Zmiešané pocity konjunktúry v našej ekonomike

BRATISLAVA – Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v januári po predchádzajúcom náraste opäť klesol, jeho hodnota (-24,3) sa v porovnaní s decembrom znížila o 7,6 percentuálneho bodu (p. b.). Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Vývoj indikátora bol ovplyvnený pesimistickejšími hodnoteniami dopytu za posledné tri mesiace, ale najmä očakávaného dopytu, pričom podnikateľskú situáciu respondenti hodnotili priaznivejšie.

Podnikateľská situácia za posledné tri mesiace sa v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom mierne zlepšila.  Konjunkturálne  saldo  (zo sezónne očistených údajov)  vzrástlo  o  tri body  a  dosiahlo úroveň -17. Zlepšenie podnikateľskej situácie pociťuje osemnásť percent firiem (o dvanásť percentuálnych bodov viac ako v decembrovom prieskume), zhoršenie uviedlo dvadsaťdeväť percent respondentov (nárast o štyri percentá), pričom päťdesiattri percent podnikov (o šestnásť percent menej) malo stabilizovaný vývoj. Zlepšený vývoj avizovali najviac v doprave a skladovaní, ako aj v odborných, vedeckých a technických činnostiach. Zhoršenie situácie zaznamenali najmä v ubytovacích a stravovacích službách, v umení, zábave a rekreácii a v ostatných činnostiach.

Dopyt po službách za posledné tri mesiace (-35) klesol oproti prieskumu z minulého mesiaca o sedem percent. Zníženie dopytu zaznamenali najviac v ubytovacích a stravovacích službách, v umení, zábave a rekreácii, menší záujem evidovali aj finančné a poisťovacie služby, ako aj administratívne a podporné služby. Naopak zlepšenie zaznamenali najviac v doprave a skladovaní. Očakávaný vývoj dopytu po službách v nasledujúcich troch mesiacoch hodnotili respondenti negatívne, konjunkturálne saldo po očistení od vplyvu sezónnosti (-21) kleslo o devätnásť bodov. S nižším dopytom rátajú takmer vo všetkých odvetviach, najviac však v oblasti umenia, zábavy a rekreácie. Výnimkou je len doprava a skladovanie, kde očakávajú mierne zlepšenie.

Počet zamestnancov v posledných troch mesiacoch zvyšovalo sedemnásť percent podnikov (o šesť bodov viac ako v decembri), znižovanie uviedlo dvadsaťdeväť firiem (o jeden bod menej), stabilizovaný vývoj malo päťdesiatštyri percent podnikov (o päť bodov menej). Výsledné saldo po očistení od vplyvu sezónnosti (-15) oproti minulému mesiacu vzrástlo o dvanásť percent, čo naznačuje zlepšenie situácie v oblasti zamestnanosti. Počty zamestnancov zvyšovali najviac vo finančných a poisťovacích činnostiach. Nižší počet zamestnancov evidovali v doprave a skladovaní a v ostatných činnostiach. Vo vývoji zamestnanosti v nasledujúcich troch mesiacoch sa očakáva mierne zhoršenie situácie, konjunkturálne saldo (-15) sa oproti minulému mesiacu znížilo o dva body.

S nižším počtom zamestnancov rátajú najmä v administratívnych a podporných službách. O zvyšovaní počtu zamestnancov uvažujú  najmä v oblasti nehnuteľností. Konjunkturálne saldo očakávaných cien služieb v najbližších troch mesiacoch (-7) sa oproti minulému obdobiu zvýšilo o dva body, pričom o zvyšovaní cien uvažujú tri percentá firiem (o dva body menej ako v decembri),  so znižovaním cien rátajú tri percentá podnikov (o jeden bod menej), deväťdesiatštyri percent firiem (o tri body viac) predpokladá stabilizovaný vývoj.

Obmedzujúce faktory pri realizácii podnikateľských zámerov nepociťuje osemnásť percent firiem. Najvýznamnejšími faktormi, ktoré brzdili podnikateľské zámery v službách boli nedostatočný dopyt (43%), finančné obmedzenia (23 %) a iné bariéry (39 %). V nich respondenti najčastejšie uvádzali časté zmeny v legislatíve, nepriaznivé podnikateľské prostredie pre malé a stredné firmy,  ale najmä zlú situáciu zapríčinenú pandémiou koronavírusu. Podľa vyjadrenia respondentov sa  kapacity v službách v januári využívali na deväťdesiatdva percent.