Žime v ideálnom kráľovstve Svetlany Majchrákovej

BRATISLAVA – Vyšiel posledný diel historicko-dobrodružnej tetralógie

Výhodou zimných mesiacov je, pravdaže okrem očarujúcej snehovej nádielky, aj to, že si človek môže bez výčitiek svedomia krátiť dlhé večery uvelebený v pohodlnom kresle a s knihou v ruke. Jednou z odporúčaných papierových priateliek je rozhodne kniha „Kráľovstvo“, ktorá vyšle koncom minulého roka a vzišla spod pera autorky Svetlany Majchrákovej.

V príbehu sa snúbia mnohé skutočné historické udalosti spolu s autorkinou fantáziou, a to všetko je dômyselne popretkávané vláknami dobrodružstva, tajomstiev, zrady i lásky. Všakovakými záhadnými cestami či tajuplnými zákutiami stredovekého Uhorska vás prevedú skutoční manželia – nebojácne valašské knieža Vlad Drakula a výnimočná sesternica samotného kráľa Justína Siládiová. Stránkou po stránke vstúpite do sídla rodu Siládiovcou, do Dómu svätého Martina, no i do kráľovského paláca so známou a ospevovanou knižnicou veľkého Mateja Korvína, ktorého neustále kvári nepriateľ v podobne Osmanskej pliagy, no zákernosti spoza čipiek šľachticov z tých najvyšších kruhov. Táto kniha v sebe nesie nádherné opisy, myšlienky a hlboké posolstvá, ktoré prinútia čitateľa na chvíľočku spomaliť a popremýšľať o samotnej podstate života a vlastného správania.

 

Inak to však nie je ani vo zvyšných troch knihách, ktoré spolu s „Kráľovstvom“ tvoria akúsi kráľovskú tetralógiu. Súbor štyroch knižných publikácií je výnimočný tým, že jednotlivé knihy na seba nenadväzujú dejom, ale iba sledom po časovej osi našich jedinečných dejín. Každá z kníh má svoju vlastnú dejovú líniu, a teda príbehy je možné čítať samostatne.

Prvou z uvedenej tetralógie je kniha „Kráľovná“, ktorej dobrodružstvo začína za čias vlády kráľa Ľudovíta Veľkého z Anjou. Šarlotu, chovanicu majstra brtníkov zo Zvolena, si hrou osudu zmýlia s kráľovou dcérou Máriou, ktorá je dedičkou uhorskej koruny. Vďaka svojej výnimočnej povahe a bystrému umu sa dievčina nezľakne a odvážne čelí nepriazni osudu, takže nielen pre jej záchranu zostaví samotný panovník skupinu odvážnych rytierov, ktorá sa musí postaviť zákernému nepriateľovi i intrigám kráľovej vlastnej manželky.

Ďalšou v poradí je kniha „Kráľ“, z ktorej už na čitateľa hľadí zo zlatého trónu Žigmund Luxemburský. S bremenom vladárstva mu pomáha popasovať sa verný druh vojvoda Stibor zo Stiboríc, obávaný pán Beckova a tyran celého Považia. Ukáže sa však, že vychýrený bojovník a pravá ruka kráľa nie je až takým netvorom, ako ho niektoré povesti a príbehy vykresľujú. Či to bol dobrák od kosti alebo či mal ktosi prsty v jeho premene, ako vyplní kráľov priamy rozkaz a či zabráni zradnému sprisahaniu, to už si budete musieť prečítať v spomenutej knihe.

A keď sa vám bude príbehov z kráľovského dvora máliť, neváhajte siahnuť ani po tretej publikácii s názvom „Koruna“, pretože v priebehu chvíle pokľaknete pred kráľovnou vdovou Alžbetou Luxemburskou. Ani nebudete vedieť ako, a už bude na Vašich ramenách ležať poverenie ulúpiť priamo z kráľovskej klenotnice, spod nosa kráľovskej stráže, z najstráženejšieho miesta v krajine, korunovačné klenoty pre dediča Uhorského kráľovstva, ktorý by mal prísť na svet v najbližších dňoch! Zdá sa vám to nemožné? V tom prípade sa spoľahnite na to, že karty osudu zamiešajú pozoruhodné úmrtia naprieč kráľovským mestom, duch zamurovanej ženy či richtárova pravá ruka a široko-ďaleko známy majster ostrého meča – mestský kat

Možno len odporučiť celú sériu týchto už na pohľad nádherných kníh plných ilustrácií, napätia, faktov a rôznych umeleckých krás, ktorými si skrátite a spríjemníte zimné chvíle.

Ilustrácie: www.pexels.com. Vydavateľstvo DOXA.