EÚ na dôsledky kronovírusu vyčlenila 37 mld. EUR
BRUSEL – Európska komisia zriadila mnohomiliónovy fond na pomoc podnikom, ktoré budú najviac postihnuté pandémiou koronavírusu. Vzhľadom na rýchle šírenie koronavírusu – a z toho vyplývajúce hospodárske škody, ktoré predstavuje zatvorenie a uloženie izolácie veľkých populácií – Európska komisia (ES) oznámila vznik nového záchranného fondu.
Predsedníčka EK Ursula von der Leyen vo vyhlásení uviedla: „Koronavírusová pandémia nás všetkých testuje. Nie je to len bezprecedentná výzva pre naše systémy zdravotnej starostlivosti, ale tiež veľký šok pre naše hospodárstva.
„Dnešný dôležitý ekonomický balík sa zaoberá súčasnou situáciou. Sme pripravení urobiť viac, ako sa bude situácia vyvíjať. Urobíme všetko, čo je 13potrebné na podporu Európanov a európskeho hospodárstva. “
EK uviedla, že využije „všetky nástroje, ktoré má k dispozícii“, aby zabezpečila udržiavanie dodávok do zdravotníckych systémov na jednotnom trhu, na podporu ľudí, ktorých pracovné miesta by mohli byť vážne ovplyvnené opatreniami na zabránenie šíreniu a finančne pomôcť členským štátom. Na pomoc v tomto úsilí bol vytvorený balík v hodnote 37 miliárd EUR.
EK tiež uviedla, že navrhla vzdať sa povinnosti členských štátov vrátiť nevyčerpané predbežné financovanie štrukturálnych fondov, ktoré sa odhaduje na 8 miliárd EUR. Členským štátom to umožní doplniť štrukturálne financovanie v celej EÚ o 29 miliárd EUR.
Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii má k dispozícii až 175 miliónov EUR na mobilizáciu podpory prepustených pracovníkov a samostatne zárobkovo činných osôb. V prípade ťažko zasiahnutých malých a stredných podnikov sa 1 miliarda EUR nasmeruje z rozpočtu EÚ na stimulovanie bánk, aby im poskytovali pôžičky.
V záujme ochrany pracovníkov pred nezamestnanosťou a stratou príjmu EK uviedla, že sa snaží urýchliť vytvorenie európskeho systému zaistenia v nezamestnanosti, ako aj európskeho sociálneho fondu na podporu pracovníkov a zdravotnej starostlivosti.
Okrem toho sa navrhuje, aby sa rozsah pôsobnosti Fondu solidarity EÚ – zriadený na riešenie veľkých prírodných katastrof na kontinente – rozšíril na hroziacu krízu v oblasti verejného zdravia, ak to bude potrebné pre najťažšie postihnuté členské štáty, až do 800 miliónov EUR. k dispozícii tento rok.
Letecké spoločnosti tiež pravdepodobne dostanú určitý priestor, pokiaľ ide o zaviazanie sa na lety. Očakáva sa, že pravidlo, podľa ktorého bude letecká spoločnosť v nasledujúcom období využívať najmenej 80 percent svojich letiskových prevádzkových intervalov alebo bude čeliť strate týchto prostriedkov, sa očakáva, že bude dočasne zrušená. Existujúce pravidlo znamenalo, že letecké spoločnosti v posledných týždňoch preleteli do prázdnych miest zväčša prázdne lety.