10 mýtov o umelej inteligencii a ich vyvrátenie

Umelá inteligencia (AI) sa v poslednom čase stala jednou z najpopulárnejších tém vo vedeckom svete. Ako inak si môžete vysvetliť skutočnosť, že Google kúpil 9 startupov AI a Elon Musk založil Open AI?

Napriek rýchlemu rastu tohto odvetvia vedci s istotou nevedia, čo všetko nás môže vytvorenie umelej inteligencie ohroziť. Táto neistota vyvolala množstvo mýtov, ktoré s osobitnou horlivosťou šíria Hollywood a rôzne filmové spoločnosti. V tomto článku si o týchto mýtoch povieme a pokúsime sa s nimi polemizovať.

Umelú inteligenciu je možné prekabátiť voľbou neštandardných prístupov k riešeniu problému.

Mýtus č. 1. Nikdy nebudeme schopní vytvoriť skutočnú AI

 Tí, ktorí veria tomuto mýtu, budú musieť byť sklamaní. Máme už programy, ktoré dokážu človeka v šachu ľahko poraziť a na burze zarobiť milióny dolárov. Vzhľad mysle, ktorá má rovnaké schopnosti ako človek, je len otázkou času.

Harry Markus, autor knihy Imperfect Man, hovorí, že všetci ľudia zapojení do vývoja robotiky a AI veria, že sa to skôr či neskôr objaví. Rozdiely sa objavujú len v hodnotení pojmov. Skeptici veria, že vytvorenie umelej inteligencie bude trvať storočia, ak nie tisícročia. Nadšenci si myslia, že sa objaví ešte pred koncom 21. storočia.

Tí, ktorí tvrdia, že nie je možné úplne študovať ľudský mozog a vytvoriť niečo podobné, sa mýlia. Náš mozog je biologický stroj, ktorý existuje za podmienok fyzikálnych zákonov. Preto je aj odhalenie podstaty biologického mozgu otázkou času.

Mýtus č. 2. Umelá inteligencia bude mať vedomie

 Väčšina ľudí verí, že myseľ stroja bude myslieť rovnakým spôsobom ako my, to znamená, že bude vedomá. Murray Shanahan, profesor robotiky v Londýne, má však iný názor: „Mýlime sa, keď prirovnávame inteligenciu k vedomiu. Umelá inteligencia môže vykonávať rovnaké úlohy ako človek aj bez nej. Hlasový asistent Siri od Apple dokáže odpovedať na otázky, no nikto nepovie, že má vedomie.

Mýtus č. 3. Umelé inteligencie sa báť nemusíme

 Z tvorby AI si samozrejme odnesieme veľa užitočných vecí – lieky na všetky choroby, bezpilotné prostriedky, medzihviezdne lode a mnoho ďalšieho. Ale nie je pravda, že bude láskavý alebo aspoň neutrálny vo vzťahu k ľudskosti.

Inteligentný program môže vedieť všetko, čo potrebuje na nabúranie sa do počítačových systémov. Znalosti v iných oblastiach (napríklad v psychológii a morálke) jej však nemusia stačiť. V takom prípade jednoducho nepríde na to, čo je dobré a čo zlé, nakazí vírusom jadrovú elektráreň a zničí polovicu sveta. Preto si vývoj a implementácia AI vyžaduje čo najpremyslenejší a najbezpečnejší prístup pre ľudí.

Mýtus číslo 4. AI spôsobí úplnú nezamestnanosť

 Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj OECD riziko masovej automatizácie vo vyspelých krajinách dosahuje 50 %. Roboty zničia nielen povolanie vodiča a poštára, ale zasiahnu aj mnohé oblasti činnosti, v ktorých sa „biele goliere“ tradične uplatňujú – obchod, cestovný ruch a školstvo.

To má svoje výhody. Napríklad, ak samoriadiace autá nahradia vodičov, zlacnie doručovanie tovaru a iní ľudia si budú môcť kúpiť viac produktov za rovnaké peniaze.

Aj keď nás roboty úplne nahradia, netreba biť na poplach, pretože budeme môcť robiť len to, čo nás naozaj baví a nestrácať čas nudnými činnosťami . V skutočnosti sa objaví viac ako tucet nových profesií.

Mýtus číslo 5. Ovládanie AI je jednoduché

 Zaviesť do mozgu počítača pojmy láska, úcta, dobro a zlo bude veľmi ťažké. Skúste uviesť presnú definíciu jedného z nich. Každá osoba bude mať svoju vlastnú definíciu. Podobne s AI: kto vie, čo bude považovať za užitočné a dobré a čo za škodlivé a zlé? Ovládanie AI je pre vedcov ďalšou mimoriadne dôležitou a vážnou úlohou.

Mýtus číslo 6. AI zničí ľudstvo

 Ako povedal Eliezer Yudkowsky, odborník na umelú inteligenciu a autor fanfiction Harry Potter and the Methods of Rationality: „AI ani nemiluje, ani nenávidí. Ide len o to, že sa skladáte z atómov, ktoré by mohol chcieť použiť na iné účely.“ Nikto nevie, aká bude umelá inteligencia. Môže byť presiaknutý zmyslom pre lojalitu k svojim tvorcom, alebo môže chcieť zničiť vesmír, ale rozhodne sa nedá niečo jednoznačne povedať.

Mýtus číslo 7. Umelá inteligencia bude priateľská

 Ak si to stále myslíte, prečítajte si predchádzajúci odsek. Všetko závisí od toho, ako je naprogramovaná AI. Takže tomuto mýtu by sa nemalo veriť.

Mýtus číslo 8. Vytvorenie umelej inteligencie a rozvoj robotiky sú z hľadiska rizika rovnocenné

 Tento mýtus sa stal obzvlášť populárnym po vydaní filmu „Terminátor“, v ktorom je vytváranie inteligentných kybernetických organizmov považované za hlavnú hrozbu pre ľudstvo.

Ale zamyslite sa sami: ak by sa v skutočnom svete objavilo niečo, čo by sa len vzdialene podobalo Skynetu, vytvorilo by to ďalšie inteligentné bytosti na ničenie ľudí? Nebolo by pre neho jednoduchšie vypustiť nejaký vírus a urobiť pandémiu? Žiadni ľudia, žiadna konkurencia.

Mýtus číslo 9. Všetko bude presne tak, ako je to zobrazené v sci-fi filmoch

 Sotva. Aby bol príbeh pohlcujúci , scenáristi a scenáristi zámerne zobrazujú umelú inteligenciu, ktorá nám prirodzene pripomína – nie so všetkými, ale s niektorými ľudskými emóciami, ako je strach a hnev.

To však nemusí byť tento prípad. Kto zaručí, že umelá inteligencia nebude úplne iná ako ľudia?

Okrem toho sa filmy snažia vybudovať príbeh, kde ľudia a AI medzi sebou zúfalo bojujú, aby diváka rozhojdali na emocionálnej hojdačke. V skutočnosti umelý mozog namiesto toho, aby začal vojnu, jednoducho spustí jadrové bomby alebo nájde iný spôsob, ako sa okamžite zbaviť druhu Homo sapiens.

Mýtus číslo 10. Umelá inteligencia ešte nebola vynájdená

 Naštveme vás – umelá inteligencia je už medzi nami. Iba nie ten, ktorý sa zobrazuje vo filmoch, ale je jednoduchší.

Vedci rozdeľujú AI na 2 typy. Aplikovaná umelá inteligencia a univerzálnosť. Universal – kto vytvoril terminátor T-800. Aplikovaný – ktorý celkom úspešne nahrádza človeka v mnohých oblastiach.

Šachové programy, systémy rozpoznávania reči, neurónové siete sú aplikovaná umelá inteligencia. A už bol vytvorený. Tak sa zoznámte a ohodnoťte!

 Vyššie sme rozobrali hlavné mýty o umelej inteligencii. Dúfame, že sa vaše obzory po prečítaní tohto článku rozšírili. Opakujeme, že beh dejín nemusí ísť tak, ako si predstavujeme. Možno sa ľudstvo vo všeobecnosti bojí vytvárať umelú inteligenciu. Alebo ho možno vytvorí budúci týždeň. Ako sa hovorí, čas ukáže.