ZOP: Zmena zákona o úprave odpadu prišla neskoro. Zväz prosí ministra Tarabu, aby situáciu zachránil.
Zväz odpadového priemyslu (ZOP) SR a Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) považujú zrušenie povinnosti upravovať odpad pred skládkovaním 2 mesiace pred jej zavedením za osudný pre mnohých odpadárov.
Takto narýchlo prijatá legislatívna zmena bude mať bezprecedentný environmentálny dopad a môže mať fatálne dôsledky pre viacerých prevádzkovateľov skládok, ktorí si kvôli tejto povinnosti vynútenej štátom požiadali o fondy či úvery na technológie a zamestnali po celom Slovensku stovky ľudí.
Podľa oboch združení v odpadovom hospodárstve tento časový posun o 2 roky paradoxne neprinesie efekt výrazne nižších cien za odpad pre obce a mestá. Prevádzkovatelia skládok s novou technológiou totiž nebudú môcť účtovať obciam a mestám ceny platné pred plánovanou úpravou odpadu od januára 2025. Ak by tak urobili, dostanú sa do existenčných problémov a hrozí kolaps systému vo viacerých regiónoch.
Podľa Jána Chovanca, generálneho riaditeľa ZOP, až 80% prevádzkovateľov skládok bolo pripravených na spustenie systému od 1.1.2025. Poslanci sa napriek tomu priklonili k menšinovej skupine prevádzkovateľov skládok, miest, či obcí, ktorí z rôznych dôvodov neboli schopní prispôsobiť sa pripravovanej legislatíve. Posunutím termínu teda parlament potrestal tých, ktorí sa na túto legislatívnu zmenu poctivo pripravili.
„Obávam sa, že toto je ,cesta do pekla, dláždená dobrým úmyslom‘. Niektorí prevádzkovatelia skládok, ktorí investovali do technológie na úpravu odpadu, nebudú už technicky, procesne a ani ekonomicky schopní prijímať po 1.1.2025 odpad bez jeho úpravy. Prevádzkovateľ skládky, ktorý ročne spracuje napr. 25.000 ton odpadu a investoval do technológií na úpravu odpadu cca 1 milión EUR, nebude vládať pri vypnutých strojoch investíciu splácať. Súčasne platí, že ak nebude prevádzkovateľ skládky odpad upravovať, bude pravdepodobne čeliť riziku, že sa po kontrole zo strany Európskej únie dostane jeho zariadenie na zoznam skládok určených na uzatvorenie. EÚ s nami totiž hru na odklad hrať nebude,“ vysvetľuje Ján Chovanec.
APOH ďalej upozorňuje, že náklady spojené s odpismi technológií, nebudú kryté tržbami a nevie odhadnúť ani to, čo bude zo stovkami prijatých zamestnancov. Mnohí z nich už ukončili svoje predchádzajúce zamestnanie a čakajú na nástup do novej práce od 1.1.2025.
Slovensko bude vďaka tejto legislatívnej zmene pravdepodobne fungovať v duálnom režime. Mnohé skládky už nebudú môcť prijímať neupravený odpad, upravený odpad však obce a mestá nebudú chcieť zaplatiť, pretože ich k tomu nezaväzuje žiadna legislatívna povinnosť. Podľa ZOP sa začne po 1. januári 2025 hra na mačku a myš, kde každý subjekt systému bude 2 roky interpretovať svoje práva a povinnosti po svojom, keďže jednotné a jasné pravidlá ohľadom úpravy odpadu pre uložením na skládku začnú platiť až v roku 2027. Tento stav prinesie podľa ZOP aj množstvo konfliktov a zrejme aj obchodných a pracovno-právnych súdnych sporov.
„Povinnosť zavedenia mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku mala platiť už od 1. januára 2021. Následne sa termín posúval, čo malo svoju logiku, pretože prevádzkovatelia nestihli vybudovať potrebnú infraštruktúru. Posledné posunutie termínu na rok 2027 už logiku nemá. Iba vnáša obrovskú právnu neistotu do celého sektora odpadového hospodárstva. Je to zlá správa pre všetkých investorov v čase, keď má Slovensko investičný dlh v oblasti spracovania odpadov vo výške približne 1 mld. eur,“ dodáva na záver J. Chovanec.
Združenia v odpadovom hospodárstve prosia Podpredsedu vlády a Ministra životného prostredia, pána Tarabu, aby situáciu v sektore zachránil. S ohľadom na absolútny zmätok v legislatíve, ktorý hlasovanie v Národnej rade spôsobilo, ostáva jediná možnosť ako situáciu stabilizovať. Ním je regulácia trhu cez poplatky za odpad ukladaný na skládku a nevyhnutná korekcia nariadenia vlády č. 330/2018, ktorá finančne výrazne znevýhodní možnosť ukladať na skládku neupravený odpad voči odpadu, ktorý už úpravou prešiel.
Krátko o Zväze odpadového priemyslu
Zväz odpadového priemyslu („ZOP“) vznikol za účelom iniciovania a presadzovania efektívnych a hospodárnych riešení pre trvalo udržateľný rozvoj a konkurencieschopnosť odpadového priemyslu v Slovenskej republike. ZOP má záujem participovať na novej architektúre odpadového hospodárstva, ktorá vytvorí efektívny, udržateľný, spoločensky zodpovedný a environmentálne priateľský model.
Krátko o Asociácii podnikateľov v odpadovom hospodárstve
Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve („APOH“) vznikla v roku 1998. Združuje podnikateľské subjekty poskytujúce široké spektrum služieb v odpadovom hospodárstve. Členmi sú subjekty zaoberajúce sa zberom, zhromažďovaním odpadov, ich prepravou, úpravou, energetickým a materiálovým využívaním, recykláciou až po ekologické skládkovanie nevyužiteľných častí, ale aj poradenské spoločnosti zaoberajúce sa odpadovým hospodárstvom.