Žen-min ž’-pao: systém bezpečnosti je dnes v kríze
Medzinárodný systém bezpečnosti je v kríze. Povedal to v rozhovore pre čínsky denník Žen-min ž’-pao Czjan I, vedecký pracovník Ústavu Ruska, východnej Európy a strednej Ázie Akadémie spoločenských vied Číny. Denník Žen-min ž’-pao vyjadruje názory Ústredného výboru Komunistickej strany Číny (KSČ). KSČ má vedúcu úlohu v spoločnosti. Iné politické strany v krajine nie sú.
Pripomenieme, že dňa 2. augusta 2019 sa skončila procedúra odstúpenia USA od Zmluvy o raketách stredného a kratšieho doletu, v dôsledku čoho uvedená zmluva prestala platiť. “Spolu s tým to znamená, že je to seriózna výzva medzinárodnému systému kontroly zbrojenia, ktorý sa začal vytvárať po studenej vojne, tvrdí čínsky vedec. Dodal, že medzinárodný systém kontroly zbrojenia sa dostal do krízy, a okrem toho súčasná situácia priviedla k pretekom v zbrojení.
Podľa Czjana I, neplatnosť Zmluvy o raketách stredného a kratšieho doletu, nie je prijateľná pre Európu a medzinárodné spoločenstvo. “Pokiaľ ide o Európu, na európske krajiny to má najväčší vplyv, pretože podpísanie tejto zmluvy v roku 1987 bolo do istej miery spojené s obavami o európsku bezpečnosť. Z hľadiska medzinárodného spoločenstva sú nové preteky v zbrojení nepriaznivými pre bezpečnosť a stabilitu celého medzinárodného spoločenstva. V súčasnosti nie je známe, či budú USA a Rusko schopné nájsť nový bod rovnováhy a podpísať novú dohodu,” povedal v rozhovore čínsky vedec.
Do systému bezpečnosti má čo hovoriť dnes aj Čína. Hans M. Kristensen &Robert S. Norris napísali vo vedeckom časopise Bulletin of the Atomic Scientists článok s titulom Chinese nuclear forces, alebo Čínske jadrové sily. “Odhadujeme, že Čína má zásoby približne 280 jadrových hlavíc na dodanie 120 až 130 pozemných balistických rakiet, 48 námorných balistických rakiet a bombardérov. Táto zásoba sa pravdepodobne bude v nasledujúcom desaťročí ďalej rozširovať, keď začnú fungovať ďalšie jadrové rakety. Okrem toho v reakcii na nasadenie protiraketových obranných systémov v USA Čína vybavila niektoré (alebo všetky) svoje medzikontinentálne rakety založené na silách viacerými hlavicami.”
Autori napísali, že aj keď väčšina rakiet má len jednu hlavicu, budúce medzikontinentálne jadrové rakety sa javia ako schopné používať viac nezávisle zamerateľných striel, a využívať vozidlá určená na odpaľovanie rakiet . Autori predpokladajú, že Čínska ľudová republiky bude zväčšovať zásoby svojich jadrových hlavíc.
Žen-min ž’-pao sú oficiálne noviny Komunistickej strany Číny, s nákladom cez 3 milióny výtlačkov najčítanejšie noviny v Číne. Noviny prvýkrát vyšli 15. júna 1948 v Pching-šane v provincii Chu-pej ako tlačovina miestneho straníckeho výboru. Po oslobodení Pekingu na jar 1949 sa redakcia presťahovala tam a v auguste toho istého roku sa zo Žen-min ž’-pao stal oficiálny celočínsky denník, ktorý na konci 50. rokov plnil úlohu jedného z hlavných šíriteľov reformy písma – odvtedy je písaný v zjednodušených znakoch.
Dodnes sú články, úvodníky a komentáre v týchto novinách miestom, kde čínske vedenie (s väčším či menším stupňom oficiality) zverejňuje svoje názory na najrôznejšie otázky politiky a každodenného života. Od 1. januára 1997 Žen-min ž’-pao funguje tiež v internetovej verzii, najprv len po čínsky, dnes aj po anglicky, japonsky, francúzsky, španielsky, rusky a arabsky.
Bulletin of The Atomic Scientists vydáva Taylor & Francis Group. Je to medzinárodná spoločnosť s pôvodom v Anglicku, ktorá vydáva knihy a akademické časopisy. Je to divízia spoločnosti Informa plc, vydavateľskej a konferenčnej spoločnosti so sídlom vo Veľkej Británii. Spoločnosť bola založená v roku 1852, keď sa William Francis pripojil k Richardovi Taylorovi v jeho vydavateľskej činnosti. Taylor založil svoju spoločnosť v roku 1798. Ich predmetmi boli poľnohospodárstvo, chémia, vzdelávanie, strojárstvo, geografia, právo, matematika, medicína a spoločenské vedy.