Z pravidiel Medzinárodnej federácie audítorov
BRATISLAVA – Prispievame a podporujeme rozvoj, prijatie a implementáciu vysokokvalitných medzinárodných noriem. Konštatuje to IFAC.
Transparentné, vysokokvalitné medzinárodné štandardy používané profesionálnymi účtovníkmi sú základným pilierom globálnej finančnej architektúry. Konštatuje to medzinárodná organizácia audítov.
Presadzujeme medzinárodné štandardy pre audit a uistenie, etiku a nezávislosť, vzdelávanie a účtovníctvo vo verejnom sektore. Tieto štandardy podporujú dôležité výsledky.
Väčšia medzinárodná konzistentnosť a jednoduchosť podnikania, posilnený cezhraničný kapitál, finančné toky, investície, väčšia finančná stabilita; a nižšie riziká regulačnej arbitráže v podnikovom výkazníctve.
Prijatie a implementácia medzinárodných noriem
Prijatie a implementácia medzinárodných štandardov podporuje poskytovanie vysokokvalitných finančných informácií zainteresovaným stranám, investorom a verejnosti, čo vedie k väčšiemu hospodárskemu rastu, rozvoju a zodpovednosti.
Hoci je to neuveriteľne dôležité pre silné ekonomiky a finančné trhy, žiadne medzinárodné zákony nevyžadujú, aby štáty prijali a implementovali medzinárodné normy. Sú prijaté, pretože ich kvalita, legitímnosť a dosah sú zaručené prostredníctvom aktívnych, cieľavedomých konzultácií a silného verejno-súkromného partnerstva, ktoré kladie dôraz na verejný záujem.
Štatistiky o prijímaní medzinárodných noriem
V skutočnosti, s podporou IFAC a jej členských organizácií, mnohé jurisdikcie dosiahli pokrok v prijímaní medzinárodných noriem a osvedčených postupov. V rámci reprezentatívnej skupiny 80 skúmaných jurisdikcií, v ktorých pôsobí 104 členských organizácií: sto percent členských organizácií začlenilo niektoré požiadavky medzinárodných vzdelávacích štandardov z roku 2010 a 20 percent ich plne prijalo. Až 98 percent má zavedený vyšetrovací a disciplinárny systém.
Až 91 percent členov prijalo Medzinárodné štandardy finančného výkazníctva pre všetky alebo väčšinu subjektov verejného záujmu a 84 percent zaviedlo systémy kontroly kvality a zabezpečenia. Až 79 percent prijalo medzinárodné audítorské štandardy pre všetky povinné audity.
Celkom 61 percent plne prijalo Etický kódex profesionálnych účtovníkov a 36 percent ho prijalo čiastočne a 55 percent dosiahlo pokrok v prijímaní medzinárodných účtovných štandardov pre verejný sektor. Vypracovanie vysokokvalitných noriem si vyžaduje robustný proces stanovovania noriem, globálne konzultácie a rozsiahle mechanizmy dohľadu.
Model spoločného verejného a súkromného riadenia s viacerými zainteresovanými stranami, podľa ktorého sa štandardy vyvíjajú, zaisťuje, že verejný záujem zostáva stredobodom stanovovania štandardov, prebieha bez politického alebo komerčného zasahovania a zahŕňa kontroly a rovnováhy, aby sa zabezpečilo, že žiadna zainteresovaná strana nebude mať neprimerané vplyv.
Naďalej zabezpečujeme, aby sa táto profesia vhodne zapájala do zdieľaného modelu stanovovania verejných/súkromných noriem, ktorý prináša široko prijaté a implementované vysokokvalitné normy vyvinuté vo verejnom záujme.
(Spracované podľa stránky IFAC)