozhodné a koordinované kroky na zmiernenie menovej politiky a otvorenie swapových liniek na zníženie napätia na svetových finančných trhoch.
V budúcnosti môžu byť potrebné výmenné linky pre rozvíjajúce sa trhy.
Ako poznamenal Inštitút medzinárodných financií (MMF) minulý týždeň, od začiatku krízy investori stiahli z rozvíjajúcich sa ekonomík takmer 42 miliárd dolárov. Ide o najväčší odlev zaznamenaný od MMF.
Z tohto hľadiska bude musieť politika centrálnych bánk v rozvíjajúcich sa a rozvojových krajinách poskytovať vyvážené riešenie osobitne zložitých problémov spojených s dôsledkami zvrátenia prílevu kapitálu a šokmi z cien komodít. V obdobiach krízy, ako sú súčasné, môžu byť devízové intervencie a regulácia kapitálových tokov užitočným doplnkom úpravy úrokových sadzieb a iných opatrení menovej politiky.
Po tretie, regulačné opatrenia. Orgány dohľadu nad finančným systémom by sa mali snažiť udržiavať rovnováhu medzi udržiavaním finančnej stability, zabezpečovaním stability bankového systému a udržiavaním hospodárskej činnosti.
Táto kríza bude záťažovým testom účinnosti zmien vykonaných po finančnej kríze.
Banky by sa mali povzbudzovať, aby flexibilne dodržiavali existujúce predpisy, napríklad využívali svoje kapitálové a likviditné rezervy, a aby rokovali s ťažkými dlžníkmi o prehodnotení podmienok pôžičky. Zverejňovanie informácií o rizikách a jasné oznamovanie požiadaviek orgánov dohľadu sú takisto nevyhnutné pre správne fungovanie trhov v nasledujúcom období.
Všetky tieto opatrenia – menové, fiškálne, regulačné – sú najúčinnejšie, ak sa vykonávajú v spolupráci.
Štúdia MMF teda ukazuje, že keď krajiny konajú spoločne, zmeny vo výdavkoch vytvárajú multiplikačný efekt.
Čo môže MMF robiť?
MMF je pripravený mobilizovať svoj úverový potenciál vo výške 1 bilióna dolárov na podporu našich členských krajín. Ako prvú obrannú líniu môže fond využiť svoju flexibilnú súpravu nástrojov pre núdzové situácie, aby pomohol členským štátom, ktoré zažívajú naliehavé potreby financovania platobnej bilancie.
Tieto nástroje môžu poskytnúť rýchlo sa rozvíjajúcim a rozvíjajúcim sa ekonomikám približne 50 miliárd dolárov. Prostredníctvom našich mechanizmov zvýhodneného financovania bez úrokov možno poskytnúť členom s nízkymi príjmami až 10 miliárd dolárov.
Fond už má 40 existujúcich dohôd o poskytovaní finančných prostriedkov a preventívnych, s celkovým počtom záväzkov približne 200 miliárd dolárov. V mnohých prípadoch môžu byť tieto opatrenia ďalším prostriedkom na urýchlenie poskytovania krízového financovania. O ich záujme nás informovalo približne 20 ďalších krajín av nadchádzajúcich dňoch s nimi budeme pokračovať v rozhovoroch.
Okrem toho môže Trustový fond pre riadenie katastrof (CCRT) pomáhať najchudobnejším krajinám tým, že okamžite uvoľní dlhové bremeno, čím uvoľní životne dôležité zdroje na výdavky na zdravotnú starostlivosť, obmedzí šírenie vírusu a prekoná jeho účinky. V tejto súvislosti vítam nedávny záväzok Spojeného kráľovstva poskytnúť 195 miliónov USD, čo znamená, že KRCT má v súčasnosti približne 400 miliónov USD na potenciálne opatrenia na odpustenie dlhov. Našim cieľom je dosiahnuť pomocou našich darcov túto sumu na 1 miliardu dolárov.
Umožní to MMF uspokojiť potreby svojich 189 členských krajín a preukázať hodnotu medzinárodnej spolupráce. Odpoveď na túto krízu sa napokon netýka iba jednej metódy, jedného regiónu alebo jednej krajiny.
Iba prostredníctvom vzájomnej výmeny, koordinácie a spolupráce môžeme stabilizovať globálne hospodárstvo a obnoviť jeho plné zdravie.