Harari: dlhodobá izolácia je kolaps hospodárstva
TEL AVIV – Mnoho ľudí obviňuje epidémiu koronavírusov z globalizácie a tvrdia, že jediný spôsob, ako zabrániť takýmto ohniskám, je de-globalizácia sveta. Stavať steny, obmedzovať cestovanie, znižovať obchod. Píše to na portáli týždenníka The Time známy izraelský vedec Yuval Noah Harari.
Zatiaľ čo krátkodobá karanténa je nevyhnutná na zastavenie epidémií, dlhodobá izolácia bude viesť k hospodárskemu kolapsu bez toho, aby poskytla skutočnú ochranu pred infekčnými chorobami. Práve naopak. Skutočným protijedom proti epidémii nie je segregácia, ale skôr spolupráca.
Epidémie zabili milióny ľudí dávno pred súčasným vekom globalizácie. V 14. storočí neboli žiadne lietadlá a výletné lode, ale Čierna smrť sa rozšírila z východnej Ázie do západnej Európy o niečo viac ako desať rokov. Zabilo to 75 až 200 miliónov ľudí – viac ako štvrtina populácie Eurázie. V Anglicku zomreli štyria z desiatich ľudí. Mesto Florencia prišlo o 50 000 zo 100 000 obyvateľov.
V marci 1520 pristál v Mexiku jeden prepravca kiahní Francisco de Eguía. Stredná Amerika v tom čase nemala vlaky, autobusy ani somáre. Do decembra však epidémia kiahní devastovala celú Strednú Ameriku a podľa niektorých odhadov zabila až tretinu svojej populácie.
V roku 1918 sa do niekoľkých mesiacov do najodľahlejších kútov sveta podarilo preniknúť zvlášť nebezpečný kmeň chrípky. Nakazilo pol miliardy ľudí – viac ako štvrtinu ľudského druhu. Odhaduje sa, že chrípka zabila 5% obyvateľov Indie. Na ostrove Tahiti zahynulo 14%. Na Samoa 20%. Celkovo pandémia zabila desiatky miliónov ľudí – a možno až 100 miliónov – za menej ako rok. Za štyri roky brutálnych bojov zahynulo viac ako prvá svetová vojna.
Fotografia: www.ynharari.com