„Železná lady“ akciového trhu. Ako sa Geraldine Weissová stala ženskou legendou na Wall Street
V modernej dobe môže žena urobiť úspešnú kariéru vo svete financií. Nebolo to však vždy tak.
V 40-60-tych rokoch 20. storočia bola Wall Street skeptická voči ženám na burze, takže najviac, na čo sa vzdelaná dáma mohla spoľahnúť, bola pozícia sekretárky v investičnej firme. Takúto úlohu sa pokúsili vnútiť Geraldine Weissovej, tvorcovi jednej z najefektívnejších konzervatívnych investičných stratégií. Negatívny trend však dokázala prelomiť a expertkám otvorila cestu na burzu.
Ako sa Geraldine Weissovej podarilo preraziť sklenený strop Wall Street a stať sa legendou vo svete investícií?
Štúdium a neúspešné pokusy nájsť si prácu vo finančnom sektore
Geraldine Weiss sa narodila v roku 1926 v San Franciscu v USA. Jej otec bol realitný maklér a matka bola žena v domácnosti. Geraldinini rodičia tiež aktívne investovali na burze, takže dievča poznalo finančný svet už od detstva. Nečudo, že po škole odišla študovať financie na Kalifornskú univerzitu, kde v roku 1945 promovala.
Dvere firiem z Wall Street sa však schopnému dievčaťu s diplomom z financií neotvorili. Weissová zažila „sklenený strop“, keď sa jej vo svete financií podarilo dosiahnuť len pozvanie na pozíciu sekretárky v investičnej spoločnosti. Mužskí manažéri nechceli vidieť ženu ako obchodníka. Táto kariérna perspektíva nevyhovovala Geraldine Weissovej, ktorý sa vzdal snahy dosiahnuť profesionálne uznanie a zameral sa na založenie rodiny. Vydala sa za námorného dôstojníka Richarda A. Weissa, s ktorým sa zoznámila na univerzitnej tanečnej zábave počas 2. svetovej vojny.
Počas manželstva Weissová porodila štyri deti a stala sa ženou v domácnosti, podobne ako jej matka. Myšlienky na investovanie ju však neopustili. „Čítala som každú knihu o investovaní vo verejnej knižnici v San Diegu,“ povedala pre The New York Times v marci 2022.
Tvorba Trendov kvality, investície a úspech
V roku 1962 Weiss a jej manžel kúpili 100 akcií rôznych spoločností, ktoré analyzovala a označila za sľubné. Keď tieto akcie vzrástli a Weissová začala zarábať peniaze, rozhodla sa pokračovať v investovaní na vlastnú päsť a investovala 2 000 dolárov do Trendy kvality investícií, bulletinu, ktorý pokrýval trendy na akciovom trhu a publikoval investičné odporúčania.
V prvom vydaní, ktoré vyšlo v roku 1966, sa objavilo presne tých 100 akcií, do ktorých investovala sama začínajúca podnikateľka. Z toho bolo 34 papierov označených ako podhodnotených. Boli medzi nimi napríklad Colgate, Palmolive či IBM. Weissová sa tak stala prvou investičnou poradkyňou v histórii. Akciový trh však v tom čase patril mužom, a tak najprv Weissová rozvíjala biznis spolu so svojím partnerom, maklérom Fredom Whitmoreom. Aby neodstrašila čitateľov, ktorí by v tých časoch neposlúchli ženské rady, svoje materiály podpísala ako „J. Weiss.” O niekoľko rokov neskôr odkúpila Whitmoreov podiel na Investment Quality Trends za 5 000 dolárov a začala sama spravovať publikáciu, ktorá vychádzala dvakrát mesačne. Trendy kvality investícií si rýchlo získali popularitu v investičných kruhoch, pretože akcie, ktoré odporúčal, rástli a generovali dobré výnosy. V roku 1977 sa Geraldine Weiss objavila v populárnej televíznej relácii o Wall Street. Potom všetci zistili, že za pseudonymom „J. Weissová je žena v úkryte, no v investičných kruhoch si už vydobyla reputáciu, a tak sa ľady pohli. Médiá začali o Weissovej hovoriť pochvalne, dokonca ju porovnávali s Margaret Thatcherovou a nazvali ju „železnou dámou amerického akciového trhu“.
Geraldine Weiss pôsobila ako šéfredaktor Trendy kvality investícií 36 rokov, od roku 1966 do roku 2002, potom predal podnik Kelly Wright a odišiel do dôchodku. Za posledných 30 rokov pod jej vedením akcie, ktoré odporúčala, dosiahli priemernú návratnosť 11,2 % ročne, zatiaľ čo trh dosiahol priemer 9,8 % ročne.
Dokonca aj po oficiálnom odchode zo zamestnania Weiss pokračovala v investíciách sama, keďže burza sa stala jej vášňou. Geraldine Weiss zomrela v roku 2022 vo veku 96 rokov.
“The Grand Dame of Dividends”
Najväčší vplyv na vývoj jej investičnej stratégie Geraldine Weisssovej mal ekonóm Benjamin Graham, otec hodnotového investovania, ktorého teória sa stala základom pre ďalšiu legendu Wall Street, Warrena Buffetta. Podľa Grahamovej teórie má každý podnik skutočnú hodnotu, ktorú má trh niekedy tendenciu podceňovať a niekedy preceňovať. Podľa Grahama je úlohou investora nájsť podhodnotené akcie a následne zarobiť na ich raste. Na tento účel navrhol analyzovať zisky spoločnosti a ich účtovnú hodnotu na akciu.
Weiss tiež poznamenal, že ceny akcií nemôžu vždy priamo naznačovať ich ziskovosť. Faktom je, že ľudia veľmi často špekulujú s akciami, keď je ponuka alebo dopyt umelo vysoký alebo naopak nízky. Firmy zároveň vyplácajú dividendy výlučne zo zisku, preto sa pri určovaní tých najperspektívnejších na investíciu začala orientovať na dividendový výnos firiem. Weiss navyše vsádza na blue chips, stabilné spoločnosti, ktoré dlhodobo dobre vyplácajú dividendy.
Weissová zdôvodnila svoju stratégiu tým, že dobrý účtovník dokáže nadhodnotiť alebo podhodnotiť zisky firmy a sám môže odkúpiť akcie za premrštené ceny.
V Trendoch kvality investícií sa každý modrý čip analyzoval individuálne. Weiss hľadal vzory dividendových výnosov na kritických vrcholoch a minimách v investičnom cykle akcií. Keď trhová cena akcie vzrástla natoľko, že dividendový výnos klesol na minimum, newsletter ju považoval za nadhodnotenú a odporučil predaj. Nízka cena akcií, ktorá tlačila nahor výnos, signalizovala nákup.
„Jerryho prístup bol skutočne jedinečný,“ povedala pre The New York Times súčasná šéfredaktorka Investment Quality Trends Kelly Wrightová. – Išlo o kombináciu dvoch tradičných metód analýzy cenných papierov: fundamentálnej a technickej. Jerry bol prvý, kto spojil tieto dva prístupy.“
Geraldine Weiss okrem článkov vydala aj dve knihy, v ktorých hovorí o svojej investičnej stratégii. Jej prvá kniha „Dividendy neklamú“ bola vydaná v roku 1988 a jej druhá kniha „The Dividend Connection“ vyšla v roku 1995. Keďže Weissová pri výbere akcií kládla hlavný dôraz na výplatu dividend, v médiách bola označovaná za „Veľká dáma dividend“.