Zomrel svetoznámy šansoniér Charles Aznavour
Dnes 1. októbra 2018 zomrel svetoznámy francúzsky šansoniér francúzskeho pôvodu Charles Aznavour. Jeho dedko bol kuchárom na dvore posledného ruského cára Mikuláša II.
Aznavour sa narodil 22. mája 1924 v Paríži rodine etnických Arménov – otec budúceho šansoniéra sa narodil v mestečku Achalcich v Tifliskej (Tiflis je pôvodný názov Tbilisi) gubernii Ruskej ríše, matka pochádzala z rodiny arménskeho obchodníka žijúcej v Turecku. Aznavourourove meno pri narodení je Šahnúr Vachinák Aznavurián. Rodina prišla z Gruzínska do Francúzska v roku 1922.
Napísal viac ako 1 tisíc skladieb, ktoré boli určené mnohým interpretom vrátane Bob Dylana, Raya Charlesa, Julia Iglesiasa a ďalších, súcasne účinkoval v duetách s Frankom Sinatrom, Celine Dion, Lucianom Pavarottim a inými.
Charles Aznavour je často označovaný za “francúzskeho Franka Sinatru”, často spieval o láske. Písal muzikály, okolo tisícky pesničiek, stovku LP a objavil sa v šesťdesiatich filmoch. Jeho najslávnejšie rolou je úloha vo filme Strieľajte na pianistu Francoise Truffauta. Aznavour spieval v mnohých jazykoch – samozrejme francúzsky, potom anglicky, taliansky, španielsky, nemecky, rusky, arménsky, portugalsky – čo mu nakoniec pomohlo dostať sa až na jednu z najslávnejších scén sveta – newyorskú Carnegie Hall a na ďalšie popredné špičkové scény po celom svete. Veľkým Aznavourovým hudobným počinom je pesnička Que C’est Triste Venise. Jej autorom je arménsky hudobník 18. storočia Sayat Nova a Aznavour ju spieval v niekoľkých jazykových mutáciách: Francúzsky, taliansky Com’è Triste Venezia, španielsky Venecia Sin Ti, anglicky How Sad Venice Can Be, a nemecky Venedig im Grau. Táto pesnička je jedna z najznámejších viacjazyčných pesničiek Charlesa Aznavoura.
V roku 1970 Charles Aznavour zaznamenal obrovský úspech vo Veľkej Británii, keď jeho pesnička She obsadila prvé miesto britských hitparád. Ďalšie dobre známou pesničkou na britských ostrovoch je potom Dance in the Old Fashioned Way.
Aznavour je veľkým obdivovateľom kanadského Québecu, kde hral v montrealských kabaretoch pred tým, než sa preslávil. Pomohol tiež k úspechu quebeckej textárke Lynde Lemay vo Francúzsku.
Po ničivom zemetrasení v “jeho” Arménsku v roku 1988, založil Aznavour charitatívny spolok Aznavour pre Arménsko, s ktorým vyberal peniaze pre zemetrasením postihnuté oblasti. So svojím švagrom, Georgesom Garvarentzem, napísali pesničku Pour Toi, Arménsko, ktorá sa dostala prvé miesta hitparád po trinásť týždňov. Zisky z predaja tejto pesničky išli do Arménska.
V Jerevane, hlavnom meste Arménska, je po Aznavourpovi pomenované námestie. V roku 1995 bol Charles Aznavour menovaný vyslancom a stálym zástupcom pri UNESCO v Arménsku. Aznavour je tiež členom Armenia Fund International Board of Trustees. Táto organizácia poskytla viac ako 150 miliónov dolárov na humanitárnu pomoc a rozvoj infraštruktúry v Arménsku po roku 1992. V roku 1997 dostal Aznavour najvyššie francúzske štátne vyznamenanie – Rad Čestnej légie.