Yunus: kapitalizmus je v kríze, treba ho opraviť
Nositeľ Nobelovej ceny za mier Mohhamad Yunus verí, že za šírenie chudoby je zodpovedný moderný hospodársky systém, ktorý popiera altruizmus ľudí a potláča kultúru podnikania. Povedal to viacerým médiám.
Nositeľ Nobelovej ceny za mier Muhammad Yunus tvrdí, že kapitalistický systém je hlbokej kríze. Spôsobuje chudobu v rozvojových aj vyspelých krajinách. „Počas môjho života som zápasil so spoločnou mylnou predstavou, že chudobní sú príčinou chudoby – spôsobu života a svetonázoru. Príčinou chudoby je kapitalistický systém, v ktorom žijeme. Ukladá sa zvonka a nie je tvorený samotnými ľuďmi. Ak chceme bojovať proti chudobe, je potrebné napraviť samotný kapitalizmus, ktorý má v súčasnej podobe kolosálne nedostatky, “povedal Yunus.
Podľa svetoznámeho ekonóma, „z pohľadu kapitalizmu je človek poháňaný vlastnými záujmami“. „A celý systém je postavený na základe tejto viery. Skutočnosť, že je vo všeobecnosti ľudská povaha starať sa o iných, sa neberie vážne. Sociálny aspekt je úplne vytrhnutý z ekonomiky: moderná ekonomická teória sa nám neúnavne opakuje, že každý sa snaží maximalizovať zisky, “hovorí. Yunus považuje ďalšiu zásadnú chybu za potláčanie kultúry podnikania systémom moderného kapitalizmu: práca v podnikoch bola považovaná za normu a nie za svoju vlastnú, hoci malú, obchodnú činnosť. „Človek je prirodzene tvorcom, ktorý rieši problémy, podnikateľa. <…> Keď sa najmete, vzdáte sa svojej tvorivosti, pretože odteraz sa riadite pokynmi, “hovorí ekonóm.
Vedec študoval príčiny chudoby po hladomoru 1974, ktorý zabil 1,5 milióna občanov Bangladéša, rodiska Yunus. Zistil, že mnohí ľudia by sa chceli stať podnikateľmi, ale nedostupnosť pôžičiek im bráni uniknúť chudobe: musia si požičať peniaze na výrobu tovaru od úžerníkov, a to na krátku dobu a vo veľmi vysokom percente. Potom Yunus založil vlastnú Grameen Bank a začal vydávať mikroúvery od 100 dolárov za atypické percento pre MFI (od 15%). Z dôvodu nízkeho (od 0,5 do 3%) podielu nesplácania úverov banka rýchlo dosiahla zisk. Úspešné skúsenosti najprv posúdila vláda krajiny (v roku 1996 sa Muhammad Yunus stal poradcom vlády Bangladéša) a potom Nobelovým výborom (v roku 2006 získal profesor Mierovú cenu za svoj príspevok k boju proti chudobe).
Grameen Bank má pobočky nielen v Bangladéši, ale aj napríklad v USA (25 pobočiek v 15 mestách krajiny). Rozdávajú mikropôžičky chudobným, s ktorými bežné banky nepracujú. „Služby poskytované tradičným finančným systémom sa nevzťahujú na osoby pod určitou úrovňou príjmu. Mnohí ľudia sú jednoducho vylúčení z finančného systému. Je to tak v Spojených štátoch, v Nemecku a vo Francúzsku a kdekoľvek, “hovorí Muhammad Yunus.