Vzdajme dnes obdiv, úctu lekárom a zdravotníkom

BRATISLAVA – Napriek explózii výdavkov na zdravotníctvo, počet zdravotníckeho personálu klesá. Dnešná situácia v ktorej sa nachádzame je mimoriadne vážna, mnohí to ešte stále nepochopili !!! Napísala Eva Sisková na portáli consilium.life.

V súčasnosti mali by sme skladať úctu tým lekárom, ktorí pracujú v nepretržitých zdravotníckych zariadeniach, v dennodenných kontaktoch s pacientmi. To najcennejšie čo máme v tejto chvíli sú práve oni : lekári, sestry, laboranti, záchranári… Obetaví, empatickí, ktorí svoju prácu vnímajú viac ako poslanie. S nasadením vlastných životov zachraňujú každý deň ten náš.

Dnes pracujú s prekážkami a sľubmi, že ochranné prostriedky budú mať vo svojich ambulanciách, mnohí si sami zháňajú tieto ochranné prostriedky ,to je realita. Pracujú často s pacientmi arogantnými, frustrovanými s vlastným egom, pričom tí, v bielych plášťoch vždy musia byť ochotní, často bezmocní, osočovaní, na pranieri, všetkým na dosah. Kde kto si ich môže hodnotiť a vypľuť na nich celú špinu. Často bezdôvodne, len tak, že neboli po chuti pánovi pacientovi…Vydieraní pre prísahu k Hyppokratovi. Pre svedomie, ktoré majú pravdepodobne väčšie, ako mnohí z nás. Vedia o chorobách, poznajú smrť. Vidia viac, ako my ostatní.

V týchto dňoch, keď „nepriateľa nepoznáme“, nevieme ako voči nemu bojovať, je na dennom poriadku zdravotníctvo. Zvlášť v tejto dobe im vyslovujem svoje uznanie, poďakovanie, hlbokú úctu. Majú svoje rodiny, svoje deti, svoje sny. Tak, ako aj my. Najohrozenejší sú najmä tí, ktorí sú v prvej línii v týchto chvíľach., špecialisti, obvodní lekári , pretože musia robiť o niečo viac, prichádzajú do kontaktu často s pacientmi, ktorí neprezradia svoju skutočnú anamnézu. Nemať strach, ktorý v nás drieme, musia mať mravnú statočnosť a odvahu.

Výskyt koronavírusu ovplyvňuje naše životy. Teraz sa prejaví naša skutočná povaha, empatia, ľudskosť, ako sa pozeráme nielen na seba, ale aj na tých druhých. Ak iných ohrozíme, bude to trvať aj do leta. A koľko bude mŕtvych… V tejto vypätej situácii prosím vás, začnite sa slušne, pokorne správať v čakárňach, ordináciách k  lekárom a sestrám, a vôbec všetkým, ktorí v týchto ťažkých chvíľach vám podávajú pomocnú ruku. Buďte ohľaduplní, nesebeckí, trpezliví…Nájdite v sebe istý rešpekt ,empatiu pre ich prácu, pretože ak oni padnú, nebude mať kto nás liečiť !!!

Vzdajme im svoj obdiv, úctu. Nie sú to vaši pracovníci servisu, opravári áut! Aj tam musíte čakať a byť slušní! Svoju prácu robia pre nás. Radujú sa, ak vyliečia, pomôžu . Milí lekári, sestričky, laboranti a všetci zdravotníci, ktorí denne prichádzate do kontaktu s nami pacientmi, ďakujeme vám za to, čo aj v týchto zložitých dňoch pre nás robíte. Ešte aj tak , nie je nič vyhraté.