WTO: geopolitické napätie, digitálna revolúcia, zmena klímy, rozvoj medzinárodného obhodu
ŽENEVA – Podľa správy WTO bol medzi rokmi 1996 a 2021 vysoký obchodný podiel na HDP silne spojený s rýchlejším rastom v ekonomikách s nízkym a stredným príjmom, čo im pomohlo zmenšiť rozdiel v HDP na obyvateľa s ekonomikami s vysokými príjmami.
Vznikajúce globálne trendy, ako sú geopolitické napätie, digitálna revolúcia a zmena klímy, pretvárajú krajinu rozvoja riadeného obchodom, uviedla Svetová obchodná organizácia (WTO) vo svojej hlavnej správe zverejnenej v pondelok.
Vo vydaní „Správy o svetovom obchode“ z roku 2024 WTO odhadla, že globálne faktory, ako sú geopolitické napätie, regionálne konflikty a obchodné sankcie, ovplyvnili za posledných 30 rokov stabilný základ svetového hospodárskeho rastu, čo môže viesť k fragmentácii obchodu.
Na druhej strane zvýšená kapitálová a kvalifikačná náročnosť modernej výroby obmedzila priestor pre rast riadený výrobou v ekonomikách s nízkymi príjmami. Medzitým klimatické zmeny predstavujú ešte väčšie výzvy, najmä pre tieto národy.
Správa však zdôraznila aj nové príležitosti, ktoré tieto globálne trendy prinášajú. Rozvojové ekonomiky môžu napríklad znížiť obchodné náklady prostredníctvom digitalizácie, smerovať k rastu založenému na službách alebo využiť dopyt po obnoviteľných zdrojoch v rámci globálnej ekologickej transformácie na dosiahnutie rozvoja.
Rozhoduje obchod
Správa predložila presvedčivé dôkazy o tom, že obchod zohral kľúčovú úlohu pri znižovaní rozdielov v príjmoch medzi ekonomikami od založenia WTO pred 30 rokmi.
“Asi najväčším prínosom zo správy je jej opätovné potvrdenie transformačnej úlohy obchodu pri znižovaní chudoby a vytváraní spoločnej prosperity,” uviedla generálna riaditeľka WTO Ngozi Okonjo-Iweala vo svojom predhovore k správe.
„Druhým najväčším prínosom je však to, že môžeme urobiť oveľa viac, aby obchod a WTO fungovali lepšie pre ekonomiky a ľudí, ktorí tu zostali za posledných 30 rokov globalizácie,“ dodala.
V správe sa uvádza, že v rokoch 1996 až 2021 bol vysoký obchodný podiel na HDP silne spojený s rýchlejším rastom v ekonomikách s nízkym a stredným príjmom, čo im pomohlo zmenšiť rozdiel v HDP na obyvateľa v porovnaní s ekonomikami s vysokými príjmami.
WTO zdôraznila potrebu podporných domácich politík, ako je odborná príprava, podpora v nezamestnanosti, vzdelávanie pre kvalifikovanejšiu a mobilnejšiu pracovnú silu a politika hospodárskej súťaže, aby sa zabezpečilo, že spotrebitelia budú mať prospech z nižších cien, ako aj zo spoľahlivej infraštruktúry a dobre fungujúcich finančných trhov.
Domáce politiky
Vyzvala na zníženie obchodných nákladov, preklenutie digitálnej priepasti a aktualizácie pravidiel WTO, aby sa zohľadnil rastúci význam obchodu so službami a digitálnych a zelených sektorov.
Správa tiež vyzýva na lepšiu koordináciu medzi medzinárodnými organizáciami, pretože by to mohlo pomôcť využiť synergie medzi obchodnými politikami a doplnkovými politikami a podporiť začlenenie v rámci ekonomík a v rámci nich.